Zestawienie najciekawszych filmowych adaptacji książek w 2019 r.

2019 rok zapowiada się bardzo ekscytująco dla wszystkich osób łączących pasje czytania książek i oglądania filmów. Na szklanym ekranie ożyją przeróżne historie oraz ich bohaterowie, a ja ze swojej strony chciałbym przedstawić Wam niektóre z nich.

Zacznijmy od polskiego akcentu w tym zestawieniu. W marcu zadebiutuje adaptacja powieści "Ciemno, prawie noc" Joanny Bator z Magdaleną Cielecką w roli głównej. Do rodzinnego Wałbrzycha powraca dziennikarka, Alicja Tabor. W mieście dzieją się dziwne rzeczy - znikają dzieci, mordowane są zwierzęta, a ludziom nieco odbija. Jak to bywa w takich sytuacjach, bohaterka postanawia przeprowadzić własne śledztwo, które jak się później okazuje, powoduje że odkrywa pilnie strzeżone sekrety swojej rodziny. Sama książka została wyróżniona m. in. Literacką Nagrodą Nike w 2013 r. i niewątpliwie jest to materiał na jeden z lepszych polskich filmów ostatnich lat.
źródło
W maju pojawi się kolejna już adaptacja powieści mistrza grozy, Stephena Kinga. Tym razem wybór padł na "Smętarz dla zwierzaków". Od premiery pierwszej filmowej adaptacji tej książki mija w tym roku dokładnie 30 lat. Historia jest niezwykła, mroczna i brutalna. Zaczyna się z pozoru niewinnie, bo od przeprowadzki pewnego młodego małżeństwa. Gdy jednak okazuje się, że zamieszkali w pobliżu zwierzęcego cmentarza, a niedługo potem ma miejsce wielka tragedia, głowa rodziny - Luis Creed - postanawia naprawić szkody nie bacząc na konsekwencje swoich czynów. Zło po raz kolejny ożywa i zapewne porządnie Was wystraszy.

Było mrocznie, a teraz czas na coś bardziej przyziemnego. Jeszcze w styczniu czeka nas film "O psie, który wrócił do domu" pióra W. Bruce'a Camerona. Suczka Bella będzie musiała pokonać wiele przeciwności losu by ponownie spotkać się ze swoją rodziną. Czeka nas mnóstwo śmiechu, ale także łez wzruszenia, a przygody które przeżyje niewielka bohaterka przykują uwagę wszystkich członków Waszych rodzin. 
źródło
"Złe wychowanie Cameron Post" to pozycja skierowana przede wszystkim dla nastolatków i dojrzewającej młodzieży, choć porusza m. in. ciężki temat nawrócenia. Tytułowa bohaterka (w tej roli Chloe Grace Moretz) zostaje umieszczona w ośrodku zajmującym się nawracaniem młodych osób. Trafia tam przez romans z najlepszą przyjaciółką, sytuację w różnych kręgach akceptowalną, ale nadal krytykowaną i niedopuszczalną w konserwatywnych środowiskach. Zarówno książka jak i film opisują trudy dojrzewania, takie jak odkrywanie własnej seksualności, brak akceptacji ze strony rodziny, pierwsza miłość czy przeżywanie tragedii w bardzo młodym wieku. Z pewnością znajdziecie tu upust dla wielu swoich emocji.

W lutym, w polskich kinach ukarze się długo wyczekiwana szwedzka produkcja (światowa premiera miała miejsce w maju ubiegłego roku!) zatytułowana "Granica". Jest to adaptacja jednej z historii Johna Ajvide Lindqvista zaliczających się do zbioru "Let the old dreams die". Ta niezwykła opowieść przybliża nam pewną oszpeconą i nieco dziwaczną kobietę, specjalistkę od wyczuwania ludzkich emocji. Gdy pewnego dnia staje przed nią osobnik o podobnej urodzie, jej życie zmienia się na zawsze. Coś nie tylko dla miłośników filmów skandynawskich, ale także fantastyki.
źródło
Oprócz wyżej wymienionych przeze mnie tytułów swoją premierę będą miały także adaptacje takich książek jak "Journal 64" Jussi Adler-Olsen, "Nienawiść, którą dajesz" Angie Thomas, "Breath" Tima Wintona czy "Zaklinaczka" Lene Kaaberbøl. Nie jest to z pewnością lista pełna, więc zachęcam was do uzupełnienia jej w komentarzach.
Marek Wasiński
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze: