„Ziuk. Opowieść o Józefie Piłsudskim” - Anna Czerwińska-Rydel


Marszałek Józef Piłsudski już od wielu lat jest dla mego syna kimś wyjątkowym. Był taki okres, że brał go sobie niemalże na wzór, zaś obecnie, już wieku 9 lat, stara się podchodzić do wszystkiego z lekkim dystansem, chociaż wciąż z ogromnym zaciekawieniem słucha o nim wszelkich opowieści. Około dwóch miesięcy temu Marcel leżał w szpitalu i zgadał się z przychodzącą tam nauczycielką na tematy naszej Ojczyzny i zeszło również na Piłsudskiego. Z ogromnym zapałem i dumą opowiadał mi kolejne, całkiem zabawne i zwyczajne anegdotki o marszałku, których, jak wiemy, w sumie nie brakuje. Widząc ten uśmiech i znając własne dziecko, wiedziałam, że „Ziuk. Opowieść o Józefie Piłsudskim” po prostu musi znaleźć się w jego biblioteczce, młodego patrioty i zucha w ZHP.

Książka jest napisana w bardzo intrygujący i wciągający sposób, znajdziemy w nim też bogate i stare słownictwo, które jest na bieżąco objaśniane, zaś każde nowe nazwisko, czy nazwa własna również są opatrzone odnośnikiem, by na dole strony dobrze się z tematem zapoznać. Kopalnia wiedzy dla dziecka, młodzieży, a czasem i dla dorosłego. Nie ma się czego obawiać, bo tekst jest zrozumiały i atrakcyjny, ja czytałam jednym tchem.

Osobiście ucieszyły mnie bardzo prawdziwe zdjęcia zawarte na wnętrzach okładki oraz pod koniec książki. Fajnie było się przyglądać tym skrawkom z życia marszałka, podejrzeć jak naprawdę wyglądał on i jego bliscy. W treści również są umieszczone zdjęcia, ale często w postaci kolaży, czy wyciętych głów osadzonych na narysowanych tułowiach. Wszelkie zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego i Narodowego Archiwum Cyfrowego. Na końcu książki znajdziemy też kalendarium z życia Piłsudskiego oraz przeczytamy pokrótce najważniejsze wydarzenia z tego okresu, które pokazują nam, jak wiele w tamtych czasach rzeczy uległo zmianom oraz jak wiele marszałek osiągnął.

Nie mniej radości dostarczył mi załączony na końcu audiobook. Szczerze, to byłam totalnie zaskoczona. Nagranie w wykonaniu Leszka Filipowicza jest na załączonej płycie w formacie mp3 i trwa aż dwie godziny. Dodatek ten ucieszył mnie z dwóch powodów, po pierwsze, mogłam puścić go synowi do snu (choć raz na jakiś czas warto dać oczom odpocząć od wieczornego czytania), po drugie, ćwiczymy w ten sposób naszą uwagę i umiejętność skupienia. To naprawdę ważna umiejętność i przydaje się w życiu bardzo często, a już zdecydowanie w szkole. Ciągnąc ten temat, szkoda, że nie ma opracowanych do tekstów jakichś pytań. Sprawdzić by można było z marszu ile dziecko zapamiętało z odsłuchanego tekstu. Jeśli ktoś ma ochotę tak poćwiczyć z dzieckiem, warto przed pierwszym puszczeniem przeczytać i opracować pytania.

W tej książce przeczytamy o życiu marszałka od dnia jego narodzin, o sielskim dzieciństwie na wsi, wspaniałych relacjach rodzinnych oraz przyjaznych stosunkach ze służbą. Nie zabraknie też tragedii rodzinnych, druzgoczących zwrotów akcji, hartu ducha i podejmowania wyzwań. Dorastanie, stawianie ciągłego oporu, wiecznie w działaniu, wierzący w Polskę i w siebie Piłsudski wiele uczynił, wiele wycierpiał, ale też i stworzył własną, szczęśliwą, kochająca rodzinę, na wzór własnej. Z ręką na sercu piszę Wam, że jestem pod wrażeniem tej lektury, bawiłam się przednio, wzruszałam i roniłam prawdziwe łzy. Naprawdę świetnie napisana opowieść i pragnę wiedzieć jeszcze więcej o marszałku, uważam, że w sumie to też trochę wypada.

Ocena 10/10

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Literatura


Ula Wasilewska
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze:

  1. Widać, że to bardzo fajna książka, poza tym grafiki bardzo ładne. Ta książka może być dobrym pomysłem na prezent.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń