„Auta” – Stephan Lomp

[źródło]

         „Auta” autorstwa niemieckiego ilustratora Stephana Lomp to niepozorna książka dla maluchów, która zainteresuje nie tylko fanów motoryzacji. Jest to publikacja twardo stronicowa w dużym formacie. Składa się ona z czterech dwustronnych rozkładówek, które przedstawiają widok na miejscowość o swojsko brzmiącej nazwie Sprężyna Zdrój, w której sporo się dzieje. Na tylnej obwolucie są przedstawione sylwetki osiemnastu bohaterów, który każdy ma jakąś charakterystyczną cechę lub cel do spełnia np. trzy chomiczki próbują dojechać samochodem do celu swojej podróży, lecz skończyła im się benzyna, Profesor Śmigiełko konstruuje turbo wyścigówkę, a zajączek Mimik ucieka swojej mamie. Oczywiście nie są to jedyne postaci. Nie wszystkie z nich są pozytywne, gdyż jednym z bohaterów jest złodziej Mops, który ukradł torebkę. Na szczęście za złodziejem ruszyła policjantka Kiki, więc jest nadzieja, że prawo zatriumfuje.


                Wszystkich bohaterów trudno zliczyć, za to łatwo wskazać w jakich okolicznościach przyrody czytelnik może śledzić ich przygody. Pierwsza z rozkładówek przedstawia wyjazd z miasta wraz z dworcem kolejowym. Druga przedstawia przedmieścia wraz z placem budowy. Trzecia – pola uprawne i stacje benzynową, a finalna tor wyścigowy. Dzięki różnorodnym miejscom młody miłośnik wszelkiej motoryzacji nie tylko może oglądać różne auta, ale również inne środki transportu takie jak rower, motocykl, pociąg, kombajn, koparki, quady, ciągniki, żaglówki, jachty itd. Jak pewnie już zauważyliście bohaterami książki są zwierzęta, które prowadzą wspomniane pojazdy i w związku z tym są one dostosowane do potrzeb danego kierowcy np. samochód delfina jest miksem akwarium i samochodu, auto słonia ma otwarty szyberdach, zaś dzieci „jeżdżą” pojazdem wykonanym z kartonu.

                Publikacja jest bardzo kolorowa i zawiera mnóstwo szczegółów do wyszukiwania. Są one powiązane głównie ze wspomnianymi środkami transportu, ale nie tylko, gdyż zwierzątka -bohaterowie nie zajmują się tylko prowadzeniem pojazdów. Niektórzy gaszą pożary, sprzedają kwiaty, wieszają plakaty, dostarczają listy, budują dom itd.

                Komu mogą się spodobać „Auta”? Przede wszystkim dziecku w okolicach pierwszego roku życia i w wzwyż. Twardostronicowa forma książki będzie idealna dla młodszych dzieci, a duży format ułatwia wyszukiwanie elementów. Publikacja jest odpowiednia za równo dla chłopców i dziewczynek, którzy interesują się różnymi środkami transportu lub zwierzętami. Ilustracje są fantazyjne i czasem trudno orzec czy dany ptak to np. kaczka, gęś, a może bocian.

                Mojej córce najbardziej spodobał się mały zajączek, który uciekał wózkiem swojej mamie oraz policjantka Zając. Mnie z kolei spodobało się to, że książka zawiera aż tyle różnych elementów do wyszukiwania.

                Jedyną wadę jaką dostrzegam w tej publikacji jest mała liczba rozkładówek. Cztery rozkładówki to dość mało, choć warto zaznaczyć, iż dzięki temu książka stosunkowo lekka, a więc poręczniejsza dla młodego czytelnika.

                Dla kogo nie jest to książka? Dla dziecka, które nie lubi wyszukiwanek i ma problem ze skupieniem uwagi. Warto jednak zaznaczyć, iż tego typu utwór może być pretekstem, aby ćwiczyć koncentracje.

                „Auta” nie tylko pozwalają ćwiczyć spostrzegawczość, koncentracje i słownictwo z zakresu nazewnictwa zwierząt oraz pojazdów, ale również poszerzyć znajomość przymiotników i czasowników.

                Wizualnie nie jest to bliska mi estetyka, lecz moja córka nie zgłaszała zastrzeżeń. W podobnym stylu jest utrzymana inna książki Lompa np. „Na budowie”, więc jeśli „Auta” przypadną Wam do gustu to można sięgnąć po kolejną część.

Ocena
8/10

Za możliwość obejrzenia dziękuję wydawnictwu Babaryba.
Magda Pchła

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz