‘’Cztery kąty i kot piąty” – Jadwiga A. Hockuba, ilustracje: Piotr Dumała


Zainteresowałam się tą książką, ponieważ urzekła mnie jej szalona i niezwykle pozytywna okładka. Tytuł również sprawił, że uśmiechnęłam się pod nosem i postanowiłam poznać wnętrze tej bez wątpienia wyjątkowej pozycji. Jestem wielką zwolenniczką książek dla dzieci, ponieważ wyobraźnię powinno rozwijać się od najmłodszych lat. Jednak nie wszystkie propozycje wydawców są godne uwagi, ale ich zdecydowana większość przypadła mi do gustu. Czy tym razem było tak samo?

Książka zrobiła na mnie dobre wrażenie już od początku, ponieważ jest bardzo solidnie wykonana, okładka jest sztywna i gruba, a więc odporna na zagięcia. Format jest dość niestandardowy, ale stosunkowo poręczny, więc to mi nie przeszkadzało. Strony również zostały wykonane z grubszego papieru, co również można uznać za zaletę.

Co znajdziemy w środku? Kilkanaście wierszy o bardzo różnej tematyce. Wszystkie są krótkie, a ich forma dość prosta. Autorka nie pisze skomplikowanym językiem, wprowadza do swoich dzieł porównania i przemyca trochę języka poetyckiego. Mimo wszystko, wierszyki są proste, więc nikt nie powinien mieć problemu z ich zrozumieniem. Cieszę się, że dostałam taką książeczkę, ponieważ sama czerpałam przyjemność z czytania tych małych dzieł. Warto również dodać, że młodzi też powinni zostać oswojeni z poezją, bo później będzie im łatwiej zrozumieć coraz trudniejsze wiersze, a tego nikt z nas nie uniknie.


Na dużą uwagę zasługują ilustracje, które są niezwykłe! Nie jestem pewna, jak zareagują na nie młodsze osoby, ale ja zostałam kompletnie oczarowana. Uwielbiam taki tajemniczy, niepokojący i charakterystyczny styl. Całość została utrzymana w takiej samej tonacji oraz klimatyce, co jest kolejną zaletą, ponieważ książeczka jest spójna. Same grafiki są niezwykle interesujące, bardzo ciekawe, ale mają w sobie coś… przyciągającego i hipnotyzującego. Nie do końca wiem, jak mam wyjaśnić, to co czuję, gdy na nie patrzę, ale jest to coś niezwykłego.

Najciekawszą kwestię zostawiłam sobie na koniec. Wiersz są proste, przynajmniej dla mnie, ale być może młodsi czytelnicy nie do końca będą potrafili odnaleźć się w tej formie, może ich przerazić, bo jednak to nie proza, w której wszystko jest dokładnie wyjaśnione. Przy wierszach trzeba bardziej otworzyć wyobraźnię, spróbować dopowiedzieć sobie rzeczy, o których nie wspomniał wyraźnie autor. Ta książeczka pozwala jednak nauczyć się młodej sobie poezji, pokazuje jej potencjał. Do każdego wiersza została stworzona ilustracja, która pokazuje, o czym mówił tekst, a to bez wątpienia jest świetny zabieg.

Czajnik zapytania

Nasz czajnik
z dzióbkiem zapytania
budzi się wczesnym rankiem.

W obłoku pary przez kuchnię
jak gondola płynie, a potem kłania się nisko zaspanym filiżankom.


Teksty wierszy są proste – to jedno, ale są także o rzeczach bardzo codziennych i przyziemnych, chociażby o czajniku, jak możecie zauważyć wyżej. To również mi się spodobało, bo taka tematyka jest po prostu przystępna i bardziej przemówi do młodej osoby, niż wiersze o poważnych sprawach lub uczuciach, które trudno jednoznacznie zinterpretować i które każdy widzi inaczej.

,,Cztery kąty i kot piąty” to świetna książeczka, w której znajdziemy kilkanaście ciekawych, prostych i klimatycznych wierszy. Już sama okładka zdradza, że w środku możemy znaleźć coś zabawnego, ale całość przerosła moje oczekiwania i pochłonęła mnie ta z pozoru zwykła książka. Najlepiej wspominam tajemnicze, wykonane ciekawą techniką i klimatyczne ilustracje, które przykuły mój wzrok na znacznie dłużej niż nawet same wiersze. Polecam, bo jest to jedna z nielicznych pozycji, które są idealne w każdym calu!


Ocena: 10/10
Za możliwość zapoznania się z książką dziękuję Wydawnictwu Widnokrąg

Patrycja Bomba

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze: