"Dziewczyna z warkoczem" Agnieszka Jordan-Gondorek


Szukając książki, która pozwoli mi odetchnąć od trudów codzienności trafiłam na "Dziewczynę z warkoczem" autorstwa Agnieszki Jordan- Gondorek. Krystyna właśnie została rozwódką. Jej były mąż ma nową rodzinę i razem ze sprzedawczynią ze sklepu mięsnego czekają na narodziny potomka. A ona została sama. Pod wpływem impulsu decyduje, że to będzie najlepszy czas na zmiany. Pierwszy krokiem, na który decyduje się dziewczyna, jest wizyta w salonie fryzjerskim i pozbycie się (tytułowego) warkocza. Wizyta, która staje się pierwszym klockiem w ułożonych jak domino kolejach losu.  Wizyta, która zaskakuje samą bohaterkę i w konsekwencji staje się początkiem nowego życia.

Obiecuję sobie, że będę jeszcze szczęśliwa. Choćbym sobie miała, kurde, to szczęście sama narysować.

Historia Krystyny Hrynkiewicz doskonale wpisuje się w kopciuszkowy schemat. Dlaczego kopciuszkowy? Historię sieroty, w której zakochuje się książę zna każdy i każdy powiedziałby, że symbolem ich miłości stał się pantofelek. Po schemat ten często sięgają polskie autorki z różnym skutkiem. Z jednej strony dają on pewną łatwość prowadzenia historii, ale niestety trudno zaskoczyć czymś nowym czytelnika. Nie da się ukryć, że jest to jeden z ulubionych schematów literatury obyczajowej, szczególnie w gronie kobiecych czytelniczek. W książce Agnieszki Krystyna to tytułowy Kopciuszek, a księciem oczywiście będzie tajemniczy fryzjer – Igor Sygniewski. Rola dobrej wróżki, matki chrzestnej zdecydowanie należy do Yan- japońskiego przyszywanego brata Krysi.  Macochą i złymi siostrami zostają były mąż- Hubert i jego nowa partnerka- Honoratka.  

Co jeszcze łączy „Dziewczynę z warkoczem” z  „Kopciuszkiem”? Stworzona przez autorkę atmosfera powieści. Jest ciepła, miła i bardzo przyjemna. Czytając tę książkę, naprawdę można zapomnieć o bożym świecie i dać wciągnąć się w świat baśniowych marzeń. Ponadto muszę przyznać, że książkę się czyta. Jest napisana lekkim językiem. Opisy nie są przerysowane, przeładowane szczegółami, są proste i takie, jak być powinne. W książce pojawiają się także sceny erotyczne, jednakże trudno szukać szczegółowych opisów.  I to jest plus, bo sceny te są delikatne i bardzo wyważone. Chociaż uważam, że pojawiają się za szybko.

Tam, gdzie są zyski, zawsze są jakieś straty. Każda decyzja jest obarczona kosztem alternatywnym.

Niestety, obie historie łączy też nierealność. Życie nie jest takie proste, nie jest bajką, jak historia Krysi opisana w książce. Jak dla mnie w życiu bohaterki zbyt dużo było przypadków, zbyt łatwo rozwiązywały się wszystkie problemy dziewczyny. W historii Krystyny nagle pojawili się rycerze, którzy ratowali ją z każdej opresji, nie bacząc na koszty i pieniądze, a całe otoczenie zaczęło patrzyć przychylnym wzrokiem na bohaterkę. Nawet największy życiowy problem Krysi rozwiązał się zbyt lekko, zbyt prosto. Wykreowane przez autorkę postacie były albo białe albo czarne. Niewiele osób miało zarówno zalety, jak i wady. Szczególnie męskie charaktery były przerysowane, co nie dodawało im realności. Najbardziej prawdziwie wypadli były mąż Krystyny oraz jej szef. 

Okładka oddaje atmosferę książki. Jest ciepła i przyciąga wzrok, szczególnie tej części czytelników, którzy lubią takie historie.  Jak sama historia, tak i okładka są miodem na serce czytelniczki, książkę po prostu chce się mieć i czytać. 

Dziewczyna z warkoczem jest literackim debiutem Agnieszki Jordan- Gondorek. Czy udanym? To sami musicie sprawdzić. Ja daje autorce swój kredyt zaufania i chętnie przeczytam jej kolejne książki. Dlaczego? Przy jej książce odetchnęłam, oderwałam się od problemów codziennego życia. Sami też musicie ocenić co w historii Krystyny i Igora może być „baśniowym pantofelkiem”.Ocena: 6,5/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Replika
Sylwia Szczepańska          
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

2 komentarze:

  1. Nie znam tej książki, ale opis wydaje się interesujący :) Pozdrawiam, Eli https://czytamytu.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Już mam, choć dopiero do przeczytania.

    OdpowiedzUsuń