"George i tajny klucz do wszechświata" - Lucy i Stephen Hawking


Uważasz, że fizyka jest nudna? Koniecznie sięgnij po tę książkę! Historia George’a „wciąga jak czarne dziury!” i pomoże Ci odnaleźć tajny klucz do wszechświata.

Rodzice George’a są ekologami. Ekologami, którzy chcąc chronić jedynego syna przed toksynami, uzależniaczami, promieniowaniem i innymi szatańskimi wynalazkami, zrezygnowali z wielu powszechnych zdobyczy cywilizacji. Są oni wegetarianami, którzy nie tylko samodzielnie hodowują warzywa i owoce, ale także piorą swoje ubrania ręcznie, nie posiadają samochodu, a dom oświetlają świeczkami. Niestety dla George’a oznacza to także brak komputera, gier komputerowych czy telewizora. Pewnego dnia, jego świnka ucieka przez dziurę w płoci do domu sąsiada, w którym mieszka Annie. Dziewczynka jest córką naukowca - Erica, który za pomocą supernowoczesnego komputera KOSMOS, przemierza wszechświat w poszukiwaniu planety podobnej do Ziemi. Za namową Annie, Eric pokazuje George’owi komputer i zaprasza go na tajemniczą wyprawę. 

 Nasza planeta jest niezwykła i jest nasza (…) Należymy do niej wszyscy. Wszyscy jesteśmy zbudowani z tej samej materii, co ona.

Jeśli napiszę, że fizyka wzbudziła moje zainteresowanie, to wcale nie przesadzę. Stephen Hawking jest jednym z najwybitniejszych fizyków teoretycznych oraz profesorem matematyki na Uniwersytecie Cambridge. Lucy Hawking to dziennikarka i pisarka, a zarazem córka Stephena. Para wspólnie napisała serię książek, w których wyjaśnia czytelnikom tajemnice wszechświata. „George i tajny klucz do wszechświata” to pierwsza część serii. 

Zastanawiam się, po co w naszym systemie szkolnym wkłada się na siłę dzieciakom do głów tyle informacji w postaci regułek, zasad, wzorów, niezrozumiałych zadań, które trzeba wykuć bądź rozwiązać, skoro uczniowie nie są w stanie tego zrozumieć. Można byłoby pozwolić im zdecydowanie więcej doświadczyć, spróbować, a następnie wyjaśnić im, dlaczego tak, a nie inaczej się stało? Georg doświadcza wszechświata, dlatego kosmos wzbudza w nim zainteresowanie i dociekliwość. Gdyby podręczniki napisano w sposób podobny do historii George'a (łącząc wiedzę z przygodą), to zdecydowanie więcej uczniów byłoby skłonnych zainteresować się, a nawet pokochać m.in. fizykę. 

Przysięgam, że będę odważny i ostrożny w zdobywaniu wiedzy na temat tajemnic otaczającego nas świata. Nie będę wykorzystywał swojej wiedzy naukowej dla własnego zysku ani dzielił się  nią z tymi, którzy pragną zniszczyć cudowną planetę, na której żyjemy.  Jeżeli złamię tę Przysięgę, niech piękno i cuda Wszechświata na zawsze pozostaną przede mną ukryte.

Przygody George’a to, nie tylko fikcyjna podróż, ale i nauka o otaczającym nas wszechświecie: od atomu po czarne dziury. Historia jest opisania bardzo prostym i przystępnym językiem dla czytelników w każdym wieku. Nie znajdziecie w niej nudnych, przeciągających opisów, a wiele informacji z zakresu fizyki wpleciona zostało w akcję tak, że czytelnik tego nie odczuwa. Akcja toczy się wartko i nie ma w niej czasu na nudę. 

Warto zwrócić uwagę na ilustrację Garry Parsonsa, którymi książka jest wzbogacona. Są one proste, ale jednocześnie bardzo ciekawe i świetnie uzupełniają przygody George’a. Dodatkowo historia została uzupełniona faktami i  teoriami naukowymi oraz zdjęciami kosmosu, w postaci dodatkowych stron w książce ( więc jeśli ktoś nie chce, to nie musi ich czytać- chociaż i tak wiele z tych wiadomości zawarto w historii). Z kart tych dowiemy się dodatkowo m.in. z czego się składa wszechświat i jak powstał, co sprawiło, że Mars jest czerwony, jak powstały pierścienie Saturna i wiele, wiele ciekawych informacji o Układzie Słonecznym, o planetach i ich satelitach, o kometach, gwiazdach i czarnych dziurach.


Zdecydowanie polecam wszystkim tę pozycję, w szczególności młodym badaczom wszechświata.Ocena: 9/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu ZYSK i S-ka


Sylwia Szczepańska        

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz