Gra Planszowa "Win!Cha" - Paweł Salwa


Win!Cha Board Cup


Menedżer piłkarski w formie gry planszowej to szybka do wytłumaczenia gra o prostych zasadach i dwóch wariantach rozgrywki. Przeznaczona dla od 2 do 4 graczy. Gra jest kompetytywna na kilku poziomach więc może prowadzić do zerwania przyjaźni lub do wzmocnienia jej piłkarskich korzeni poprzez współzawodnictwo.


Tryby Gry i Mechanika

Gra dzieli się na 2 tryby gry:
      Rozgrzewkę – Uproszczone zasady, bardzo szybko wprowadza w grę.
      Pełną grę – Zasady wprowadzające trenerów, kibiców oraz inwestycje klubowe.

Sama mechanika nie jest skomplikowana, w trybie „Rozgrzewki” na początku rozgrywki każdy z graczy otrzymuje swoją planszę klubową, 3 kolorowe znaczniki, pieniądze w wysokości 2500(waluty gry)oraz otrzymuje jednego gracza o wartości 2, którego umieszcza zgodnie z ikoną na planszy. Następnie w ramach swojej pierwszej tury za posiadane pieniądze kupuje piłkarzy z rynku transferowego umieszczonego na środku pola(5 kart z potasowanej tali piłkarzy) gry dopóki pozwalają mu na to finanse(koszt piłkarza określa dolna wartość na karcie), po zakupie przesuwamy znaczniki, aby odzwierciedlić siłę zespołu.
Na początku drugiej tury gracz otrzymuje 1500(Win waluty). Ponadto może, ale nie musi, wyzwać innego gracza na pojedynek piłkarski(jedyny warunek to posiadanie przez wyzwanego gracza
przynajmniej jednego piłkarza), tu do gry wchodzą kostki. Każdy z graczy rzuca kostką w danym kolorze, a następnie porównuje się wyniki biorąc pod uwagę siłę zespołu w każdym z 3 kolorów znacznika – wygrany meczu otrzymuje 600 przegrany 300.

Grę prowadzimy w ten sposób dopóki jeden z graczy nie dobierze 7 zawodnika i nie zapełni swojej drużyny do końca, wtedy rozgrywamy fazę pucharową. Przy dwóch graczach rozgrywamy najzwyklejszy mecz, przy większej ilości rozgrywamy mecze każdy z każdym.

Mechanika „Pełnej Gry” różni się wykorzystaniem większej ilości elementów gry i osobiście zalecam ten wariant po jednorazowym rozegraniu rozgrzewki – jak w życiu rozgrzewka a później mecz.

Do pełnej gry poza piłkarzami i przygotowaniem, jak w rozgrzewce, każdy z graczy losuje jednego trenera i umieszcza go po prawej stronie planszy, dodatkowo gracz otrzymuje też żeton inwestycji i umieszcza go na pierwszym polu u góry po lewej oraz jednego kibica są oni istotnym elementem rozgrzewki, w grze bierze także udział tor gry zaznaczający w której turze gry występuje okienko transferowe.

W tym trybie rozgrywki nie do końca istotnym jest posiadanie idealnej i super silnej drużyny, ale dobre zarządzanie pieniędzmi i inwestycjami swojego zespołu – które po ostatniej kolejce dadzą nam dodatkowe punkty zwycięstwa.

W każdej kolejce zamiast otrzymywać z góry wyznaczoną kwotę pieniędzy będziemy otrzymywać taką ilość pieniędzy jaką generuje nam nasz zespół (kwota wynika z pól oznaczonych strzałką z plusikiem) jeżeli mamy tam żeton inwestycji jeżeli wcześniej ją wykupiliśmy to otrzymamy należną mu kwotę.

Następnie w ramach swojej tury możemy rozegrać mecze z każdym z graczy ale tylko jeśli posiadamy wykupioną inwestycję „Licencja”(bez jej posiadania my nie możemy wyzywać ale nas można, tak samo jak wcześniej wygrany otrzymuje 600 i jednego kibica, a przegrany 300)


Na koniec swojej rundy przypada nam smutna rzecz a mianowicie wypłaty (posiadając inwestycję Sponsor płacimy połowę)każdy piłkarz otrzymuje kwotę widoczną na karcie jako górną kwotę, jeżeli nie możemy zapłacić należy sprzedać piłkarza do banku za połowę wartości zakupu.(jest to bardzo przemyślana mechanika która zwiększa rotację zawodników na rynku).
Po opłaceniu drużyny możemy uzupełnić braki kadrowe jeśli pozwalają nam na to finanse lub powiększyć inwestycje i na tym kończy się nasza runda, następnie swoje kroki wykonuje kolejny gracz. Po wykonaniu ruchów przez wszystkich graczy następuje kolejna rudna.

Przy grze na 4ech graczy po 4tej kolejce następuje „Okno Transferowe” w ramach jego każdy z graczy w swojej rundzie może podkupić dowolnego zawodnika od dowolnego innego gracza płacąc jego pełną wartość + 200 w ramach Okna Transferowego jeden zawodnik może zmienić klub tylko 1 raz.

W ten sposób prowadzimy rozgrywkę aż do momentu na znaczniku tur gdzie następuje Faza pucharowa rozgrywane są mecze pomiędzy graczami liczone są punkty i wyłaniany jest zwycięzca z najlepiej zarządzaną drużyną.

Wykonanie

Gra jest wykonana bardzo dobrze jakościowo, grafiki są ładne ale nie powalające – brak licencjonowanych nazwisk piłkarzy jest zrozumiały – nie jest to wielki projekt już sam fakt jego ukazania robi wrażenie.


Klimat

Gra daje dobre poczucie rozgrywek piłkarskich, a w pełnym wariancie rozgrywki naprawdę daje poczucie bycia menadżerem piłkarskim – nie jest to pełna symulacja, ale jak na warunki gry planszowej oddaje element zarządzania zespołem w pełni.

Podsumowanie:

Gra może nie jest idealna, i nie jest produktem który trafi na półki wszystkich, ale fanów piłki i planszowych geeków jednocześnie powinna zainteresować. Jedyny minus który odczuwam to fakt, że łatwo w ramach trzeciej lub czwartej rundy zawalić sobie rozgrywkę nietrafionymi inwestycjami, ale nawet młodsi gracze zauważą ten dysbalans i będą szybko kontrować podczas drugiej lub kolejnej rozgrywki.

Zalety:
      Proste zasady i zrozumiała instrukcja
      Dużo możliwości planowania rozgrywki
      Mocna negatywna interakcja
      Ładne wykonanie graficzne
      Piłkarski klimat
Wady:
      Lekki dysbalans podczas 3-5 tury gry
      Przy 2 osobowej rozgrywce gra łatwo się nudzi

OCENA 7/10
Ponadto gdybyście byli zainteresowani zakupem to mam dla Was kod rabatowy na 10% zniżki na grę: DlaGoscia10 na zakupy przez stronę www.wincha.pl

~Adam Ochwat
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz