‘’Gra pozorów” – Jonathan Chaffer, projekt graficzny: Małgorzata Wójcicka


Zaciekawiła mnie ta gra, ponieważ miała interesujący tytuł i jej jedynymi elementami są karty. To właśnie takie pozycje mnie interesują – proste, a jednocześnie zachęcające do myślenia, kombinowania i rozwijania wyobraźni. Oczywiście jest to gra, która z dużą pewnością posiada warstwę edukacyjną, ale skierowaną bardziej do młodych osób. Co nie oznacza, że starsza osoba nie może czerpać przyjemności z rozgrywki, bo jest wręcz przeciwnie.

Elementy gry:
- 65 kart podstawowych (z niebieskim rewersem)
- 45 kart do wariantu zaawansowanego (z czerwonym rewersem)

Wiek graczy: 8-108 lat
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: 20 minut

Gra zajmuje bardzo mało miejsca, więc można zabrać ją dosłownie wszędzie, bo zmieści się w większości torebek. To na pewno jest jej atutem, ponieważ może nam towarzyszyć podczas różnych wyjść, podróży lub wieczorów w rodzinnym gronie. Karty są wykonane dość solidnie, chociaż mogłyby być odrobinę bardziej sztywne. Za to pudełko jest super i z pewnością długo wytrwa na naszych półkach.


Wygląd kart:
- znajdują się na nich słowa cztero, pięcio, sześcio albo siedmioliterowe,
- litery są w czterech kolorach: żółtym, zielonym, czarnym i rudym,
- litery są wielkie lub małe,
- litery są grube albo cienkie.

Cel gry:
Nie ma w niej podziałów na tury i rundy, wszyscy grają jednocześnie. Każdy gracz ma za zadanie wyłożenie trzymanych w rękach kart i musi zrobić to jak najszybciej.

Przygotowanie gry:
Karty z czerwonym rewersem są wykorzystywane tylko podczas rozgrywki w wariancie zaawansowanym.
Przed rozpoczęciem gry należy potasować karty z niebieskim rewersem i jedną z nich położyć na stole, białą stroną do góry. Każdy gracz dostaje stos złożony z piętnastu kart, który kładzie przed sobą niebieską stroną do góry.

Przebieg rozgrywki:
Na hasło ,,Start” każdy gracz bierze swoje karty do rąk i jak najszybciej stara się znaleźć taką, która pasuje do karty leżącej na stole, zgodnie z zasadami opisanymi niżej:

- na przykład, jeśli na stole leży karta z napisem ,,Rude” to wszyscy gracze szukają w swoich stosach karty z wyrazami mającymi rude litery. Jeśli na stole leży karta z napisem ,,Grube” to każdy gracz szuka karty z pogrubionymi napisami,
- ten, kto najszybciej znalazł odpowiednią kartę, wykłada ją na stół,
- kartę kładziemy na środku stołu, ponieważ to ona pokazuje graczom jakiej kolejnej powinni szukać,
- jeśli któryś z graczy wyłożył złą kartę, należy zwrócić mu uwagę.

Koniec gry (istnieją dwa możliwe zakończenia):
- wygrywa gracz, który wyłożył wszystkie karty na stół jako pierwszy,
- jeśli żaden z graczy nie ma już karty, którą może wyłożyć na stół, gra kończy się a zwycięża ten, komu zostało najmniej kart.


Gra posiada również wariant trudniejszy oraz zaawansowany, do którego służą karty z czerwonym rewersem, ale myślę, że nie będę zagłębiała się w szczegóły tych rozgrywek. Są one trochę trudniejsze, ale nadal podobne to tego podstawowego, po prostu gra się inną ilością kart i trzeba szukać ich na inne sposoby. Jest to na pewno świetne wyjście, ponieważ mając jedną niewielką grę, możemy użytkować ją na różne sposoby, a także dopasowywać do wieku osób biorących udział w zabawie.

,,Gra pozorów” naprawdę mnie zaintrygowała, ale także wciągnęła, bo okazuje się, że nawet osoba dorosła może mieć z nią problem. Nie mówię tu o trudności zrozumienia zasad, bo z tym nie miałam problemu, ponieważ instrukcja jest bardzo czytelnie napisana, znajdziemy w niej ilustracje oraz przykłady. Trudnością było raczej skupienie się, presja czasu i z pewnością lepiej nie podchodzić do tej gry będąc roztargnionym. Wymaga ona uwagi, ale jest to jej zaletą, bo absorbuje nas i nie nudzi się zbyt szybko.


Sami widzicie, że zasady są bardzo proste, trzy warianty trudności pozwalają nam wybrać, na co mamy ochotę i dzięki temu również można angażować w zabawę przeróżne osoby – młodsze i starsze. Wygląd gry również zadowala, ponieważ barwy oraz kolory nie przytłaczają, a karty są stonowane i dzięki temu możemy skupić się na tym co najważniejsze – szybkim szukaniu pasującej karty, a nie oglądaniu obrazków.


Ocena: 10/10
Za możliwość zapoznania się z grą dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia

Patrycja Bomba

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz