"Kobiety nieidealne: Joanna" - Magdalena Kawka, Małgorzata HaylesNie ma kobiet idealnych. Może to i dobrze, w końcu

„(…) idealne kobiety są nudne, bo przecież prawdziwa kobiecość kryje się właśnie w tych niedoskonałościach”. 

O tym, jak dobrze być niedoskonałym, przekonują nas po raz kolejny Magdalena Kawka i Małgorzata Hayes w dowcipnej, nieco refleksyjnej komedii z cyklu „Kobiety nieidealne”. Po Magdzie i Izie przyszedł czas na Joannę.
Spokojna i rozważna do tej pory bohaterka nie dość, że bierze ślub z poznanym na wakacjach Tunezyjczykiem, to jeszcze rezygnuje z pracy, stawiając wszystko na jedną kartę, i otwiera wraz z Izą restaurację sushi o wdzięcznej nazwie „Kazuo”. Joanna, choć nieco przerażona zmianami w swoim życiu, dzielnie stawia czoła problemom, z jakimi przychodzi jej się zmierzyć. A tych nie zabraknie w powieści, o nie! Jak to w życiu: dorastająca córka, były mąż, obecny, który dopiero co rozpoczyna przygodę z językiem polskim, przedziwne zajścia w restauracji, a nawet… tajemnicza przeszłość, która czyni jej życie nieidealnym.
Do lektury przystąpiłam pełna entuzjazmu, nie wiedzieć czemu wyobrażając sobie, że czeka mnie jeden wątek – starcia się kultury polskiej z tunezyjską. Owszem, nie zawiodłam się, jednak mój entuzjazm nieco przygasł, gdy okazało się, że wcale on w książce nie dominuje. Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło: w powieści jest tak wiele wątków z życia Joanny, że z pewnością nie grozi nam nuda. Osobiście najbardziej przypadła mi do gustu kryminalno-sensacyjna sprawa tajemniczych zdarzeń w restauracji. Otóż okazuje się, że ktoś próbuje zaszkodzić biznesowi Joanny i Izy, a to oblewając farbą auto zamożnego klienta, a to wysyłając fałszywe e-maile… Kim jest tajemniczy osobnik, który za wszelką cenę chce doprowadzić do ruiny restaurację?
„Kobiety nieidealne: Joanna” to powieść o czterech kobietach, i to jakże nieidealnych! Autorki połączyły ze sobą tak różne charaktery, że z pewnością każdy znajdzie wśród nich swoją faworytkę. O ile Magdę i Izę już znamy z poprzedniej części, o tyle tutaj mamy okazję lepiej poznać Joannę. Jak w każdej paczce przyjaciółek, musi się znaleźć miejsce dla spokojnej, niekonfliktowej osobowości – rola ta przypadła właśnie Joannie. Może nieco brak jej zdecydowania, szczególnie w kontaktach z byłym mężem i pracownikami, jednak trudno wymagać od wszystkich stanowczości – w końcu nikt nie jest doskonały.
Podczas swoich babskich spotkań, tak szczegółowo opisywanych w książce, co zresztą uważam za dobry pomysł, bohaterki snują refleksje nad dążeniem do ideału.

„- Teraz już wiem, o czym mówisz. Oni mają być idealni, bo mają być naszą nagrodą, prawda? – przyjaciółka kontynuowała moją myśl. – Zadośćuczynieniem za wszystko, co złe. Mają być przesyłką, którą wysyła nam nieidealne życie i jakby mówi: „Hej, to ja, Życie, przepraszam, spierdoliłem, ale masz tu supermana i wszystko będzie już dobrze.”

Co tu dużo mówić, podobają mi się te pełne mądrości i refleksji spotkania, pełne rozmów, tak dowcipnych i szczerych. Są krótkim wytchnieniem od codziennego pędu bohaterek i akcji, która biegnie własnym torem. 
Literatura kobieca zajmuje szczególne miejsce w moim sercu. Lubię czytać o kobietach takich jak ja, tak samo nieidealnych, o ich perypetiach, wątpliwościach. W końcu każda z nas boryka się z takimi czy innymi problemami i bez wątpienia popełnia błędy, jak bohaterki. Kolejna część perypetii czterech przyjaciółek nie zawiodła mnie i z pewnością sięgnę po kolejną, której bohaterką będzie Baśka. 
Choć może lektura książki „Kobiety nieidealne: Joanna” nie była zbyt wymagająca, zaś książka sama w sobie nie jest idealna, śmiało mogę ją polecić każdej kobiecie! Nieidealnej kobiecie rzecz jasna.
Ocena: 7/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwo Replika
Izabela Jurkiewicz


    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz