„Leśna kraina” - puzzle, ilustracja: Emilia Dziubak


Jako dziecko bardzo lubiłam układać puzzle, im trudniejsze i ładniejsze, tym lepiej. Po dziś dzień pamiętam puzzle z Pocahontas, które leżą u moich rodziców i trudniejsze puzzle, bardzo wymagającej mapy świata składającej się – jeśli mnie pamięć nie myli – z mini zdjęć tworzących kolorową mapę. Układaliśmy te puzzle cała rodziną, były rozłożone na stałe w pokoju dziennym na stole jadalnym i codziennie, ktoś przechodził i dokładał po parę elementów. To naprawdę fajne uczucie, szczególnie, gdy od dłuższego czasu było trudniej układać oceany i można było się pochwalić, że dzisiaj dołożyło się parę. Niestety jest to już przeszłość i puzzle głównie układałam z moim synem, a na duże (kilka tysięcy elementów) nie mam w domu miejsca. Nie będę kłamać, gdy napiszę, że bardzo ucieszyły mnie recenzowane dzisiaj puzzle „Leśna kraina” autorstwa Emilii Dziubak.

Tematyka leśna od zawsze była i jest bliska memu sercu, więc jak tylko zobaczyłam w zapowiedziach te puzzle, zapragnęłam z miejsca je mieć. Jak wyżej wspomniałam za przepiękną i charakterystyczną ilustrację odpowiada Emilia Dziubak znana z popularnej i szeroko polecanej książki dla dzieci pt.: ”Rok w lesie”. Na puzzlach znajdziemy mieszkańców tej leśnej krainy. Co prawda nie posiadam jeszcze tej pozycji w swoim zbiorze, lecz jest ona w planach na wiosnę lub lato tego roku. Mam gorącą nadzieję, że moja córeczka ją polubi.

Puzzle są duże, mają 54 elementy, które zostały wykonane solidnie. Ilustracja jest szczegółowa, dzieje się na niej dużo, aczkolwiek nie jest chaotyczna i nie przyprawia o oczopląs, raczej zachęca do uważniejszego przyjrzenia się całemu obrazkowi. Kolory są czyste i przyjemne dla oka, nie zlewają się, co by mogło utrudnić układanie elementów. Wszystkie puzzle są zamknięte w dużym woreczku strunowym, co znacząco ułatwia ich przechowywanie (nie wypadną niespodziewanie z pudelka i nie rozsypią się na wszystkie strony).

Generalnie produkt jest przeznaczony dla dzieci powyżej 3 lat, lecz jak wiemy doskonale, najczęściej oznacza to po prostu, że jest bezpieczny w użytkowaniu przez dzieci w tym wieku. Nie zaleca się takich puzzli dla młodszych pociech ze względu na ryzyko zjedzenia/połknięcia i zakrztuszenia się przez małego kaszkojada, gdy tylko rodzic spuści go na chwilę z oczu. Nie każde trzyletnie dziecko podoła tym puzzlom. Wierzę, że są dzieci, które posiadają anielską cierpliwość i są bardzo spostrzegawcze, że potrafią godzinami przepaść nad taką zabawą, niemniej jednak uważam, że to wciąż zdecydowana mniejszość na tym świecie. Zalecałabym nie zrażać się, nie przejmować i dobrać puzzle nie pod sugerowany wiek, ale pod możliwości obdarowywanego dziecka. Przecież ma to być dobra zabawa, przyjemność dla malucha i opiekuna, możliwość ćwiczenia koncentracji, cierpliwości, spostrzegawczości, znoszenia porażek i precyzyjna praca małych rączek. To są naprawdę cenne umiejętności, a możemy je rozwijać spokojnie przez odpowiednie podnoszenie poprzeczki, a nie rzucanie od razu na głęboką wodę małego dziecka.

Bardzo dobrze, jeśli rodzic układa razem z dzieckiem, to nie ważne, że maluch mało znajdzie sam, że siedzi i głównie ogląda, bo liczy się wspólnie spędzony czas, a ja zawsze powtarzam i będę powtarzać, że te chwile są bezcenne i nigdy do nas nie wrócą. W dzieciach rozwija się wtedy poczucie bezpieczeństwa, bycia kochanym, jest po prostu szczęśliwsze. Takie wspólne układanie można połączyć - i nawet dobrze by było - z rozmową o ilustracji. Jest w niej tyle elementów, zwierząt, różnych sytuacji, że można rozprawiać o nich godzinami, a nawet całymi dniami. Zachęcam szczerze, bo warto, powtarzalna rozrywka na wiele milusińskich wieczorów, a pewnego dnia, dziecko zaprosi Was do pokoju by pokazać samodzielnie ułożone puzzle…

Ocena 10/10

Za możliwość zapoznania się z produktem dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia


Ula Wasilewska
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz