"Lisek urwisek" - Shanon Lyon i Marisa Pena

   "Lisek urwisek" to familijna gra kooperacyjna, której polska premiera przypada na marzec 2019 r. Jej rzeczywista premiera miała miejsce już kilka lat temu, a sama gra została obdarowana wieloma nagrodami, typu "Najlepsza gra dziecięca", "Najlepsza gra rodzinna", "Najlepsza zabawka", itp. Czy aby na pewno zasługuje na powyższe tytuły?

    Celem gry jest odnalezienie liska urwiska, który skradł świeżo wypieczone przez gospodynię ciasto. Gracze wcielają się w rolę detektywów i wspólnymi siłami muszą zgadnąć, który spośród szesnastu lisów jest naszym złodziejaszkiem. Oczywiście w każdej turze gry, liskiem urwiskiem jest zupełnie inny lisek. Przed rzuceniem trzema kostkami musimy podjąć decyzję-szukamy wskazówek, czy ujawniamy podejrzane lisy? Świadczyć o tym będą wyrzucone symbole na oczkach kostki. Jeżeli wpadną nam różne symbole, a nie jeden, który wybraliśmy-niestety lisek urwisek przesuwa się o trzy pola. Nie można dopuścić do tego, by figurka liska doszła do norki, ponieważ wtedy gra się kończy przegraną wszystkich graczy, a lisek odnosi triumf, zajadając pyszne ciasto. 

    Gra jest o tyle ciekawa, że albo wszyscy gracze wspólnie wygrywają, albo przegrywają. Nie istnieje żadna rywalizacją pomiędzy osobami grającymi, gdyż tworzą oni zespół detektywów, skupiających się na odnalezieniu odpowiedniego liska, który w danej turze przybrał postać liska urwiska. Muszę przyznać, że to bardzo przemyślana gra. Dzięki wskazówkom, które zbieramy, poruszając się po planszy możemy określić, jakie elementy ubioru ma na sobie nasz poszukiwany, rudy przestępca. Wkładamy je w tzw. dekoder i od razu wiemy, na czym powinniśmy się skupiać, obserwując niepewnych złoczyńców.

    Instrukcja jest bardzo pomocna i przydatna, a przede wszystkim-dobrze napisana. Niejednokrotnie natrafiałam na kiepsko sporządzone instrukcje gry, które musiałam czytać wielokrotnie, by cokolwiek zrozumieć. Tutaj jednak nie miałam takiego problemu i to duży plus gry. Mam jednak kilka zastrzeżeń. O ile gra jest naprawdę dobra i miło spędza się przy niej czas, to jednak wolałabym, żeby trwała dłużej. Plansza jest duża, ale myślę, że mogłaby być odrobinę większa i co najważniejsze-droga liska urwiska do norki powinna być zdecydowanie dłuższa. Nie ukrywajmy, ciężko jest wyrzucić trzy oczka o tym samym znaczku, jeszcze uprzednio zdecydowawszy, który byśmy chcieli. Ze względu na to dość duże utrudnienie, wraz z graczami zmieniłam lekko zasady. Mianowicie nie mówiliśmy przed wyrzuceniem kostek, co chcemy zrobić, tylko wykonywaliśmy czynności wskazane przez kostki. Tak było łatwiej i nawet udało się kilka razy wygrać.

    Mogę z ręką na sercu polecić tę grę, ponieważ jak już wspomniałam-jest nietuzinkowa, ambitna i bardzo ciekawa. Bawiłam się bardzo dobrze, grając w nią i z pewnością niejednokrotnie jeszcze do niej wrócę.

Ocena: 8/10

Za grę dziękuję wydawnictwu - Nasza Księgarnia
Paulina Mocka

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze: