"Najdroższy sąsiad" - Penelope Ward

Naprawdę nie mam zielonego pojęcia, jak powinnam rozpocząć tę recenzję. Nie wiem, jak ubrać w słowa wszystkie moje odczucia po tej lekturze tak, byście stuprocentowo mogli je zrozumieć. Pióro Penelope Ward poznałam już ponad rok temu przy okazji książki "Przyrodni brat", poleciła mi ją przyjaciółka, która przepadła już po pierwszych stronach i dokładnie to samo spotkało mnie.
Niesamowita historia, dziwna, pokręcona, niemal niedorzeczna i z pewnością kontrowersyjna, a jednak tak bardzo dobra! Przeglądając zapowiedzi wydawnicze, natknęłam się na to pamiętne nazwisko i brałam w ciemno, nie zwracając nawet uwagi na tytuł. Rozpoczynając czytanie, wiedziałam, że to będzie mocna książka, ale w życiu nie spodziewałam się tego, co rzeczywiście kryje się pod okładką!Pierwsze zaskoczenie przeżyłam w chwili, gdy główna bohaterka - Chelsea wspomniała o tym, że chłopak rzucił ją dla swojej przyrodniej siostry. Mówię - kurczę, czy to możliwe, że to TEN chłopak? Czytam naprawdę mnóstwo książek i imiona w ogóle nie były mi znajome, więc szybko wygooglowałam sobie Penelope Ward i sprawdziłam opis Przyrodniego brata. Wniosek był taki, że owszem, to TEN chłopak, tytułowy przyrodni brat, a tutaj mamy historię dziewczyny, którą rzucił dla Grety. Ta informacja jeszcze bardziej zachęciła mnie do czytania, jeszcze bardziej zaciekawiło mnie, jak potoczyło się życie "tej drugiej".

Mówi się, że przed śmiercią przelatuje ci przed oczami całe życie, prawda?
Ale ja widziałem wtedy jedynie ciebie. Tylko ciebie.

Chelsea pracuje z młodzieżą, wynajmuje mieszkanie w zadbanym i bezpiecznym budynku oraz leczy zranione przez Elec'a serce. Nadal cierpi, nie potrafi uporać się z tak potężnym zawodem i szuka pomocy u terapeutki. Wszystko byłoby łatwiejsze, gdyby nie strasznie głośnie szczekanie psów zza ściany. Psy budzą kobietę każdego ranka swoim ujadaniem, a ona z każdym dniem coraz bardziej traci cierpliwość. W końcu nie wytrzymuje i odwiedza sąsiada, właściciela psiaków. Damien okazuje się jeszcze większym dupkiem, niż początkowo sądziła, choć niesamowicie przystojny, to bardzo wredny i arogancki. Chelsea jest wzburzona jego zachowaniem i postanawia poskarżyć się właścicielowi budynku. Kiedy już staje z nim oko w oko, okazuje się, że budynek w pełni należy właśnie do Damiena...

Już, kiedy pierwszy raz sąsiedzi się spotykają, wiedzą, że mają kłopoty. To historia hate-love, co oznacza mnóstwo napięcia, emocji i czytania z sercem w gardle. Damien to chodzący seks, ale prócz tego mistrz sarkazmu, złośliwości i wysyłania sprzecznych sygnałów. Chelsea bardzo mu się podoba, ale mężczyzna nie pozwala wygrać swoim zwierzęcym instynktom - przynajmniej do czasu. Na pierwszym miejscu jest troska o sąsiadkę i chęć wyleczenia jej z miłości do Elec'a. Tylko że tyle, o ile Damien potrafi nad sobą panować, to jego sąsiadka wie, że prędzej, czy później wpakuje się w kłopoty.

Większość, a tak na dobrą sprawę niemal wszystkie historie kończą się na "i żyli długo i szczęśliwie" albo nieszczęśliwie i krótko... Zaskoczyło mnie i ogromnie ujęło to, że w przypadku tej powieści jest inaczej. Historia kończy się dopiero jakieś dwa lata po pierwszym spotkaniu głównych bohaterów, możemy pobyć z nimi dłużej, poznać drugie dno, zapoznać się z tym, co jest dalej. Szalenie mnie to ujęło i sprawiło, że niemożliwe stało się możliwe. Książka perfekcyjna od pierwszych stron stała się jeszcze lepsza...

Koniecznie przeczytajcie Przyrodniego brata, a zaraz później tę książkę. Po cichu liczę też na kolejną opowieść, w której moglibyśmy poznać historię Jade - siostry Chelsea, ale nie robię sobie nadziei. Cóż mogłabym jeszcze dodać, żeby Was zachęcić? Całość liczy nieco ponad 300 stron, narracja pierwszoosobowa, zarówno z punktu widzenia Damiena, jak i Chelsea, czyta się lekko i błyskawicznie. Każda kolejna strona jest lepsza od poprzedniej, rumieńce na twarzy stopniowo się pogłębiają, a uśmiech z każdym kolejnym dowcipem Damiena staje się szerszy. Książka, która Was rozbawi, wzruszy, porwie i wypluje, dopiero gdy ją skończycie, a zapewniam, że warto zarwać dla niej noc. Jestem oczarowana, usatysfakcjonowana i zwyczajnie szczęśliwa. Nawet się nie zastanawiajcie, musicie to przeczytać!

Ocena: 10/10

Za egzemplarz bardzo dziękuję Wydawnictwu Editio

Julia Komorska
  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

1 komentarze:

 1. Jestem po lekturze 1 części :D Uwielbiamy książki tej autorki :)
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie:
  Eli z https://czytamytu.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń