"Nela na 3 kontynentach: podróże w nieznane"


Gdyby tak mieć worek złota, żeby móc całe życie podróżować! Zwiedzać egzotyczne kraje, pływać z delfinami, spać w igloo, głaskać tygrysy… No cóż, jako że Rockefeller ze mnie żaden, pozostaje mi jedynie pomarzyć. Albo… uruchomić wyobraźnię i zaprzyjaźnić się z Nelą, dziewięcioletnią podróżniczką, która z ochotą zabierze mnie w daleką, egzotyczną podróż!
„Nela, mała reporterka” to seria książek podróżniczych pisana przez małą dziewczynkę podróżującą po świecie. W moje ręce trafiła „Nela na 3 kontynentach: podróże w nieznane”. Stanowi ona nowe wydanie drugiej książki z nową okładką, do której dodano kody QR z filmami z podróży. Można je skanować aplikacją i poczuć się, jakby faktycznie zwiedzało się świat z Nelą! Świetna sprawa – możliwość oglądania filmików czyni książkę interaktywną, co stanowi dla mnie nowość.

„Nela na 3 kontynentach: podróże w nieznane” to zbiór relacji z podróży po Tajlandii, Etiopii, Tanzanii, Zanzibarze, Boliwii, Komodo, o czym Nela informuje nas już na wstępie dzięki załączonej na okładce mapie świata z wyraźnie zaznaczonymi miejscami docelowymi swych wojaży.

A potem… nie pozostaje już nic innego, jak wyruszyć w tę pełną przygód podróż w towarzystwie małej podróżniczki!
„Podróże to coś niesamowitego. Uwielbiam poznawać nowe miejsca, zwierzęta i przyrodę. To tak jak odkrywanie skarbów. Jestem przekonana, że ty też bardzo to lubisz. Więc co? Jesteś gotowy na przygodę? No to w drogę!:)”
Sięgając po Nelę, nie bardzo wiedziałam, czego się spodziewać. Nie czytam zwykle książkę podróżniczych, wydają mi się przesycone opisami, suchymi faktami. W tym przypadku zapomniałam chyba o jednym: Nela ma dziewięć lat, więc zachowuje się i pisze jak dziecko! Dziewczynka z łatwością zyskała moją sympatię dzięki bezpośrednim zwrotom skierowanym do Czytelnika („Pamiętasz to, prawda?”, „Widzisz to?”), co sprawiło, że poczułam się, jakbym podróżowała razem z nią. To bardzo ważne, że Nela utrzymuje kontakt z Czytelnikiem, dzięki temu jest on „bliżej” wydarzeń i miejsc, o których opowiada.
Jak na dziewięciolatkę przystało, Nela zachwyca się egzotycznymi zwierzętami, roślinami, z którymi nigdy wcześniej się nie spotkała, a także… tubylcami. Koncentruje się głównie na dzieciach – opisuje ich reakcje na gości, zwyczaje, dni powszednie. Jak każde dziecko zwraca uwagę na to, jak dzieci z innych kultur spędzają czas, jak się bawią, co niewątpliwie dla młodego Czytelnika będzie atrakcyjne.

Jedną z największych zalet książki małej podróżniczki jest sposób przedstawienia ciekawostek i faktów, tak obrazowy i przystępny. Opisując na przykład średnicę baobabu, Nela nie posługuje się jedynie liczbami, ale także próbuje zadziałać na wyobraźnię:
„Trudno też byłoby objąć baobab. Aby to zrobić, musiałoby stanąć dookoła niego 40 dzieci i podać sobie ręce. Wyobrażasz to sobie?”
Świetne rozwiązanie, zdecydowanie pobudza do myślenia!
„Nela na 3 kontynentach: podróże w nieznane” to dokument podróżniczy pełen niespodzianek: legend, anegdotek, a nawet… porad, co mamy ze sobą zabrać w podróż. 

To niewątpliwa skarbnica wiedzy nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Pisana co prawda językiem typowym dla dziewięcioletniej dziewczynki, co nie zmienia faktu, że można z niej czerpać bezcenną wiedzę w każdym wieku. Wiedzieliście na przykład, że wygrzewające się na słońcu krokodyle otwierają paszcze po to, by ptaki wydziobały z ich zębów resztki pokarmu? Ja nie. Okazuje się, że podróże małej dziewczynki, tak sympatycznej zresztą, są w stanie nauczyć mnie więcej niż niejedna lekcja biologii. A już na pewno w atrakcyjniejszy sposób!
Relacje z podróży Neli uzupełniane są licznymi zdjęciami, które bez wątpienia tworzą niepowtarzalny klimat. Dawno nie widziałam w książce tak żywych, atrakcyjnych kolorów. Zdjęcia są tym bardziej ciekawe, że wiele z nich przedstawia samą Nelę, dzięki czemu niedowiarkowie mają dowód, że ta mała urocza blondyneczka naprawdę tam była!


Cieszę się, że jest Nela. Moje dzieci póki co są za małe, ale jak tylko zaczną interesować się światem przyrody i podróżami, zapoznam je z małą podróżniczką oraz jej książką, „Nela na 3 kontynentach: podróże w nieznane”, a potem z 11 pozostałymi z tej serii, bo wiem, że dzięki niej zaczerpną wiedzy z najlepszego źródła, a przy okazji zyskają wspaniałą podróżniczą przyjaciółkę!

Ocena: 10/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Burda Książki
Izabela Jurkiewicz

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze:

  1. Moje dzieci w przedszkolu uwielbiają Nelę! :) Pozdrawiam, Eli https://czytamytu.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń