"Niedźwiedzie vs bobasy" - Matthew Inman, Elan Lee

"Niedźwiedzie vs bobasy" to gra, której premiery nie mogłam się doczekać. Przede wszystkim chyba dlatego, że ma odjazdowe pudełko. Jestem zachwycona wykonaniem gry, ale o tym za chwilę.


Zacznijmy najpierw od składu gry, bo to jest jeden z ważniejszych elementów. W opakowaniu znajdziemy:
- 107 kart podzielonych na dwa zestawy,
- materiałową planszę,
- instrukcję.
I to by było na tyle. Mało elementów i można szybko grać, dla mnie na plus.
Zaskoczona byłam planszą dołączoną do gry, która wykonana jest z materiału. Ma to swoje wady i zalety. Materiałowa plansza przesuwa się na stole, no i wiadomo, że nie jest tak prosta jak tekturowa, chociaż gdy położymy na niej karty, jest o wiele lepiej. Zaletą jest zdecydowanie odporność na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Myślę, że żeby ją zniszczyć, to trzeba by było ją spalić. Ogromny plus, biorąc pod uwagę, że gra przeznaczona jest dla dzieci, a one nie są ostrożne. Żywotność gry zostaje znacznie wydłużona.


W zestawie dołączonym do pudełka brakuje mi woreczków, do których można by było włożyć karty. Musimy wkładać je luzem do pudełka, w którym oczywiście jest specjalnie miejsce na nie, ale w ten sposób karty mogą się niszczyć od wkładania i wyciągania. Najgorszym mankamentem jest brak możliwości rozdzielenia dwóch talii, ja lubię mieć karty poukładane, tak jak było po otworzeniu pudełka i chociaż nie jest to konieczne w tej grze, to brakuje mi oznaczenia kart, które umożliwiłoby taką segregację. Na instrukcji zasugerowany jest sposób na rozdzielenie talii, tylko z dołączoną informacją, iż nie jest to dokładanie taki podział jak był na początku.
Karty wykonanie są solidnie, z materiału, który nie przeciera się szybko. Cieszę się, że wydawnictwo zadbało o dobre wykonanie gry i nie potraktowało tego po macoszemu, jak to często bywa w wielu karciankach.


Instrukcja jest krótka, zwięzła i na temat. A dla leniwych na stronie bearsvsbabies.com zamieszczony został filmik instruktażowy, a także instrukcja on-line. Informacja o tym oczywiście jest dołączona, tylko że mankamentem jest wersja angielska strony i filmiku.

Pudełko gry jest wykonane niesamowicie. Górna warstwa jest futrem niedźwiedzia, natomiast dolna w kolorach tęczy. Bardzo ładnie prezentuje się to opakowanie i co najważniejsze, przykuwa wzrok oraz zachęca dzieci do grania. Plusem jest też rozmiar pudełka. Wszystko mieści się w niewielkim prostokątnym kartoniku, który jest poręczny i można go bez problemu zabrać ze sobą w podróż czy też do znajomych.
Gra jest przeznaczona dla dzieci od wieku 10 lat i można w nią grać od 2 do 5 osób, a więc będzie idealną rozrywką na wieczór, zabawę z dziećmi czy też spotkanie z przyjaciółmi.

Cel gry jest bardzo prosty. Zadaniem każdego gracza jest budowanie najsilniejszych potworów, aby móc pokonać jak największą ilość wrednych bobasów, gdy te zaatakują. Oczywiście wygrywa ta osoba, która zje ich najwięcej.


Przygotowanie do gry jest łatwe i wszystko jest jasno wyjaśnione w instrukcji dołączonej do niej. Cała zabawa rozpoczyna się od rundy treningowej, dzięki której szybko łapie się zasady gry. Twórcy zadbali o to, aby od początku przejść wszystkie możliwe akcje i podpowiada w instrukcji, co należy zrobić, aby sprowokować bobasy, grzebać w śmietniku itp.

Dobrym rozwiązaniem i zaletą gry, jest dołączenie do niej materiałów z odpowiedzią na najczęściej zadawane pytania lub też związane z poszczególnymi kartami. Jest to świetne, ponieważ znajdziemy tam odpowiedzi na najważniejsze zagwozdki, takie jak: Co robić podczas remisu? Jak tworzyć potwory?
Muszę przyznać, iż jest to pomocne, ponieważ gdy grałam, zdarzały się pytania, na które odpowiedzi potrzebowałam. Cieszę się więc, że twórcy pomyśleli o tym.

Z gry jestem zadowolona. Chociaż ma swoje mankamenty, to jednak jest bardzo dobrą rozrywką i idealnym wypełnieniem wolnego czasu. Przyznać trzeba, iż uczy kreatywności i myślenia. Mogę ją polecić każdemu, kto szuka świetnej gry dla dwojga, dla dzieci czy też dla większej grupy osób.

Ocena: 9/10

Za grę dziękuję wydawnictwu Rebel.


Natalia Zaczkiewicz
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz