"Wiedźma"- Anna Sokalska


Sama dla się jesteś największym przekleństwem, sama sobie zadasz najokrutniejsze cierpienie. Poczucie winy nieustannym bólem będzie trzymać cię przy życiu, wstyd jako kotwica uwięzi cię na tym padole, a strach i żal sparaliżują twój talent. W jeden tylko sposób będziesz mogła się wyzwolić- przecząc sobie! Póki nie zapragniesz swej mocy, póki nie rozmiłujesz się w mężczyźnie, póki nie zapomnisz o siostrze, póty trwać będziesz jako nieboskłon bez słońca i jako noc bez księżyca, niczym wieczna próżnia pozbawiona treści. Oto klątw, którą sama sobie zadałaś i przede którą się nie uchowasz!

Anna Sokalska zaprasza nas do Wrocławia, współczesnego Wrocławia. Wrocławia, w którym po wieloletnim śnie budzi się wiedźma, o niezwykłym imieniu- Jasna.  Do Wrocławia, w którym obok ludzi żywych, tytułowa wiedźma spotyka zmory, duchy, demony, szamani, anioły i inne postacie znane m.in. ze słowiańskich legend. Czy Jasna zdoła złamać klątwę, jednocześnie pozostając sobą? Nie powiem...

Świat wykreowany przez Annę Sokalską wciągnął mnie bez reszty. Nie będę ukrywała, że kocham powieści, w których elementy z świata fantastyki przeplata się z realnym życiem. Kocham książki, gdzie zwykłą, szarą codzienność urozmaicają wydarzenia ze świata legend i mitów. Dałam się całkowicie porwać powieści, zapominając o otaczającej mnie rzeczywistości. Przyznam, że trochę znam Wrocław, więc przyjemnością było rozpoznawać miejsca opisane w książce, a dodatkowo odkrywać ich tajemnice, pochodzące z innego wymiaru. Autorka odkrywa przed czytelnikiem świat, który istnieje obok naszej rzeczywistości- krainę Międzyświata, do której trafiają dusze zmarłych. 
  
Historia Wiedźmy wciągnęła mnie w wir wydarzeń, pełnych nieoczekiwanych zwrotów, tak bardzo, że sprzątanie i gotowanie musiały zejść na dalszy plan, a rodzina została zmuszona do przywoływanie mnie do rzeczywistości. Niestety, rozczarowało mnie zakończenie, trochę przewidywalne i niczym niezaskakujące.  Wierzę jednak, że w kolejnych tomach „Opowieści z Wieloświata” akcja potoczy się wartkim, ale mniej przewidywalnym strumieniem. Czytając pierwszy tom miałam wrażenie, że jest to dopiero rozgrzewka, wprowadzenie, preludium do historii, które chce nam autorka opowiedzieć.

 Wszyscy twoi przyjaciele zdradzą cię i zechcą cię wykorzystać, nie dając ci nic w zamian. We wszystkim, co będziesz robić, zostaniesz sama, a osoba, po której najmniej się tego spodziewasz, w najważniejszej chwili odwróci się do ciebie plecami (…) Jesteś końcem, a staniesz się początkiem.

Urzekły mnie w książce postacie kobiece. Mocne, silne, wiedzące czego chcą, a jednocześnie zagubione i szukające swoich ścieżek. Nakreślone bardzo realnie, pełne tęsknot, pragnień i potrzeb. Trochę gorzej było z męskimi osobnikami, którzy, jak dla mnie, byli zbyt grzeczni i poukładani. Wyjątkiem w męskim gronie był Szarak- anioł, który próbował zrozumieć ludzi, chociaż i on na początku mnie zirytował, ale później okazało się, że on jest najbardziej ludzki ( i zarazem prawdziwy) w gronie męskich postaci. 

Okładka. Od pierwszego wejrzenia zakochałam się w niej. Może wielu z Was nie zgadza się z tym, ale mnie ona urzekła i spowodowała, że z przyjemnością sięgnęłam po książkę. I moim skromnym zdanie, wpisuje się ona znakomicie w historie opowiedzianą w książce.

Ze spokojnym sumieniem, a nawet z wielką radością mogę polecić „Wiedźmę” Anny Sokalskiej. Pomimo, że jest to kolejna powieść na polskim rynku wydawniczym, w której autor sięga do słowiańskich kultów, wierzeń, legend, to jednak nie jest to próba odpowiedzenia na pytanie: co by było, gdyby… Mieszko I nie przyjął chrztu? Ponadto autorka nawiązuję do innych wierzeń m.in. chrześcijaństwa czy hinduizmu, wskazując ich podobieństwa w podejściu do życia pozagrobowego. Jestem przekonana, że czas poświęcony na przeczytanie "Wiedźmy", z całą pewnością nie zaliczycie do czasu zmarnowanego. 


Ocena: 8/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu LiraSylwia Szczepańska           

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

2 komentarze:

  1. Wpisuję na swoją listę. Dzięki za super recenzję i polecenia.

    OdpowiedzUsuń
  2. 23 year old Tax Accountant Phil Royds, hailing from Listowel enjoys watching movies like "Legend of Hell House, The" and Rugby. Took a trip to Historic Centre of Guimarães and drives a Caravan. Ta witryna

    OdpowiedzUsuń