‘’Zawodowcy w świecie zwierząt” – Wendy Hunt, ilustracje: Muti


Miałam już okazję zapoznać się z kilkoma albumami na temat zwierząt, ale jak widać, ciągle mi mało. Myślę, że jestem bardzo sentymentalna, bo już jako dziecko uwielbiałam taką tematykę, chciałam poznawać świat przyrody, ale wtedy nie było jeszcze dostępu do aż tylu interesujących pozycji, a raczej było ich jak na lekarstwo. Dlatego uznałam, że czemu teraz nie spełnić marzeń z dzieciństwa?

O czym jest książka? W środku znajdziemy informacje na temat ponad stu gatunków zwierząt, żyjących w czternastu różnych środowiskach. Wprowadza ona najmłodszych w świat natury oraz wyjaśnia, czym charakteryzują się poszczególne zwierzęta.

Pierwszą rzucającą się w oczy zaletą jest oczywiście format książki, który jest niestandardowy i na pewno odrobinę większy od A4, więc nie jest to pozycja idealna do zabrania ze sobą wszędzie. Jednak tematyka książeczki oraz ilość zawartych w niej informacji, tłumaczy to, dlaczego całość jest tak spora. Wykonanie również jest bardzo fajne, solidne i dzięki temu album ten może nam długo posłużyć. Strony są odrobinę sztywniejsze niż takie standardowe, więc nie powinny niszczyć się od ciągłego przewracania.

Trochę nie podoba mi się spis treści w tej książeczce. Rozumiem, że autorzy chcieli, aby był urozmaicony, a nie taki zwykły i nudny, co oczywiście doceniam i uważam za duży atut. Mimo wszystko uważam, że wkradło się tam trochę chaosu, nieokiełznania. Jednak jest to tylko jeden szczegół, który raczej nie powinien zepsuć naszego wrażenia. W końcu najważniejsze jest to, co na dalszych stronach.


Na kolejnych stronach zostają nam już zaprezentowane różne środowiska – rafa koralowa, tropikalny las deszczowy, pustynia, rzeka i wiele, wiele innych. Na każdej stronie poszczególna formacja została opisana w kilku zdaniach, ale w taki bardzo lekki sposób. Nie pojawiają się żadne trudne i specjalistyczne informacje, ponieważ dziecko i tak by nic z tego nie zrozumiało i to nie miałoby najmniejszego sensu, a jedynie nudziło i zniechęcało. Autorzy wybrali takie ciekawostki, które przybliżają nam konkretne miejsce – pustynia jest miejscem, gdzie wieje wiatr, jest dużo piasku, jest gorąco, a zwierzęta muszą być odpowiednio do przystosowane do życia w takim miejscu.

Każdemu środowisku zostały poświęcone dwie strony. Na pierwszej są ogólne informacje, a na kolejnych autorzy przedstawili najbardziej charakterystyczne gatunki tam zamieszkujące. Każde zwierzątko przedstawia się czytelnikowi i dosłownie w kilku słowach mówi, co jest dla niego charakterystyczne. Fajnie, że pojawiają się pełne nazwy gatunków, ale czasem brakowało mi właśnie takiego zwykłego nazewnictwa. Wiadomo, że dziecko widząc lisa, powie, że widzi lisa, a nie ,,lisa piaskowego”.

Zwierzęta pokazane na drugiej stronie można również odszukać na tej, która zwiera informacje ogólne, co również jest fajnie, ponieważ nasza pociecha może szukać nowo poznane gatunki i dzięki temu je zapamiętywać. Taka zabawa na pewno jest dobrą formą rozrywki, ale także nauki i ćwiczenia pamięci.


Bardzo cieszę się, że autorzy szeroko spojrzeli na temat i nie pokazali tylko tych najłatwiejszych zwierząt, które dziecko poznaje już na początkowych etapach życia. Takich minimalistycznych książeczek jest bardzo wiele, a w końcu przychodzi etap, gdy głód wiedzy staje się coraz większy. Więc nawet jeśli dziecko od razu nie zapamięta wszystkich opisanych zwierząt, to ma powód, aby ciągle wracać do książeczki i dalej się doskonalić.

Na koniec wspomnę jeszcze o ilustracjach, które stanowią bardzo ważną część tej książeczki. Całość jest naprawdę kolorowa, przyjazna i budząca pozytywne odczucia. Osoba ilustrująca postarała się, aby strony były wypełnione, urozmaicone i przyciągające wzrok. Ciekawie odwzorowała zwierzęta, jednak mi nie do końca przypadł do gustu taki styl.

,,Zawodowcy w świecie zwierząt” to świetny album, którzy przybliży najmłodszym nie tylko informacje o środowiskach, ale także o wielu gatunkach. W środku znajdziemy sporo ciekawostek, ale bardzo przystępnych i fajnie przekazanych. Dodatkowo ilustracje obrazują nam poszczególne zwierzęta i urozmaicają lekturę. Polecam!


Ocena: 9/10
Za możliwość zapoznania się z książką dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia

Patrycja Bomba

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz