"Abstrakciki" - Anna Paszkiewicz

Abstrakciki” to idealna pozycja dla kogoś, kto ma ochotę nie tylko na zabawę słowem, ale i obrazem. Inteligentna, z poczuciem humoru i pełna pasji i inspiracji, jest tym, co może wymarzyć sobie każdy rodzić, opiekun i nauczyciel, szukając odpowiedniej książki dla siebie i dla dziecka.

A że dzieciom przychodzą do głowy niezliczone ilości pytań, co więcej,  często wiele z nich ma wymiar niemal kosmiczny, a ich umysły i wyobraźnia niczym jeszcze nieskrępowana wciąż zaskakuje nawet najbardziej wytrawnych marzycieli, to ta książka może okazać się dla nich strzałem w dziesiątkę. Zaspokoi jednocześnie niepohamowaną ciekawość, da szansę na własną interpretację dzieła, pobudzi do działania i uruchomi niejedne uśpione pokłady zmysłów. Tym bardziej więc dziwi mnie fakt, że tak niewiele się o niej mówi. Czas to zmienić. A ja mam nadzieję, że przekonam was, by zajrzeć do tej książeczki, tak niewielkiej formą, choć ogromnej duchem i treścią.

Pierwszym ważnym atutem prezentowanej pozycji jest zdecydowanie sam pomysł. Słowo pisane jakże ważne w rozwoju każdego człowieka, połączone z dziełami mistrza Kandinskiego to naprawdę oryginalny wybieg, który moim zdaniem z powodzeniem udało się zrealizować.

Starannie skomponowane przez ojca abstrakcjonizmu obrazy są niezwykłą inspiracją do pracy z dzieckiem, do zabawy i rozwijania wrażliwości artystycznej. Wystarczyło spojrzeć na kilka z nich, by samemu nabrać ochoty na stworzenie tego, co akurat nam siedzi w głowach, co czujemy i z czym się zmagamy - swój mały wewnętrzny wszechświat. Być Może okaże się że „Abstrakciki” to idealna książka do wykorzystania również w bajkoterapii.
To, co najbardziej przyciąga w tych obrazach to fakt, że każdy może zobaczyć w nich to, co on sam zechce. Nie będzie zatem nikogo dziwić, jeśli okaże się, że to przezabawna forma spędzenia czasu dla całej rodziny. Wyobraźcie sobie, jak różne rzeczy mogą nam przyjść do głowy, patrząc na coś, co nie przedstawia niczego, a do czego wykorzystamy własną wiedzę, doświadczenia i wyobraźnię. Już mam ochotę się śmiać i nie omieszkam przetestować tej książki na najbliższym spotkaniu rodzinnym.

Abstrakciki” to także treść, dziecięca poezja, której autorką jest Anna Paszkiewicz. To, co autorka opowiada słowem, jest zapewne tym, co sama widzi w obrazach. Zabawne wiersze pełne rymów szybko wpadają w ucho i co dziwne, po ich skończeniu ma się nieopartą ochotę znów je od początku czytać. W ten oto prosty sposób przybliża dzieciom świat abstrakcji. A wszystko podane w bajecznie kolorowej oprawie, której autorką jest Katarzyna Kołodziej.

Ilustracje idealnie współgrają z obrazami malarza, będąc czarno-białymi rysunkami, powstałymi jak zauważycie, w dużej mierze na bazie figur geometrycznych, co nadaje książce niemal magicznego wymiaru. Zresztą wszystko w niej wydaje się dobrze przemyślane i skomponowane w sposób niemal perfekcyjny.

Widać autorki dobrze znają się na swojej pracy, skoro udało im się stworzyć właśnie taką książkę, która pobudza wyobraźnię nie tylko małego, ale i z powodzeniem dużego czytelnika. Iście abstrakcyjna, niczym magik otwiera przed czytelnikiem barwny świat, pełen kolorów i niestabilności. Zwłaszcza jeśli za każdym razem patrząc na to samo, możemy zobaczyć zupełnie coś innego.
Nie zwlekajcie więc dłużej, zajrzyjcie do książki i uruchomcie własną wyobraźnię.

Na zachętę
„Czy to koniec naszych zabaw z niezwykłymi obrazami?
Ależ skądże! To początek. Proszę bardzo, sprawdźcie sami!
Spójrzcie na nie po raz drugi, bowiem każdy z nich pomieści
Pośród kształtów i kolorów – moc niezwykłych opowieści”!

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu OVO
Ocena 10/10

Edyta Sztylc
  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

4 komentarze:

 1. Bardzo lubimy wpadające w ucho wierszyki. Przyznam że mocno zaintrygowała mnie ta pozycja która oferuje niecodzienny kontakt ze sztuką.

  OdpowiedzUsuń
 2. Generalnie! Raz, że rozwija wyobraźnie i kreatywność a dwa, że wpaja zainteresowanie sztuką.

  kuferkulturalny.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Idealna - wyobraźnia może popracować.

  OdpowiedzUsuń
 4. 28 years old Research Assistant III Rheta Tomeo, hailing from Aldergrove enjoys watching movies like Parasite and Vehicle restoration. Took a trip to Gusuku Sites and Related Properties of the Kingdom of Ryukyu and drives a Sebring. przeczytac pelne informacje o

  OdpowiedzUsuń