‘’Czarno na białym” – Marcin Brykczyński, ilustracje: Janusz Stanny


Nie będę ukrywać, że jestem fanką czarnego i naprawdę cieszę się, gdy rzecz, którą chcę kupić, jest właśnie w tym kolorze. To już nie pierwsza tego typu książeczka, która trafiła w moje ręce, ale po prostu ciągnie mnie do nich i nie potrafię tego opanować. Myślę, że taki dobór kolorystyczny przyciąga wzrok i pasuje do osób skrytych oraz wycofanych. Sama nie do końca przepadam za wielobarwnością i raczej gustuję w czymś  bardziej spokojnym, więc książka ta jest idealna dla mnie.

Książka ma format raczej standardowy, czyli A4, dzięki czemu jest dość poręczna, ale całość jest również lekka, co jest zdecydowaną zaletą. Oprawa jest twarda, solidna i zdecydowanie odporna na niedelikatne traktowanie albo częste użytkowanie. Kartki są również dobrej jakości, dzięki czemu ilustracje wyglądają na nich naprawdę korzystnie i atrakcyjnie.

Jak już wyżej wspomniałam – cała książka jest utrzymana w kolorystyce czarno-białej. Zdaję sobie sprawę, że dzieci jednak lubią kolory i często ich ciągnie w stronę żywych barw. Mimo wszystko, uważam, że książka ta ma w sobie coś, co również będzie przyciągać. Przede wszystkim wyróżnia się na tle innych pozycji dla tej grupy docelowej. W literaturze dziecięcej dzieje się bardzo wiele, ale często wydaje mi się, że wszystko jest na jeden gwizdek i nauczyłam się doceniać przejawy indywidualizm, ale też szukam tych nowości, książek zrywających z zasadami i utartymi schematami.


Cała treść jest napisana wierszem, co również przypadło mi do gustu, ponieważ młode osoby powinny oswajać się takim sposobem wyrażania myśli. Zdaję sobie sprawę, że w życiu dzieci od początku są obecne rymowanki i inne krótkie wierszyki. To jednak nie to samo, ponieważ książka ta jest trochę dłuższa i przedstawia jakąś historię. Oczywiście nie jest to tekst zawierający pełno przeróżnych ozdobników, środków stylistycznych czy innych zabiegów, które skutecznie mogą utrudniać zrozumienie treści.

Wszystko jest napisane prostym językiem, tekst jest zrozumiały i różnorodny. W środku początkowo jest mowa o zwierzętach i już myślałam, że zostanie tak do końca, ale jednak autor porusza również inne kwestie, a więc nie zdecydował się na monotematyczność, co jest dobre. Dzięki temu czytanie nie nudzi, nie ciągnie się nam, chociaż całość absolutnie nie jest długa. Jednak w krótkich formach również można znudzić czytelnika. Tu oczywiście ten problem nie wystąpił, bo do samego końca byłam ciekawa, ale myślę, że sporą rolę odegrały tutaj również ilustracje.

Książka ta zdecydowanie jest dopracowana graficznie i to pod każdym względem. Ilustrację stanowią integralną część z tekstem. Bez ilustracji nie byłoby tekstu. Bez tekstu nie byłoby ilustracji. W środku nie znajdziemy zapisanej linijki po linijce, ale między rysunki zostały wplecione słowa, dzięki czemu całość jest po prostu atrakcyjna. Oczywiście na pierwszy rzut oka być może nie dostrzeżemy wszystkich szczegółów i warto zatrzymać się trochę dłużej przy każdej stronie, bo można tam wiele zobaczyć. Ja jestem absolutną fanką takich rozwiązań i zawsze doceniam pomysłowość.


Całość jest bardzo minimalistyczna, ale w dobrym znaczeniu tego słowa. Nie tylko tekstu jest mało, ale również ilustracje zostały wykonane w prosty sposób, głównie za pomocą figur i krzywych tworzących niezbyt skomplikowane kształty. Dopiero wszystko połączone w całość tworzy kompozycję odrobinę bardziej złożoną i na pewno taką, nad którą warto posiedzieć i trochę pomyśleć. Oczywiście to książeczka dla dzieci i nie jest wybitnie skomplikowana, a już na pewno w oczach osoby dorosłej, jednak młoda osoba nie będzie mieć aż tak łatwo.

,,Czarno na białym” to książka, która jest intrygująca, z pewnością inna niż wszystkie i wyróżnia się z tłumu. Dla mnie jej zaletą jest przede wszystkim minimalizm, ciekawe ilustracje, które łączą się z tekstem – wierszowanym, ale napisanym prostym językiem. Polecam, bo ja zostałam całkowicie oczarowana!


Ocena: 10/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Literatura

Patrycja Bomba

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze: