"Czas ognistych kwiatów" - Sarah Lark


Lubicie książki, których akcja toczy się w innej epoce? Ja bardzo. Dlatego gdy tylko zobaczyłam okładkę tej książki, pomyślałam że może być to coś ciekawego. Poza tym, od razu bardzo spodobał mi się jej tytuł. Nie sprawdziłam jednak wcześniej ile ma stron, byłam więc zaskoczona, gdy przyszedł do mnie tak obszerny tom, bo liczący prawie 900 stron. Rzadko kiedy sięgam po aż tak grube książki, choćby z tego względu, że są ciężkie i niewygodnie się je czyta. Poza tym już niejednokrotnie gruba książka wydawała mi się po prostu za długa, w pewnym momencie nudziła mnie. Czy tak było i w tym przypadku? O tym za chwilę.

Autorką powieści jest Sarah Lark (właściwie Christine Gohl), niemiecka pisarka i podróżniczka. Jej wielką pasją jest Nowa Zelandia, poświęciła nawet wiele lat by badać historię i kulturę tego kraju. W Polsce ukazały się już dwie sagi jej książek, w których akcja dzieje się właśnie tam.Świat stworzony przez nią w powieści „Czas ognistych kwiatów” oczarował mnie od samego początku. Opowieść rozpoczyna się w Niemczech w 1837 roku, a kończy w Nowej Zelandii w roku 1846. Tak jak już wspomniałam, lubię czytać książki, które opowiadają o życiu w innych czasach niż obecne. Mogę się dzięki temu dowiedzieć czegoś nowego, poznać inną epokę. W przypadku tej książki główni bohaterowie i ich losy są owocem wyobraźni autorki, ale całe tło historyczno-kulturowe jest jak najbardziej prawdzie. Opisane są rzeczywiste wydarzenia z historii Nowej Zelandii, występują autentyczne postacie oraz miejsca.

Fabuła
Ida i Karl przyjaźnią się od dzieciństwa, razem chodzili do szkoły. Jego ojciec jest jednak tylko robotnikiem dniówkowym, nie ma więc perspektyw ani dla niego, ani dla jego rodziny. Idę czeka za to wczesne wydanie za mąż, w dodatku za mężczyznę już dawno wybranego przez jej ojca. Bohaterowie żyją w niemieckiej Maklemburgi i wychowywani są wśród grupy bardzo radykalnych i surowych staroluteran. 
Wydaje się, że ich losy są z góry przesądzone. W pewnym momencie cała grupa wyznaniowa z ich wsi postanawia (decyzją starszych), wyjechać do bardzo odległej Nowej Zelandii i tam zamieszkać. Organizatorem tej długiej podróży jest New Zealand Company, które werbuje ludzi z całej Europy do zasiedlenia tych terenów, oferując im bardzo tanią ziemię. Kraj ten jednak trzeba dzielić nie tylko z innymi przybyszami ze Starego Kontynentu, ale również z jego rdzennymi mieszkańcami, czyli Maorysami. W powieści przeplatają się więc dwa światy: pobożnych europejskich chrześcijan oraz wyznających religię pogańską „dzikich”, jak często nazywani byli przez bohaterów. Autorka ciekawie kontrastuje ich sposób życia, kulturę, wartości oraz wiarę. Widać to wyraźnie m.in. na przykładzie dwóch bohaterek: Cat wychowanej przez Maorysów oraz Idy wychowanej w bardzo konserwatywnym europejskim środowisku.
Innym tematem, który widać w tej powieści wyraźnie jest pozycja kobiet w tamtej epoce i wśród tej grupy społecznej. Całkowicie podlegały swoim mężom, często były przez nich źle traktowane, a ich jedynym zajęciem miało być rodzenie dzieci i zajmowanie się domem. Nie miały prawa głosu, ani nawet prawa do swojego zdania. Edukację kończyły po kilku latach nauki. Małżeństwa były aranżowane, a rozwody pomimo zdrad i przemocy nie były społecznie akceptowane. W tym wszystkim mamy jednak kilka wątków miłosnych, które ciągną się przez całą książkę. Bohaterowie próbują znaleźć miłość i szczęście, mimo panujących konwenansów.

Plusy
Co w tej powieści jest na plus? Pięknie zarysowany świat kolonizatorów, przybliżenie czytelnikowi kultury Maorysów oraz prawdziwych wydarzeń z historii Nowej Zelandii, ciekawe przemiany bohaterów, przyjaźń i miłość które potrafią przetrwać pomimo trudności, opisy życia i codzienności ludzi w tamtych czasach. Muszę przyznać, że czytałam to z przyjemnością i zainteresowaniem. Byłam ciekawa jak będą toczyć się dalsze losy bohaterów. W tekście występuje też dość sporo słów i zwrotów z języka maoryskiego, co jest moim zdaniem ciekawym zabiegiem i pozwala jeszcze bardziej poczuć klimat Nowej Zelandii i jej rdzennych mieszkańców. Z takich rzeczy bardziej technicznych to, podoba mi się zarówno okładka i jakość papieru, jak i styl w jakim powieść została napisana i przetłumaczona. Pomimo swojej grubości książkę wygodnie się czyta, ostatecznie stwierdzam też, że jak na tyle stron to nie jest nawet bardzo ciężka.

Minusy
Co jest według mnie na minus? Moim zdaniem książka jest trochę za długa. Nic by się nie stało, gdyby ją trochę skrócić. Liczyłam też na trochę więcej zwrotów akcji i dramatyzmu biorąc pod uwagę ilość stron. Momentami niewiele się działo i te fragmenty można by spokojnie pominąć. Innym minusem w moim odczuciu jest bardzo negatywne pokazanie wiary przybyłych z Niemiec bohaterów. Pokazani są jako ludzie wręcz przesadnie pobożni, bezmyślnie klepiący modły, niemyślący samodzielnie, pełni hipokryzji. Widać jak główni bohaterowie dostrzegają w końcu tę obłudę i stopniowo oddalają się zarówno od swojej wspólnoty, jak i od Boga. Oczywiście tacy ludzie też się zdarzają, ale myślę, że większość wierzących to jednak normalni, myślący ludzie. Osobiście nie lubię po prostu opisywania czegoś w sposób tak skrajny. Czytając to miałam wrażenie, że autorka nie lubi w ogóle osób wierzących, bo opisywała ich jako ludzi ograniczonych i naiwnych, których wiara tylko ogłupia. Ma oczywiście prawo do takiego zdania, ale dla mnie w tej książce było to trochę przerysowane.


Podsumowanie
Czas ognistych kwiatów” to ciekawa powieść, przyjemnie się ją czytało. Przeplata się tutaj wiele interesujących wątków. Było w tym wszystkim coś, co mnie zauroczyło od pierwszych stron, choć trudno mi to nazwać. Może to po prostu ten świat spokojnego i powolnego życia, pięknych i eleganckich strojów, dalekich podróży, walki z siłami natury, odkrywanie nieznanego kraju?
Jest to pierwsza część z Sagi Ognistych Kwiatów, kolejna ma się ukazać jeszcze w tym roku. Nie mogę się więc już doczekać dalszych części. Na pewno sięgnę też po inne książki tej autorki.

Ocena: 8/10


Kaja Dubiel
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz