"Dom tajemnic"- Chris Columbus & Ned Vizzini

Czy zdarza się Wam sięgać po literaturę skierowaną do młodzieży? Ja przyznać muszę, że dość często to robię. Ostatnio miałam ogromna przyjemność poznać historię trojga rodzeństwa i „Domu tajemnic”.

Tato Eleonory, Kordelii i Brendana w wyniku dziwnego wypadku stracił pracę w renomowanej klinice. Okazało się, że rodzice zmuszeni zostali także do sprzedaży dawnego domu.  Poszukując nowego lokum dla rodziny, trafili do wielkiego, starego domu w stylu wiktoriańskim, zbudowanego na skraju urwiska. Domu, którego do tej pory nie dostrzegali. W trakcie oglądania domu rodzeństwo zostało świadkami niewytłumaczalnych zjawisk. Rodzice, pomimo sprzeciwu dzieci, zdecydowali się na kupno domu. Już pierwszego dnia po wprowadzce, w domu zaczęły dziać się bardzo dziwne rzeczy, których punktem kulminacyjnym była wizyta staruszki, podającej się za sąsiadkę. Stare historie ożyły, fikcja literacka, będąca wytworem wyobraźni poprzedniego właściciela, stała się rzeczywistością. Del, Nor i Bren zostali uwięzieni w bajkowym świecie tajemniczej księgi.

Historia stworzona przez amerykańskiego reżysera i scenarzystę – Chrisa Columbus oraz przez znanego amerykańskiego autora powieści dla młodzieży- Neda Vizzini, wciągnęła mnie i porwała w wartki nurt zdarzeń już od pierwszych jej stron. Gdybym miała porównać akcję powieści do czegoś, to zdecydowanie porównałabym do wartkiej, górskiej rzeki. Rzeki, która spływając po zboczach gór, co chwilę zmienia kierunek, skręca, wiruje, tworzy większe i mniejsze wodospady. Taka też jest akcja powieści, wartka, pełna zwrotów akcji, coraz nowszych bohaterów ( od piratów, zbójców, pilota samolotu wojskowego, poprzez rycerzy, zwykłych obywateli, aż po wielkoludy), pełna wzlotów i upadków głównych bohaterów. Nawet miejsce akcji ciągle się zmienia. Raz akcja toczy się na lądzie w domu, w lesie, za chwilę na morzu, by znowu powrócić na ląd, jednak nie do lasu, a na zamek.

Sam tytułowy „Dom tajemnic” jest niesamowitym miejscem akcji . Jest pełen sekretów, miejsc o magicznej mocy, ukrytych przejściach i korytarzach oraz ciągle odkrywanych przez dzieci dotąd nieznanych miejsc.

Wróćmy do trójki głównych bohaterów:  ośmioletniej Eleonory, pieszczotliwie nazywanej Nor, której największym problemem jest czytanie wszystkiego od prawej do lewej strony. Brendan czyli Bren, to typowy dwunastolatek, znawca broni i maszyn wojennych. Kordelia to piętnastoletnia miłośniczka książek, nazywana przez rodzinę Del. Typowe rodzeństwo, które na co dzień kłóci się o mnóstwo rzeczy i dokucza sobie. Czy w obliczu zagrożenia będą potrafili zaufać sobie wzajemnie i stworzyć drużynę? Czy znajdą sojuszników, którzy ich wesprą? Czy odnajdą drogę do świata rzeczywistego, do prawdziwego domu i do rodziców?

Jak przystało na powieść skierowaną do czytelników zaliczanych do „młodszej młodzieży”, historię czyta się bardzo szybko. Pomimo ponad pięciuset stron tekstu, przygody rodzeństwa porywają od pierwszej do ostatniej strony. W trakcie czytania nie ma czasu na nudę, za to czytelnik przeżyje chwile strachu, grozy, leku, chwile radości, a nawet szczęścia, chwile spokoju, wzlotów, ale i chwile rozczarowania, żalu i nadziei.

Ilustracje?! Są! I to jakie! Wszystkie autorstwa Grega Calla. Wszystkie oddają aktualną atmosferę historii. Wszystkie po mistrzowsku uzupełniają tekst. Przyznam jednak szczerze, że niektóre z ilustracji mogłyby być większe.

J.K. Rowling napisała w rekomendacji do tej powieści „ Dom tajemnic to niebezpieczny, pełen przygód roller coaster, w którym trójka odważnego rodzeństwa zmierza do nieuniknionego starcia z potężnymi mrocznymi siłami. Wybuchowa mieszanka fantazji i tajemnicy”. Ja także podpisuje się pod tymi słowami. Dodać mogę, że to wspaniała historia. Idealna do rodzinnego czytania, zarówno dla chłopców, jak i dziewczyn, dla starszych dzieci, młodzieży i dorosłych.  Po prostu dla wszystkich. To historia o sile miłości rodziny.Ocena: 9/10

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Znak Emotikon


Sylwia Szczepańska    
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz