"Droga do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku" - Katarzyna Ziemnicka , Paweł Ziemnicki, ilustracje: Ewa Beniak-Haremska


Mikołaj Kopernik jest osobą, o której warto mówić dzieciom już od najmłodszych lat. W końcu ten człowiek dokonał ważnych odkryć, ale także może stanowić inspirację, ponieważ też kiedyś był zwykłym maluchem, nastolatkiem czy wkraczającym w dorosłość młodzieńcem. Przyznam, że bardzo cenię publikacje, które dotyczą ważnych osób dokonujących przełomy w nauce i bardzo często po nie sięgam - zarówno w wersji dla dzieci, jaki i dla dorosłych.

Na pierwszy rzut oka, książeczka zachwyca i to z pewnością jest jej wielką zaletą. Wykonanie jest solidne, gruba oprawa z pewnością sprawi, że książka bardzo długo będzie wyglądać jak nowa i nie będzie niszczyć się zbyt szybko. Jednak środek również prezentuje się dobrze dzięki śliskim kartkom o większej gramaturze niż w standardowych książkach, dzięki czemu są bardziej wytrzymałe, ale też ilustracje wyglądają na nich korzystnie. Taką ważną dla mnie kwestią na pewno jest odpowiednia wielkość liter oraz odstępy między wierszami. Młoda osoba, do której została skierowana ta książka, nie będzie miała problemu z czytaniem, co jest ogromnym plusem, ponieważ tekstu jest całkiem sporo.

Nie spodziewałam się, że historia ta zostanie opisana w taki sposób, ale fajnie, że autorzy podjęli temat od samego początku i pobawili się trochę w gdybanie na temat tego, jakim dzieckiem mógł być Kopernik. Z pewnością dzięki temu, historia ta ma  szansę zaciekawić młodego czytelnika, ponieważ znacznie fajniej jest czytać o swoim rówieśniku niż osobie starszej, która już wyrosła z zabaw, psot i beztroski. Autorzy jednak dość szybko poruszają się w czasie, a czytelnik ma okazję poznawać bohatera na różnych etapach życia, co powoduje, że całość jest również dynamiczna. Nie ma więc miejsca na nudę, ponieważ rozdziały są stosunkowo krótkie, treściwe, opowiadające jakieś ciekawe historyjki, a są jednocześnie pouczające.


Na stronie wydawnictwa doszukałam się informacji, że książeczka ta jest dedykowana dzieciom powyżej pięciu lat i zgadzam się z tym, ale z pewnością jest to kwestia dyskusyjna. Warto, aby osoba poznająca tego typu historie sama już potrafiła dobrze czytać, dzięki czemu samodzielnie mogłaby nauczyć się czegoś z tej książeczki. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że rodzic również może czytać, wyjaśniać i dopowiadać pewne kwestie, jeśli wie, że jego dziecko jest gotowe, aby poznać już Mikołaja Kopernika. Z pewnością jest to dobra książka ,,pierwszego kontaktu" z tym uczonym, ponieważ autorzy opisali wszystko tak prosto, że każde dziecko powinno zrozumieć jej sens i przesłanie - jeśli nie samemu to z pomocą osoby dorosłej.

Bardzo fajną częścią są oczywiście przypisy, które wyjaśniają trudniejsze pojęcia czy terminy, a te również pojawiają się w książce, chociaż w bardzo rozsądnej ilości. Dobrze jest wzbogacać słownictwo i stopniowo dowiadywać się nowych rzeczy, zwłaszcza, że te, o których mowa w książce, z pewnością będą przydatne w przyszłości, na przykład w szkole.

Zdecydowanie najlepszą częścią tej książki są ilustracje, które po prostu mnie zachwyciły. Kilkakrotnie przeglądałam tę pozycje i nie mogłam wyjść z zachwytu, ponieważ ich grafik świetnie pokazała to, co najbardziej istotne dla treści. Nie wątpię, że również młody czytelnik będzie zachwycony, ponieważ ilustracje są ciekawe, kolorowe i mają w sobie coś przyciągającego. Zajmują sporą część książki, więc są uzupełnieniem dla tekstu, w którym nie można było zawrzeć wszystkich szczegółów, ponieważ byłby zbyt długi.


Całość została opisana bardzo przyjemnie, lekko i przystępnie, więc z pewnością sprawdzi się o dzieci w różnym wieku. To, że autorzy opowiedzieli historię Mikołaja Kopernika w formie powieści z pewnością było dobrym rozwiązaniem, ponieważ najłatwiejszym i takim, który nie sprawi większych problemów czytelnikom. Na powieści biograficzne jeszcze przyjdzie czas, a ważne jest pierwsze wrażenie, które powinno rozbudzić w młodym czytelniku miłość do czytania, poznawania historii czy przeróżnych faktów, które są ważne dla każdego Polaka.

,,Droga do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku" to świetna książka, która zachwyca pod każdym względem - wykonania, treści i ilustracji, które skradły moje serce. Cieszę się, że powstają tak piękne pozycje, będące jednocześnie sposobem na rozrywkę, ale także uczą i opowiadają o ważnych oraz istotnych tematach. Polecam, szczególnie dla dzieci, które potrafią już czytać i doświadczają pierwszych kontaktów w bardziej naukową częścią świata.Ocena: 10/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Literatura


Patrycja Bomba

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz