‘’Flagi świata”


Jeśli miałabym wskazać jeden przedmiot, który lubiłam w czasach szkolnych, to na pewno byłaby to geografia. Jestem ciekawa świata i chętnie czytam o przeróżnych zjawiskach w nim zachodzących, chociaż nie mogę powiedzieć, że nauka jest moim ulubionym zajęciem. Czasem po prostu chętnie poznaję jakieś ciekawostki. Odkąd pamiętam, zawsze interesowałam się podziałem państw świata i jako dziecko miałam nawet całą planszę, która to obrazowała, chociaż o ile dobrze pamiętam, to jest ona jeszcze z okresu, gdy istniała Czechosłowacja, więc raczej nie jest już zbytnio aktualna, ale na pewno stanowi fajną pamiątkę.

Wiele bym dała, aby mieć tak fajny atlas z flagami świata, więc nie mogłam przejść obojętnie obok tego, który jest przedmiotem tej recenzji. Nigdy nie zawiodłam się na żadnej pozycji z ,,Akademii mądrego dziecka”, więc chciałam przekonać się jak został ugryziony ten temat.

Początkowo, gdy przekartkowałam ten atlas, trochę nie wiedziałam, co myśleć. Wszystko wydawało mi się bardzo chaotyczne, zbite i poraziła mnie ilość szczegółów na każdej części kartki. Jednak nie chciałam wyrabiać sobie opinii zanim nie wczytałam się dokładnie we wnętrze. Zwłaszcza, że na początku pojawia się małe wprowadzenie i opis, jak korzystać z tego atlasu, który jest dość szczegółowy.

Podoba mi się to, że na początku został wprowadzony rozdział z informacjami o flagach, ponieważ to ciekawy temat. Oczywiście całość nie jest bardzo rozwinięta, ale jednak sporo tekstu tam znajdziemy, więc atlas ten z dużą pewnością podarowałabym osobie, która już swoją pierwszą styczność z geografią miała. Na pewno nie jest to pozycja dedykowana mniejszym dzieciakom, bo poziom trudności i szczegółowości jest wysoki.


Każdy kontynenty ma swoją osobną stronę, ale zdarza się też, że mniejsze fragmenty są wyróżnione, ponieważ w ich obrębie jest dużo małych państewek albo wysp (dobrym przykładem mogą być Karaiby). Na początku mamy krótki opis kontynentu, jego charakterystycznych cech, pojawia się liczba krajów wchodzących w jego skład i jest także pokazany na całości mapy. Dużą zaletą jest również to, że wszystkie państwa, jeziora czy większe miasta zostały również opisane na tej mapie. Oczywiście nie zabrakło również informacji o oceanach, zatokach i morzach otaczających konkretny kontynent. To na pewno zasługuje na duży plus, ponieważ nie spodziewałam się takiej szczegółowości, skoro miał być to atlas o flagach.

Oczywiście najważniejsze są tu flagi i muszę przyznać, że w tej kwestii również zostałam zaskoczona.  Wiecie, spodziewałam się, że autorzy pokażą te najpopularniejsze i na tym koniec, ale jednak nie poszli na łatwiznę. Nie ominęli chyba żadnego państwa ani nawet żadnej wyspy! O niektórych nigdy nie słyszałam, a jednak dzięki temu atlasowi dowiedziałam się i ich istnieniu. Dodatkowo każda flaga została krótko opisana, a to również były dla mnie super ciekawostki.

Na stronach znajdziemy również małe fotografie z najciekawszymi miejscami na danym kontynencie oraz charakterystyczne fakty. Dodatkowo każde państwo zostało opisane, więc znajdziemy również informację o stolicy, populacji, powierzchni i gęstości zaludnienia.

Po kartkach są rozsiane kwadraciki z flagami, które są tylko lekko widoczne, ale taki stan rzeczy nie zaistniał bez celu. Na samym końcu znajdziemy dwie strony wypełnione naklejkami prawie dwustu flag! Zadaniem czytelnika jest odszukiwać konkretne flagi i przyklejać je w wyznaczonym miejscu. To na pewno zadanie, które ćwiczy spostrzegawczość oraz cierpliwość i sama nie wiem, czy udałoby mi się na tyle skupić i poświęcić, aby uzupełnić cały atlas.


Całość jest solidnie wykonana, strony fajnie się wyginają, są dobrej jakości i dzięki temu grafika świetnie na nich wygląda. Ogólnie wnętrze jest bardzo kolorowe i to jest dla mnie sporą zaletą, ponieważ wszystko zostało wyszczególnione i po prostu zwraca uwagę oraz ułatwia przyswajanie informacji.

,,Flagi świata” to na pewno dobra pozycja dla osoby, która w szkole rozpoczyna swoją przygodę z geografią. O ile znajomość wszystkich flag nie jest obowiązkowa, tak trzeba znać wiele innych informacji, które zostały zwarte w środku tej książeczki, chociażby wszystkie państwa świata i warto się orientować w liczbie ludności tych największych i najpopularniejszych. Jak dla mnie, atlas ten powinien być w rękach każdego ucznia, zwłaszcza, że jest lekki i poręczny.


Ocena: 10/10
Za możliwość zapoznania się z atlasem dziękuję Wydawnictwu Egmont


Patrycja Bomba

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz