‘’I ty możesz zmienić świat. 42 inspirujące historie o niezwykłych dzieciach” – Karolina Grabarczyk, ilustracje: Nika Jaworowska-Duchlińska

Niedawno czytałam podobną książkę, ale opowiadała ona o inspirujących kobietach nauki i bardzo mi się podobała. Uważam, że warto czytać o osobach, które coś osiągnęły, ponieważ takie historie mogą motywować do rozwijania się, poszerzania horyzontów i robienia rzeczy przynoszących korzyści całemu społeczeństwu. Jednak nie tylko dorośli zasługują na naszą uwagę, bo na świecie żyje wiele empatycznych i niezwykle inteligentnych dzieci, które robią wiele dobrego i warto mówić o nawet najmniejszych sprawach.

Książeczka ta jest z pewnością solidnie wykonana. Gruba oprawa jest jej dużą zaletą, ponieważ nie będzie się szybko niszczyć, wyginać i zniekształcać. Na pewno dużym udogodnieniem są śliskie strony, na których świetnie wyglądają ilustracje i dzięki nim również strona wizualna tej książki jest znacznie lepsza.
Z drutu, który znajduje się w domu, robi pętle przypominające kształtem uszy. Prosi babcię, by uszyła do nich wypełnienie z futra bobra. Koledzy śmieją się z Chestera, bo w wymyślonych przez sienie nausznikach wygląda inaczej niż wszyscy. Jednak jego wynalazek szybko staje się bardzo popularny.
Po lewej stronie możemy znaleźć informację na temat osoby, która jest bohaterem rozkładówki. Oczywiście oprócz podstawowych danych, takich jak imię, nazwisko, wiek czy miejsce zamieszkania, możemy znaleźć kilka akapitów opisujących historię danej osoby. Staram się nie posługiwać terminem ,,dziecko”, ponieważ większość bohaterów tej książki jest już dorosła, a niektórzy nie żyją. Jednak wracając do opisu – jest on krótki, rzeczowy i na temat. Autorka krótko wyjaśnia, czym zasłynęła każda osoba, jak do tego doszła i co ją popchnęło ku rozpowszechnianiu konkretnych wartości.


Warto zwrócić uwagę na to, że jednak najwięcej osób z tej książki, pochodzi z państw biednych lub ogarniętych wojną czy innymi konfliktami. Oczywiście nie jest to żadna reguła i pojawia się tam sporo dzieci pochodzących chociażby z USA, Niemiec czy nawet Polski. Myślę, że takie rozłożenie sił nikogo nie zdziwi, ponieważ są państwa, w których dzieje się wiele złego i potrzeba tam interwencji na dużą skalę. Książka ta pokazuje również, że dzieci są niezwykle inteligentne, widzą bardzo wiele i potrafią w walczyć o ideały. Takie zachowania z pewnością warto naśladować i nakłaniać pociechy do własnego zdania oraz indywidualności. Ratowanie pszczół może wydawać się niczym w porównaniu z walką o akty urodzenia, które otwierają świat na edukację i eliminację analfabetyzmu, jednak każdy przejaw inicjatywy jest wart uwagi i nie należy go lekceważyć.

Trochę rozczarowały mnie ilustracje. Sama szata graficzna jest w porządku, ponieważ książeczka prezentuje się świetnie, jest kolorowa i przyciąga wzrok. Mimo wszystko, jestem odrobinę zawiedziona przedstawieniem graficznym wszystkich bohaterów. Zostali oni ukazani w lekko karykaturalny sposób i chyba zbyt prosty, ale to tylko moje luźne spostrzeżenia, bo w tej kwestii zapewne każdy będzie miał inne odczucia.
W ciągu kilku kolejnych lat Jasiek wchodzi na ścianę skalną El Capitan, zdobywa najwyższy szczyt Afryki i Kaukazu oraz dwukrotnie przemierza grupę wysp o nazwie Lofoty. Zakłada też Fundację Poza Horyzonty, która pomaga osobom po amputacji rąk i nóg uwierzyć w siebie.

W książce pojawia się cytat autorstwa Janusza Korczaka - ,,Nie ma dzieci, są ludzie”, który doskonale wpasowuje się w treść. Cała ta pozycja pokazuje, że nie warto lekceważyć najmłodszych i mylnie sądzić, iż oni nic nie rozumieją. Autorka pokazuje, że jest wręcz przeciwnie i nie serwuje nam tak zwanych ,,wyjątków od reguły”, bo jestem całkowicie pewna, że takich odważnych i pełnych zapału dzieci jest znacznie więcej, ale po prostu jeszcze nic o nich nie wiemy.

,,I ty możesz zmienić świat. 42 inspirujące historie o niezwykłych dzieciach” to bardzo piękna i wartościowa książeczka, którą chętnie przeczytałabym wszystkim dzieciom. Nie dlatego, że chciałabym, aby każdy był odważny i walczył o wolność, sprawiedliwość i poszanowanie praw do godnego życia. Po prostu jest ona inspirująca, pokazuje jak ważna jest indywidualność, walka o własne przekonania i pielęgnowanie swoich pasji.


Ocena: 10/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Media Rodzina

Patrycja Bomba 
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz