"Koniec scenarzystów" - Wojciech Nerkowski


„…ja nie wiem, jakim cudem ta Ameryka jeszcze się nie rozpadła. Mam wrażenie, że najbliższy kumaty człowiek jest w Kanadzie”

Kiedy dostaję przesyłkę tak pięknie przewiązaną, z kokardą w cudownie wiosennym kolorze, liczę na dobrą rozrywkę. Ubieram więc muchę i rozpoczynam czytanie.
W trakcie lektury, kiedy czytam odpowiedni fragment, nie wierząc własnym oczom, zaczynam się bardzo śmiać, z powodu czytanego tekstu, ale też nawiązując do dwóch pierwszych zdań tej recenzji. Nawet nie podejrzewacie, jak wielką rolę odegrała w książce zielona męska mucha…

Rodzeństwo Leśniewskich, polskich scenarzystów, niemal jak towar eksportowy wyruszają do Hollywood, by spełnić swój amerykański sen. Tymczasem droga do Oscara okazuje się kręta i wyboista. Zamiast wykorzystywać swoją szansę życia, wplątują się w próbę odnalezienia tajemniczo zaginionej Mandy. Po drodze spotykają całą paradę osób, które pomagają, przeszkadzają, zarzucają ich swoimi problemami. Pojawia się Dżolanta „oł maj gad”, meksykańskie małżeństwo tylko w połowie z Meksyku, potomkowie polskich imigrantów, a nawet trup i Madame de Brazile. Sylwia i Kuba przyjechali do Los Angeles pisać scenariusz, a zajmują się całkowicie, czym innym, przy okazji poznając blaski i cienie życia w Fabryce Snów. Niewiele brakowało, a wróciliby do Polski na tarczy, jednak splot dziwnych wydarzeń sprawia, że mają pełne ręce roboty. Pracują nad scenariuszem i prowadzą prywatne śledztwo. Kiedy pojawia się drugi trup, przestaje być zabawnie, Sylwia nie wie już, co jest życiem a co fikcją, czy policja pomaga im, czy oni policji.
I nie jedna frapująca zagadka pojawia się w tej książce, gdzie się podziała Mandy Powell, czym jest Góra Prawdy i co się stało Sylwii, a co ważniejsze, kto jej to zrobił?
„Życie jest jak pudełko czekoladek, nigdy nie wiesz, na co trafisz, a w Los Angeles potwierdza się to na każdym kroku”

Celne spostrzeżenia na temat amerykańskiej rzeczywistości i filmowego show-biznesu, cięte riposty, wartka akcja i ciekawa fabuła to połączenie zapewniające rozrywkę idealną. Zakończenie proszę państwa godne hollywoodzkiej produkcji z rozmachem, ułańska fantazja autora jest wszechobecna na wszystkich stronach książki.

Czy są minusy? Owszem, autor bez uprzedzenia serwuje nam akapity tak zabawne, że parskałam śmiechem w trakcie czytania, nawet w miejscach, w których nie wypadałoby się śmiać, bo książka mogłaby wpaść do wanny albo mogłabym oblać siebie, a nawet kogoś, gorącą kawą.

„Koniec scenarzystów” to opowieść jakby stworzona, by przenieść ją na ekran. Serial na podstawie Nerkowskiego byłby idealną alternatywą dla tasiemców kupowanych od zagranicznych telewizji. Bohaterowie, pełen wachlarz przedziwnych postaci, może przerysowanych, ale przez to wybitnie charakterystycznych. Humor sytuacyjny, dowcipne dialogi gwarantują udaną rozrywkę i to utrzymującą równy poziom przez całe czterysta stron. Zwroty akcji niczym w pełnokrwistym filmie sensacyjnym. Same plusy. Homeryckie porównania, bardzo ciekawy, dowcipny sposób opisywania rzeczywistości, świat w krzywym zwierciadle, które przecież nie jest krzywe, „noł, noł” jakby powiedziała Dżolanta.
Śmiem spekulować, że ten rodzaj poczucia humoru trafi, jeśli nie do każdego, to na pewno do bardzo szerokiego grona odbiorców.
To moje pierwsze spotkanie z autorem i choć jest to trzecia książka o scenarzystach, można ją śmiało czytać bez znajomości dwóch poprzednich. Delikatne nawiązania do minionych wydarzeń są, ale czytelnik szybko orientuje się w ich sensie, a główna akcja dotyczy zupełnie odrębnych zdarzeń, wszak dzieje się w Los Angeles (i trochę w Warszawie dwanaście miesięcy później).
Choć nie czytałam pierwszych dwóch części serii, po lekturze „Końca scenarzystów” odważę się na stwierdzenie, że pan Nerkowski wpisał się tą trylogią w poczet królów i książąt polskiej komedii kryminalnej.

Ocena : 7 / 10

Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona.

Magdalena SzL
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

4 komentarze: