"Krok po kroku - mniam, mniam" - Tekst: Katarzyna Huzar-Czub, Ilustracje i projekt okładki: Agnieszka Matz

Pamiętacie jeszcze mleko prosto od krowy, warzywa i owoce z ogrodu babci, wędliny z pewnego źródła, czy jajeczka prosto od kurki? Ja pamiętam, tak wyglądało moje dzieciństwo, pamiętam maliny babci, które jadłam prosto z krzaczka i mleko, po które z kanką w ręku maszerowaliśmy całą rodziną. Jajka mama zawsze przywoziła od cioci i były najlepsze na świecie, a mięso z kolei przywoziło się od wujka. Niestety z biegiem lat wszystko się zmieniło i choć jajka nadal mamy pyszne i z pewnego źródła to o resztę jest już trudniej. Każdy kochający rodzic wie, czym karmi dziecko, stara się kupować najlepsze i najzdrowsze produkty, ale jak wiadomo, to nie zawsze się udaje.

Dobre nawyki i to nie tylko żywieniowe trzeba wprowadzać w życie malucha najwcześniej, jak się da. Niestety moje dziecko jeszcze przed upływem pierwszego roku było uczulone na wszystko, co miało kolor zielony, pomarańczowy albo czerwony, wiem jednak, że są i nawet sama osobiście znam maluchy, które owoce i warzywa uwielbiają i mając do wyboru marchewkę albo czekoladę, sięgają właśnie po marchew. Bardzo zazdroszczę, bo ja niestety wszystko, co najzdrowsze muszę sprytnie przemycać...
Książeczki w życiu mojej córeczki są od zawsze, czyli od kiedy przyszła na świat i to bardzo różnorodne. Nie znalazłam jednak wcześniej bajeczki, która zachęcałaby do sięgania po zdrowe smakołyki.


Pomijając jednak na moment produkty, które są oczywiście zdrowe, warto wspomnieć o tym, że dzieci nierzadko nie chcą też sięgać po wędlinki, sery, chleb, zupy, znacie to? Ja znam, niejadek w domu to twardy orzech do zgryzienia, niestety... Tutaj Katarzyna Huzar-Czub pomyślała też o tego typu smakołykach, niebezpieczne nazwy sprawnie i umiejętnie wplotła w wesołą rymowankę.
Cały tekst umieszczony na twardych stronach książeczki jest rymowany, dzięki czemu lepiej trafi do naszych dzieci. Uwagę malców z pewnością przykują melodyjnie czytane słowa, zwłaszcza gdy będziemy akcentować wytłuszczone wyrazy. Zapewne domyślacie, że te wytłuszczone słowa, to między innymi jajka, zupa, twarożek, chleb, mleko, śliwki, jabłka, mięso, ser.

Tekst umieszczony jest w różnych miejscach, adekwatnie do ilustracji, na której widnieje. Ilustracje, którym czas poświęciła Agnieszka Matz, są naprawdę piękne i od razu przykuwają uwagę zarówno dziecka, jak i rodzica. Kolory żywe i wyraźne, ale nie rażą w oczy. Podoba mi się ta kolorystyka, bo idealnie nadaje się także do nauki kolorów. Bez problemu będziecie w stanie wskazać maluchowi kolory i nauczyć ich, ich nazw. Moja córeczka potrafi już samodzielnie wskazywać kolory i świetnie bawiłyśmy się podczas sprawdzania tej umiejętności. Obrazki przedstawiają oczywiście warzywa, owoce oraz inne produkty, ale przede wszystkim na stronach bajeczki zaobserwować możemy wesołą rodzinkę, która posłuży dzieciom, jako wzór. Chłopiec i dziewczynka z uśmiechem na ustach sięgają po zdrowe smakołyki, chętnie robią z rodzicami zakupy, pałaszują ugotowany przez mamę obiad, a nawet samodzielnie, zapewne pod okiem rodzicielki, tworzą pyszną i  zdrową pizzę.


Na ostatniej stronie możemy pokazać małym czytelnikom ogród, w którym rosną na przykład dynia, bakłażany, kalafior, burak, ziemniaki, czy por, każde z warzyw jest podpisane i dokładnie przedstawione. Tekst w całej niewielkiej bajeczce jest na tyle duży, że starsze rodzeństwo bez problemu samodzielnie go przeczyta, a może nawet właśnie na tej książeczce to czytanie poćwiczyć. Sądzę, że to świetny pretekst, by zachęcić starsze dziecko do spędzenia czasu z młodszym, wszyscy będą zadowoleni.

Taka niepozorna, naprawdę niewielka książeczka, a w środku znaleźć można interesującą treść, ubraną w doskonałe ilustracje. Myślę, że udało mi się wyciągnąć z tego produktu bardzo dużo zalet, wad nie znalazłam, co mnie naprawdę cieszy. Format idealny dla małych rączek, sztywne strony, łagodna kolorystyka, wszystko dostosowane do młodego czytelnika i jego ciekawych świata oczu. Śmiało twierdzę, że to może być ulubiona pozycja Waszych maluchów!

Ocena: 10/10

Za możliwość zapoznania się z książeczką, dziękuję Grupie Wydawniczej FoksalJulia Komorska
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz