Kwietniowe premiery w literaturze dziecięcej

Z racji tego, że mam dwójkę dzieci ze sporą różnicą wieku, to w moim domu z niecierpliwością wyczekujemy premier książkowych o dużym rozstrzale tematycznym i wiekowym. Chciałabym przedstawić Wam pokrótce na jakie pozycje zacieramy swoje ręce, a które będą miały premierę w ciągu najbliższego miesiąca (z jednym małym wyjątkiem).
 
Dla mojej 15-miesięcznej córki czekam na trzy książeczki ze znanymi wszem i wobec bohaterami, a mianowicie z Puciem oraz braćmi Jano i Wito.

1. "Pucio. Zabawy gestem i dźwiękiem." - Marta Galewska-Kustra, Wydawnictwo Nasza księgarnia, premiera 03.04.2019r."Pucio wprowadza dzieci w świat mowy!
Na kartach tej małej książeczki znajdziecie swojego ulubionego bohatera wykonującego czynności, które cieszą każdego malucha, a wszystko to w połączeniu z dźwiękami ważnymi dla początków rozwoju mowy: samogłoskami, prostymi sylabami i onomatopejami.
Pucio zaprasza do wspólnej zabawy! Oglądajcie ilustracje i dotykajcie ich, odczytując zapisane na nich dźwięki. Powtarzajcie razem z dzieckiem gesty wykonywane przez Pucia (możecie pomóc maluchowi, kierując jego ręką). Wyraźnie intonujcie i zabarwiajcie emocjonalnie swoje wypowiedzi, bo to zwraca uwagę dziecka i zachęca je do naśladowania.
Więcej wyrażeń dźwiękonaśladowczych, które są ważnym elementem rozwoju mowy, znajdziecie w książce „Pucio uczy się mówić”."

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
2. "Co robi Pucio?" - Marta Galewska-Kustra, Wydawnictwo Nasza księgarnia, premiera 03.04.2019r."Na kartach tej małej książeczki znajdziecie ulubionego bohatera dzieci w codziennych sytuacjach. Każda z nich to okazja do zapoznania się z najbardziej podstawowymi rzeczownikami i czasownikami. Korzystajcie z książki tak, jak pozwalają na to rozwój i potrzeby waszego malucha. Możecie posadzić sobie dziecko na kolanach, położyć na brzuszku i postawić książkę przed nim czy w końcu oglądać ją, leżąc razem na plecach na podłodze. Ważne, byście wskazywali palcem obiekty, powtarzali zastosowane słowa (także w życiu codziennym), wyraźnie intonowali i zabarwiali emocjonalnie swoje wypowiedzi.
Więcej wyrazów z podstawowego słownika dziecka znajdziecie w książce „Pucio mówi pierwsze słowa”."

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

3. "Jano i Wito w mieście" - Wiola Wołoszyn, Wydawnictwo Mamania, premiera 03.04.2019r.
"Jano, Wito i tata są w mieście. Będą jechać autobusem! Ale wiatr porywa bilety i teraz trzeba je gonić! Wybierzcie się razem z bohaterami na spacer i sprawdźcie, co słychać w mieście.

Kolejna kartonowa książka dla najmłodszych z serii stworzonej przez autorkę bloga Matkawariatka.pl i logopedkę Wiolę Wołoszyn i lubianego nie tylko przez dzieci ilustratora Przemka Liputa.

Mnóstwo wyrazów dźwiękonaśladowczych, intrygująca i żartobliwa fabuła oraz przyjazne ilustracje sprawiają, że są to książki, od których nie ucieknie żadne dziecko!"
 
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

A teraz coś dla mojego prawie 10-latka.

1. "Nela. Zapiski zoologa. Zadziwiające zwierzęta" - Nela mała reporterka, Wydawnictwo Burda, premiera 03.04.2019r."Cześć!

Znasz na pewno wiele zwierząt. Niektóre spotkałeś w ich naturalnym środowisku, inne w ogrodzie zoologicznym a jeszcze inne znasz z filmów przyrodniczych lub książek.
Nie dziwi Cię długa szyja żyrafy, trąba słonia albo kolce jeża. Jednak świat zwierząt to nieprzebrane bogactwo kształtów i kolorów. Setki tysięcy gatunków. Na naszej planecie żyją zwierzęta, których istnienia nawet nie podejrzewasz.

Czy wyobrażasz sobie jelonka z... kłami? Masz ochotę poznać jaszczurkę, która potrafi zmylić przeciwnika „drugą” głową? Ciekawi Cię, kto kradnie jad meduzom? Chcesz się dowiedzieć, czy najbliższy kuzyn żyrafy ma na ciele paski?

W książce "Nela. Zapiski zoologa. Zadziwiające zwierzęta" poznasz czternaście zwierząt, o których najprawdopodobniej nigdy nie słyszałeś. Dowiesz się, jak wyglądają, co jedzą i w jaki sposób przystosowały się do życia w swoim środowisku.
Spróbujemy wspólnie rozwiązać zoologiczne zagadki.
Znajdziesz tu również specjalne strony na swoje notatki, rysunki i zapiski.
To książka dla każdego miłośnika zwierząt!

Nela"
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

2. "Minecraft. Wypadek." - Baptiste Tracey, Wydawnictwo Muza, premiera 24.04.2019r.


źródło

"Druga po "Minecraft". "Wyspa" oficjalna powieść "Minecraft"!

Nastoletnia Bianca po ciężkim wypadku samochodowym, w którym uczestniczyła wraz ze swoim przyjacielem Lonniem, ucieka w świat wirtualnej rzeczywistości Minecrafta. Wkrótce jednak zdaje sobie sprawę, że grając na szpitalnym serwerze, znalazła się w grze, w której nie obowiązują zwykłe zasady, a postacie, które ją atakują, przypominają osoby z prawdziwego życia. Pojawia się tam także ktoś wyglądający jak Lonnie, jednak z awatarem chłopca nie ma kontaktu .

Bianka musi rozwikłać tajemnice tego nowego świata: dlaczego się w nim znalazła? Kim są groźne postacie, które ją śledzą? Czy to, co się dzieje, dzieje się naprawdę? Jak dotrzeć do Lonniego i pomóc mu, by znowu stał się sobą?
"

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Na koniec coś... dla mnie. Jako, że z wielką przyjemnością zaczytuję się w literaturze dziecięcej, a autorka Kelly Barnhill zachwyciła mnie już wcześniej swoją "Dziewczynką, która wypiła księżyc", to z niecierpliwością czekam na jej kolejną książkę.

1. "Syn wiedźmy" - Kelly Barnhill, Wydawnictwo Literackie, premiera 15.05.2019r.źródło

"Kelly Barnhill, autorka bestsellerowej "Dziewczynki, która wypiła księżyc", powraca z książką pełną przygody i magii. "Syn wiedźmy" to piękna klasyczna baśń, z elementami fantasy, opowiadająca o potędze przyjaźni i sile ducha.

Wypełniony magią Ned, któremu matka czarownica wszyła duszę tragicznie zmarłego brata bliźniaka, ucieka przed zbójecką szajką. Áine jest córką Króla Zbójców. Prześladuje ją przepowiednia wypowiedziana przez matkę na łożu śmierci: "Uratujesz życie niewłaściwemu chłopcu, a on uratuje życie tobie". Czy Ned i Áine zaufają sobie nawzajem, gdy przetną się ich drogi? Czy będą umieli współpracować, by zapobiec wojnie dwóch królestw, która właśnie się rozpoczyna? Czy Áine, rozdarta między ojcem a Nedem, dokona słusznego wyboru? Czy magia zostanie ocalona?

"Ta książka otwiera oczy młodych czytelników na coś, co wypełnia każdy zakątek świata, w którym żyjemy – na magię słowa."
"The New York Times"

"Barnhill to pisarka fantasy na miarę Neila Gaimana."
"Minneapolis Star Tribune""


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

A Wy czekacie na którąś z tych pozycji? A może chcecie polecić coś innego, co wyjdzie w najbliższym miesiącu i jest warte uwagi?

Ula Wasilewska
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze:

  1. To ja nieśmiało polecę swoją książkę "Spotkajmy się w Zasnem" (Barbara Mikulska wyd. Alegoria). Premiera będzie miała miejsce na targach "Przecinek i kropka". To historia chłopca, który potrafi przechodzić do krainy znajdującej się nieco dalej niż Kraina Snu. Oczywiście spotyka tam niezwykłych przyjaciół i przeżywa różne przygody. Jest magicznie, ale też życiowo - trzeba walczyć o swoje miejsce na ziemi, bronić przyjaciół i poznawać swoją wartość.
    Książka jest właściwie dla dzieci 6-8 lat, ale może i starszym się spodoba. Dodatkowym atutem są prześliczne ilustracje autorstwa Gosi Lewandowskiej.

    OdpowiedzUsuń