"Moc na talerzu: Przestań jeść, zacznij się odżywiać" - Dr Mehmet Oz

  W swoim życiu przeczytałam bardzo wiele książek o zdrowym odżywianiu się, gdyż od zawsze temat jedzenia i zdrowia bardzo mnie interesował. Przyznam szczerze, że w każdym poradniku prozdrowotnym dostrzegałam braki. Nie było w nich do końca tego, czego oczekiwałam i w konsekwencji często bywałam odrobinę zawiedziona. Przełomem stał się moment, gdy do moich rąk trafiła książka dr Mehmeta, która wywołała u mnie niemałe zaskoczenie. 

Nie jest to książka kucharska, choć zawiera wiele pysznych przepisów. Nie jest to również książka o diecie, chociaż chciałbym ci za jej pośrednictwem pomóc schudnąć, jeśli tego właśnie potrzebujesz. Nie jest to też podręcznik, choć mam nadzieję, że wiele się dzięki tej lekturze nauczysz. "Moc na talerzu" to w pewnym sensie gulasz, który zawiera po trochu wszystkiego.

  Od zawsze wiedziałam, że jedzenie ma zbawcze działanie. Może ono żywić, leczyć, dodawać energii i jednocześnie zachwycać, a to jest cudowne. To, co przykuło moją uwagę podczas lektury tej książki to to, że autor nie narzuca czytelnikowi tego, jak MUSI się odżywiać, tylko prezentuje serię fantastycznych porad, które ponadto są potwierdzone naukowo. Cała książka podzielona jest na składne części, wszystko jest poukładane w spójną całość, a sprowadzają się do jednego - programu zatytułowanego "TRICK".

  Owa koncepcja przedstawia 21-dniowy plan działania, podczas którego w naszym życiu powinny zajść rewolucyjne zmiany. Zanim jednak poznamy dokładną rozpiskę tego, co powinniśmy jeść, dowiemy się, czym tak naprawdę jest jedzenie. 

  Co warto spożywać, by zredukować masę ciała, jaki wpływ mają posiłki na nasze zdrowie, zmęczenie, zły nastrój, a także skórę i włosy? Na te i inne pytania Dr Oz odpowiada bardzo pieczołowicie. Poza odpowiedziami uzyskujemy także praktyczne porady, przykłady, a także ich zastosowanie. Odwołując się do swojego prywatnego życia, różnych ludzi i wielu badań opowiada o zbawiennym i dobroczynnym działaniu jedzenia na jakość naszego życia. Dzieli się również z czytelnikami swoimi trikami i sposobami na przyrządzanie w łatwy sposób wartościowych potraw. Żeby tego było mało - po drodze napotykamy wieeeele ciekawostek, które niejednokrotnie mnie zdziwiły i zaintrygowały. Opowiada w nich o tym, że wino ma zbawcze działanie w procesie starzenia się, a także o tym, że wege burgery niekoniecznie muszą być zdrowe. Dzięki tym poradom zmieniło się moje nastawienie do pożywienia i postrzeganie go.

  Odżywiaj się produktami wysokiej jakości, to będziesz mieć dużo energii. Jeśli będziesz jeść śmieci, to tak też będziesz się czuł - ileż jest w tym prawdy... W dzisiejszych czasach jemy tak wiele przetworzonej żywności, że to się aż w głowie nie mieści! Poza tym, któż z nas potrafi się oprzeć pysznemu czekoladowemu deserkowi? Dr Oz zna na to radę! W swojej książce uświadamia nam, że istnieje wiele, dużo lepszych alternatyw dla cukru, który (jak wyjaśnia) sieje spustoszenie w naszym organizmie, gdyż przyczynia się do tego, że jesteśmy bardziej głodni. Wszystko jest w cudowny sposób opisane, przedstawione na schemacie i zastąpione wspaniałymi poradami. 

  Jeśli nie potrafimy odpowiednio się zmotywować, by soczyste mięsko zastąpić brokułkami, to autor z pewnością nas do tego nakłoni. Oprócz tego, że wysuwa na przód mnóstwo doskonałych argumentów, to na dodatek pokazuje nam, co powinniśmy dokładnie zrobić i od czego zacząć. Wszystko zależy od tego, czy jesteśmy w stanie samodzielnie wyznaczać sobie zasady, i czy potrafimy poczuć kontrolę nad własnym zdrowiem. Sami musimy wiedzieć, co jest dla nas najlepsze.

  Warto też wspomnieć, że podczas lektury napotkamy liczne, kolorowe obrazki, pokazujące nie tylko potrawy, ale także schematy, tabelki i różnego rodzaju rysunki. Dużym plusem jest również dla mnie fakt, że na okładce nie widnieje żadna kobieta o niesamowicie zgranej figurze, tylko wirujące owocki i warzywka. 

  Książka ta otworzyła mi oczy na świat i na to, że popełniałam wiele błędów w swojej diecie. Najważniejsze jest to, że autor nikogo nie poucza i w nachalny sposób nie nakazuje, by czytelnik koniecznie wzorował się na nim. Owszem, uzmysławia człowiekowi, co go czego, jeśli w porę nie zacznie myśleć nad tym, co je, gdyż jedzenie ma zbawczy wpływ na to, jak dalej potoczy się nasze życie. Po lekturze tejże książki jestem o niebo mądrzejsza i z pewnością wszelkiego porady, zaczerpnięte od Dr Oza pójdą ze mną w świat.

Ocena: 10/10

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu - Laurum
Paulina Mocka

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

2 komentarze: