" Model StoryBrand - zbuduj skuteczny przekaz dla swojej marki" - Donald Miller


Opis tej książki bardzo mnie zainteresował i z wielką chęcią zabrałam się za jej czytanie.
źródło
Całość napisana jest niezwykle przystępnym słownictwem, a przekaz bije nad wyraz jasno. Nie miałam żadnych problemów, aby pojąć co dokładnie autor miał na myśli, niemniej jednak zrozumieć, a wprowadzić w życie, to już inna para kaloszy. 

Autor obiecuje nam, że dzięki jego książce zrozumiemy, jakie błędy popełniamy jako przedsiębiorcy i co sprawia, że nasze działania marketingowe są jak grochem o ścianę. Naturalnie na tym nie koniec i w lwiej części mamy objaśnione zasady budowania skutecznego przekazu swojej marki. Dzięki wdrożeniu tej metody nasz biznes ma się rozwijać i nie będziemy trwonić pieniędzy na bezsensowne działania, zaczniemy spoglądać pod zupełnie innym kątem na świadczone przez nas usługi. Donald Miller zaręcza, iż Model Story Brand to skuteczna metoda, którą intuicyjnie stosowały takie marki jak Coca-cola oraz Apple – nad wyraz zachęcające.

Książka nie jest długa, zaledwie około 250 stron i trzy części, które czyta się zadziwiająco błyskawicznie. W pewnym momencie, jeśli naprawdę zależy nam, aby wcielić w życie proponowaną metodę SB7, będziemy zmuszeni trochę się zatrzymać i przemyśleć nasze działania. Z pomocą przychodzi tutaj darmowy plik ze scenariuszem do wypełnienia w aplikacji BrandScript. Plik znajduje się na podanej w książce stronie i ma za zadanie być naszym głównym narzędziem w opracowywaniu nowej metody dla nas samych. Zawiera proste wytyczne, te główne zasady podług których będziemy opisywać wszystko, co potrzebujemy: naszą działalność, produkty, usługi itd. Nie jest jednak wcale łatwo sformułować jasny, prosty przekaz. Wnioski mam dwa, albo coś ze mną nie tak, albo ludzie mają skłonności do zbytniego komplikowania wszystkiego niepotrzebnie, tak silnie zakorzenione, że z marszu się jednak wszystkiego nie zmieni.

Momentami czytało mi się zbyt prosto, czułam się trochę jak dziecko, którym ktoś chce odrobinę zmanipulować, mimo ogólnego pisania z sensem. Pierwsza część chwilami była przegadana, choć myślę, że dlatego tak ją odebrałam, ponieważ została dość jasno ujęta. Jednakże z drugiej strony męczące było ciągłe wałkowanie tej samej myśli na wielu przykładach, naprawdę zrozumiałe stało się to za pierwszym razem. Autor jednak zdaje się aż za bardzo lubić swoje opowieści i nad wyraz chętnie wplata co rusz kolejne odniesienia. Przez to w sumie część tekstu jak dla mnie jest zbędna, bo zyskuję za dużo ogólnych wniosków, a za mało konkretnych porad (w I części).

W drugiej części mamy szczegółowo rozpisaną całą metodę SB7 z wyraźnym poleceniem, aby po każdym rozdziale uzupełniać swój scenariusz. Jak już wspomniałam, nie jest to proste, aczkolwiek zdaje się, że warto dać szansę i spróbować. Na pewno nie raz poprawimy całość i o to też w sumie chodzi, by dojść do najlepszej formy przekazu.

Ostatnia część jest chyba najbardziej intrygująca, bo ukazuje nam, jak cały scenariusz wprowadzić w życie, począwszy od własnej strony internetowej, po różne działania marketingowe, które mają być już skuteczne i przyczynić się do naszego rozwoju.

Zaskakujące jest, jak szybko treści przepływają z tej książki, jej się w sumie nie czyta, tylko pruje z nurtem rwącej rzeki i, co mi nie umknęło, została ona napisana zgodnie z proponowaną metodą SB7. Poważnie, to jak na razie jestem przekonana co do słuszności przeczytanych zasad. Chętnie je wypróbuję w swoich działaniach i liczę, że pomogą mi we wszelkich zamierzeniach. 

Ocena 8/10

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu mt biznesUla Wasilewska
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz