"Negocjacyjne ZOO" - Grzegorz Załuski

"W negocjacjach liczą się twoje fakty i ich emocje." 
     Czy podchodząc do negocjacji zastanawialiście się kiedyś, czy macie do czynienia ze słoniem, albo z lisem? A może jednak Waszym rozmówcą jest ryba? Trudno sobie wyobrazić, idąc na ważne spotkanie, że utożsamienie partnera negocjacyjnego ze zwierzęciem może pomóc w prowadzeniu dyskusji. W swojej książce „Negocjacyjne ZOO. Strategie i techniki negocjacji w pigułce” Grzegorz Załuski przedstawia nam sekrety tej menażerii. Jeśli zatem potrzebna jest Ci pomoc w zdobyciu podstawowej wiedzy na temat technik negocjacyjnych, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. 

     Pierwszym wrażeniem, jakie towarzyszyło mi po przeczytaniu książki, było rozczarowanie. Spodziewałam się dużo dokładniejszego podejścia do tematu, wprowadzenia mnie w arkana sztuki negocjacji, a otrzymałam podstawowe informacje z tej dziedziny. Dopiero, gdy ponownie przeczytałam tytuł, rozczarowanie minęło. Wszak jest to poradnik „w pigułce”. Domyślam się też, dlaczego tak jest. Autor jest doświadczonym negocjatorem i trenerem biznesu, a nic tak nie reklamuje jak książka. Pan Grzegorz uchyla jedynie rąbka tajemnicy, a w podświadomości wzbudza w nas potrzebę dokończenia szkolenia, zaprasza nas na nie. Nie można go za to winić, wszak reklama jest dźwignią handlu. 

     Co zatem otrzymujemy? W ciągu czytania tych skromnych stu stron zyskujemy wiedzę o tym, czym są negocjacje, z jakich składają się elementów, a także charakterystykę poszczególnych typów negocjatorów. Znajdziemy tutaj lisa, słonia, rybę, geparda i żółwia. Autor przedstawia charakterystykę poszczególnych gatunków, ich mocne i słabe strony. Zdradza jakie techniki są przydatne w negocjacjach z poszczególnym typem rozmówcy. W ten oto sposób poznajemy taktykę “śmiesznych pieniędzy” bądź “złego szefa”. Co ciekawe, wielu z nas na co dzień stosuje podobne zagrania, nawet o tym nie wiedząc. Irytowało mnie jednak, iż autor pokazał strategie odnośnie poszczególnych “zwierząt”, zupełnie nie uwzględniając grup mieszanych. Wystarczyłaby chociaż wzmianka, jak rozpoznać głównego negocjatora. Z drugiej strony było bardzo dużo powtórzeń. Przy każdym typie przypominano o potrzebie przygotowania się do negocjacji. Znajdą się elementy różne dla poszczególnych gatunków, ale większość tekstu jest zawsze taka sama: przygotuj się, nie idź nieprzygotowanym, przygotowanie to podstawa. Po przeczytaniu tego kilka razy, naprawdę miałam dość. 
"Zaufanie buduje się długo. Ale stracić je można w kilka sekund."
Rysunek z książki autorstwa Anny Domaszewskiej
     Pozycja ma też swoje dobre strony. Przede wszystkim jest napisana prostym językiem, w pełni zrozumiałym dla odbiorcy. Po drugie, ogromnym plusem jest poparcie poszczególnych opisów przykładami, tak zwanymi case study. Autor na własnym przykładzie pokazuje zastosowanie poszczególnych technik i rozwiązań, a jest ich wcale nie mało. Książka jest również poukładana, ma swój schemat, którego autor się trzyma przez cały czas. 
     Pod względem graficznym “Negocjacyjne zoo” wyróżnia się spośród podobnych sobie książek. Zawiera w sobie pewien rodzaj humoru oraz bardzo ładne grafiki. Ponad to, po każdym zakończonym opisie danego typu rozmówcy, umieszczono rysunek przedstawiający w skrócie omówiony rozdział. Jest to swoiste podsumowanie opisanego fragmentu, pełni rolę  podsumowania. Początkowo nieco mnie zirytował brak pisemnego streszczenia, które zwykle bywa w tego typu książkach, lecz gdy rozłożyłam grafikę byłam bardzo zadowolona. Niemniej jednak podsumowanie przydałoby się na sam koniec podręcznika. Najzwyczajniej w świecie zabrakło mi zakończenia. 
"Negocjacje to gra. Gra polegająca na wzajemnym przekonywaniu się do tego, kto ma rację."
     Jeżeli chcesz zgłębić tajniki sztuki negocjacji to z książką Grzegorza Załuskiego tego nie zrobisz. Zdobędziesz za to podstawową wiedzę, która bardzo przyda się w codziennym życiu, prywatnym i zawodowym. Po przeczytaniu tej lektury może uda Ci się wynegocjować lepszą taryfę u operatora. Na pewno warto spróbować!

Ocena 5/10

Za możliwość przeczytania dziękuję bardzo wydawnictwu mt biznes.
Anna Bąk

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz