"Niemiecki naprawdę dla Ciebie" - Agnieszka Drummer i Małgorzata Grabowska

  Osoby interesujące się językiem niemieckim, bądź chcące się go nauczyć, z pewnością znają nazwisko "Drummer". Kiedy ja poszukiwałam szerszej wiedzy dotyczącej tego języka w internecie, właśnie napotkałam wyżej wspomnianą kobietę, zapisałam do jej newslettera i z wielką chęcią czytałam nadsyłane ciekawostki i lekcje. Fascynował mnie również fakt, że napisała tak wiele książek, przydatnych książek, i że naucza języka, którego coraz rzadziej ludzie chcą się uczyć. Teraz jestem posiadaczką jednego z podręczników Agnieszki Drummer, którą współtworzyła z Małgorzatą Grabowską i jest kilka rzeczy, które muszę o nim napisać.

   To, co jest najlepsze w tej książce, to jej funkcjonalność. Na czterystu stronach zawarte są najistotniejsze zagadnienia + ćwiczenia i praktyczne słownictwo. Trzeba też wspomnieć, iż jest to rozbudowana wersja poprzedniego podręcznika, pt. "Niemiecki dla Ciebie". Nie znajdziemy w niej żadnych skategoryzowanych działów, tzn. tematycznych części dotyczących jakiejś dziedziny, chociażby "Sportu", czy też "Świata przyrody". Jest to książka stricte gramatyczna. Znajdziemy w niej najistotniejsze rzeczy, które powinniśmy wiedzieć, by prawidłowo się wysławiać i tworzyć składne zdania. 

   A dla kogo jest ona stworzona?

 Przede wszystkim powinny po nią sięgnąć osoby, które chcą od początku dobrze nauczyć się języka. Mimo braku tradycyjnych tematów, jakie zwykliśmy znajdować w podręcznikach szkolnych, to jednak bez problemu po dogłębnej analizie książki - porozumiemy się w każdej możliwej sytuacji. Co nie zmienia faktu, że mogą po nią sięgnąć osoby już uczące się języka, a chcące go doszlifować, bądź nadrobić zaległe informacje.   Dlaczego uważam, że książka jest tak bardzo poręczna i pożyteczna? Bowiem w tej jednej książce, którą autorki polecają przeczytać i zrobić na przestrzeni roku lub też pół, jest wystarczająca ilość wiedzy, by zrozumieć język niemiecki na dość wysokim poziomie. Wystarczalnym, by móc się porozumieć z obcokrajowcem. Wiedzę, którą można zdobyć w mniej niż rok, ja zdobywałam przez trzy lata. Słownictwo i gramatyka w niej zawarta jest naprawdę praktyczna i szybko sposób można ją posiąść.

  Najistotniejsza jednak jest systematyczność i dużo ćwiczeń. Moim zdaniem tych ćwiczeń mogłoby jednak być więcej i w innym charakterze. Brakuje tutaj zadań z lukami, gdzie można by poćwiczyć chociażby prawidłową odmianę czasowników. Myślę, że to dość istotna sprawa dla osób, które dopiero co rozpoczynają naukę i przygodę z niemieckim. 

  Osoby, które są na wyższym poziomie języka niemieckiego, mogą się troszkę nudzić. Nie znajdą tutaj trudnych zagadnień, mniej istotnych czasów, czy nawet wyszukanego słownictwa. Natomiast jednak w innych książkach Agnieszki Drummer, bądź też tych, które współtworzyła, być może są też i te na zaawansowanym poziomie nauczania. Ten podręcznik jest poświęcony innej grupce osób, pozbawiony szczegółów, na rzecz przejrzystości i szybkiej nauki języka. 

  Uważam, że jest to naprawdę dobry podręcznik, znacząco ułatwiający naukę i klarowny. Może miejscami jest odrobinę chaotyczny i to, czego mi w nim brakuje to obrazków. Wiem, to może nieistotny detal, jednakże wydaje mi się, że książka byłaby wtedy przyjemniejsza. Z pewnością zwiększyłoby to jej objętość, ale zyskałaby na tym, że chętniej byłaby brana do ręki. Sam jednolity tekst i przykłady, to troszkę nużące. Mimo wszystko uważam ją za niezbędnik każdego ucznia czy młodego, czy też starszego. Z pewnością za pomocą tej książki, wiele osób w błyskawiczny sposób zrozumie najważniejsze zagadnienia z języka niemieckiego. Tylko proszę pamiętać, by dawkować sobie wiedzę! Ich empfehle!

Ocena: 9/10

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu - Poltext

Paulina Mocka    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz