"Nowe jutro" Agata Polte


Od czasu, kiedy miałam przyjemność poznać historię Malwiny, bohaterki debiutanckiej książki pt. „To czego nie widać”, z wielką niecierpliwością czekałam na kolejną powieść Agaty Polte. I jest! „Nowe jutro”. Historia maturzystki Oliwii, z pozoru zwyczajnej nastolatki.

Problemy, z którymi przyszło zmierzyć się bohaterce, do zwyczajnych już nie należą. Poczucie winy, załamanie psychiczne ojca i pracoholizm matki- to codzienność Oliwii. Codzienność ta była następstwem wielkiej tragedii, która dotknęła rodzinę nastolatki. Życie dziewczyny toczy się utartym torem i wydaje się, że nic nie jest w stanie tego zmienić. Do czasu, kiedy dziewczyna poznaje Mikołaja- chłopaka z równoległej klasy.

Sięgnęłam, przeczytałam i … Z jednej strony było małe rozczarowanie. Problem nowy, ale cała historia opowiedziany w schemacie poprzedniej książki. Oliwia- dziewczyna z problemami, która szykuje się do matury. Mikołaj- chłopak niemal idealny, zakochany po uszy w bohaterce. Tamara- przyjaciółka Liwii. Problem- miłość/ przełom- rozwiązanie (a jakie? nie zdradzę! Sami przeczytajcie!) Z drugiej strony jest to schemat powieści Agaty Polte. Nie przyjęty, utarty, sprawdzony schemat, na którym powieści obyczajowe opiera większość pisarek, ale schemat, który młoda autorka sama wypracowała.

Brawo za odwagę. Agata poruszyła problem i starała się go ukazywać przez całą historię. Ów problem nie stanowił pobocznego wątku, który ma przyciągnąć czytelnika, ale był ważny, istotny w życiu bohaterki. To on stał się determinantą zachowań nastolatki, podejmowanych przez nią decyzji oraz wpływał na zachowanie osób z otoczenia dziewczyny.

Płakałam nad naszą rodziną, nad tym, w jaki sposób została zniszczona. Jeden dzień, jedna chwila przekreśliły nasze szanse na szczęście (…) musieliśmy jakoś stanąć na nogi. Nie zapomnieć, bo przecież zapomnieć się nie dało i nawet tego nie chcieliśmy, po prostu powinniśmy byli w końcu się pogodzić z tym i zacząć żyć od nowa. Bez bólu, bez poczucia winy, wspierając się nawzajem.

Historię opowiada sama Oliwia. Jej narracja pozwala wczuć się czytelnikowi w jej smutek, ból, zrozumieć jej wątpliwości, pojąć jej lęki i obawy. Uważam, że wybór narracji pierwszoosobowej był w tej powieści bardzo trafny.

Bardzo podobały mi się dialogi prowadzone przez bohaterów powieści. Były pełne humoru, czasami naznaczone sarkazmem i autoironią, przepełnione emocjami, a także nacechowane młodzieżowym narzeczem. To sprawiło, że były realne, prawdziwe. 

Prawdziwa odwaga polegała na zmierzeniu się ze swoim bólem i przezwyciężeniu go, na zbudowaniu życia od nowa.

Kreacją bohaterów pozostawiła trochę do życzenia ( z naciskiem na „trochę”). Szczególnie kreacja Mikołaj, który wydawał się być zbyt idealny, pozbawiony wad. Chłopak był niczym rycerz na białym rumaku, który przybył na ratunek księżniczce. Brawo Agacie należą się natomiast za postacie bohaterek powieści. Zarówno Liwia, jak i Tamara, a nawet mama Oliwii, to kobiety z krwi i kości. Były pełne zalet i wad, raz przepełniała je determinacja, inny razem były pełne wątpliwości. Były kobietami, który chciały walczyć zarówno o rodzinę, o miłość, jak i o lepsze nowe jutro.

Książkę z czystym sumieniem mogę polecić, szczególnie nastoletnim czytelnikom. Warto poświęcić jej chwilę. Lekkie pióro autorki, udana kreacja większości bohaterów, pełne emocji i humoru dialogi, a w szczególności problem poruszany przez Agatę Polte, sprawiają, że czas poświęcony na przeczytanie „Nowego jutra”, nie będzie należał do zmarnowanego. Miłość, przyjaźń, rodzina – to główne wartości w życiu młodego człowieka, o które warto walczyć i o których pisze Agata Polte.


Ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka


Sylwia Szczepańska         
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz