‘’Ogień i krew. Część II” – George R. R. Martin, ilustracje: Doug Wheatley


Jakiś czas temu miałam okazję poznać pierwszą część tej książki i oczywiście napisać jej recenzję. Byłam nią zachwycona, ponieważ mogłam powrócić do świata, który lubię i poznać dzieje mojego ulubionego rodu. Nie będę ukrywać, że ,,Gra o tron” kompletnie wpisuje się w moje gusta i z wielką niecierpliwością czekam na już ostatni sezon serialu, który przecież jest produkowany z rozmachem. W trakcie oczekiwania na serial oraz kolejne części serii, dostaliśmy coś, co miało rozbudzić ponownie nasze zmysły i przypomnieć o Westeros.

Targaryenowie są ostatnią dynastią smoczych lordów i po przeżyciu Zagłady Valyrii, osiedlają się na Smoczej Skale. Książka ta opowiada o losach różnych władców, ich podbojach, wojnach czy walkach pomiędzy przyrodnim rodzeństwem, która ogarnęła całe Westeros. Autor również wyjaśnia powody tego konfliktu i rozkłada go na czynniki pierwsze oraz pokazuje, jak się zakończył. Dowiemy się również skąd pochodziły trzy smocze jaja, które Deanerys dostała w prezencie ślubnym.
Żelaznego Tronu nie sposób było jednak wykraść. Królowa Rhaenyra nie mogłaby też zasnąć, dopóki nie zasiadłaby na stolcu ojca. Dlatego w sali tronowej zapalono pochodnie, a królowa wspięła się na żelazne stopnie i usiadła tam, gdzie przed nią siedział król Viserys, a przedtem Stary Król, Maegor, Aenys i Aegon Smok.
Daję Wam słowo, że książka ta nie jest najłatwiejsza w odbiorze, zwłaszcza dla osób, które Westeros znają tylko z serialu. Nie radzę więc nikomu zaczynać swojej przygody z tym autorem akurat od tej serii, bo to kompletnie nie ma sensu, a ona raczej stanowi uzupełnienie ,,Pieśni lodu i ognia”, ponieważ autor opisuje tu sprawy, o których nie miał okazji wspomnieć właśnie w tamtych powieściach.


Cieszę się, że ją przeczytałam, ponieważ z pewnością uzupełniałam swoją wiedzą o wiele cennych wątków. Zdaję sobie sprawę, że ,,Pieśń lodu i ognia” jest naprawdę gigantyczną serią, ale tak okropnie wielowątkową, że po prostu niemożliwym jest przedstawienie historii wszystkich dynastii i całej przeszłości. ,,Ogień i krew” opowiada właśnie o wydarzeniach, które miały miejsce trzysta lat przed ,,Grą o tron” i również jest spora, ale tym razem autor określił sobie jakiś jeden wąski temat i konsekwentnie w nim drążył, nie rozpisywał się na tematy nieistotne z punktu widzenia fabuły. Całość jest naprawdę przemyślana i oczywiście spójna z tym, o czym już wiemy.

Odnoszę jednak wrażenie, że seria ta powstała tak na zapchanie, aby podtrzymać sławę i nie dać o sobie zapomnieć. Fani ,,Pieśni lodu i ognia” już od wielu lat czekają na kolejny tom i jakoś jeszcze nie dotarły do mnie informacje o jego wydaniu, więc zapewne jeszcze trochę czasu minie zanim będziemy mogli poznać dalsze losy ulubionych bohaterów. ,,Ogień i krew” nie wnosi nic nowego, a jedynie poszerza wiedzę, którą mamy.


Jak już wcześniej wspomniałam, książka ta jest ciężka, bo znajdziemy w niej sporo informacji, nazwisk, dat i tak dalej. Jednak jej forma również może sprawiać niektórym osobom problemy, ponieważ to nie jest powieść. Całość została napisana przez arcymaesterów, a więc ma formę kroniki, czyli samych opisów wydarzeń, których byli świadkami ludzie.

Książka ta posiada również ilustracje, które są absolutnie fenomenalne. Wszystkie są czarno-białe, ale dzięki temu niezwykle klimatyczne i idealnie pasujące do treści. Obrazują nam one bohaterów, pewne wydarzenia i sprawiają, że całość jest znacznie bardziej atrakcyjna dla czytelnika. Fajnie mieć co jakiś czas taki przerywnik w postaci ciekawej grafiki.

,,Ogień i krew” to dość ciężka książka, ale z pewnością idealna dla fanów ,,Gry o tron”, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o dynastii Targaryenów. Dla mnie to była ciekawa lektura, ale odczułam, że została napisana tak na zapchanie między powstawanie serialu a kolejnej książki. Mimo wszystko polecam gorąco osobom maksymalnie wkręconym w świat wykreowany przez George R. R. Martina.


Ocena: 7/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka


Patrycja Bomba

  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

1 komentarze:

 1. Lubię fantastykę, więc kto wie, może po nią sięgnę przy czasie ;)
  ~Pola
  www.czytamytu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń