"Planeta" - czyli o najpiękniejszej grze, jaką kiedykolwiek widziałam - wydawnictwo Rebel

Spotkałam już wiele gier, zachwycałam się nimi, jednak "Planeta" wygrywa z każdą z nich. Jestem zauroczona wykonaniem całości i pomysłem na rozgrywkę.

Gra składa się z niewielu elementów. Znajdziemy w niej:
- 4 rdzenie planet,
- dodatkowe magnesy,
- 50 płytek kontynentów,
- 45 kart ze zwierzętami,
- 5 kart celów środowiska naturalnego,
- znacznik pierwszego gracza.
Wszystkie elementy mają w pudełku swoje miejsce i to mi się podoba, jednak według mnie fajnie by było, gdyby został dołączony woreczek na karty.

Gra jest świetna dla osób, które uwielbiają zwierzęta, a więc, dla wszystkich, bo kto nie lubi słodkich pand czy innych równie uroczych stworzeń? Zdecydowanie zadowolone będą dzieci, które na widok zwierzaczków szaleją. Piękne karty z ilustracjami zwierząt przyciągają dzieci jak magnes.


Celem gry jest umieszczanie płytek kontynentów na rdzeniu swojej planety, tak aby stworzyć najlepsze warunki do życia dla poszczególnych gatunków zwierząt. Jak wiadomo, każde stworzenie lubi coś innego, a jest ich tutaj bardzo dużo. Znaleźć możemy mieszkańców lasów, pustyń czy też oceanów. Rozgrywka trwa 12 rund, a punkty zdobywamy poprzez realizację celów swojego środowiska naturalnego, które mamy na planecie oraz zasiedlanie planety zwierzętami. Im więcej, tym lepiej, jednak trzeba pamiętać, że panda nie żyje w oceanie, a niedźwiedź polarny na pustyni.

Gra jest zabawą, ale także nauką. Dzięki niej dzieci uczą się o zwierzętach, poznają ich środowiska naturalne i w pewnym sensie dbają o nie, aby zapewnić im jak najlepsze warunki do życia. Takie gry jak "Planeta" powinny być przykładem, jak łączyć przyjemne z pożytecznym.

W grze znajdziemy dwa warianty rozgrywki. Pierwszy z nich przeznaczony jest dla osób początkujących i dla tych młodszych uczestników. Podczas gry nie posługujemy się kartami, na których znajduje się cel środowiska naturalnego, ponieważ może być to troszkę za trudne dla maluchów. Przy takiej rozgrywce możemy wprowadzić je stopniowo do całej gry i bawić się tylko zwierzakami, a z czasem nauczyć dzieciaki o co chodzi z celem środowiska naturalnego i jak grać w wersję rozszerzoną.

Wariant drugi jest tym bardziej szczegółowym i odrobinę trudniejszym. Mamy tutaj trochę więcej zasad, które musimy przyswoić. Niemniej jednak nie ma w tym nic strasznego, bowiem instrukcja wyjaśnia wszystko jasno i bez problemu wszyscy zrozumieją "O co chodzi?".


Zaletą gry jest również instrukcja, która wyjaśnia wszystko w prosty sposób. Nie ma takiej możliwości, żeby ktoś nie zrozumiał zasad. Mamy tutaj napisane wszystko krótko, zwięźle i na temat i jak zawsze nie zapomniano o wyjaśnieniu, jak rozstrzygać remisy. Bardzo podoba mi się, że twórcy zadbali o graczy i nie napisali skomplikowanej, kilkustronicowej instrukcji.

Na uznanie zasługuje solidne wykonanie gry. Mamy tutaj niesamowite karty zwierząt, których nasycenie barwami jest mocne i na żywo wyglądają naprawdę przepięknie. Zauroczyły mnie zwierzaki, które są wręcz przesłodkie i nawet obrazek węża, których panicznie się boje, nie odstrasza mnie, ma swój urok.

Rdzenie planet to najfajniejszy pomysł na grę z jakim się spotkałam. Bardzo podoba mi się, że znajdują się na nich magnesy, do których należy przyczepiać płytki kontynentów. Pierwszy raz widzę coś takiego i jestem pod ogromnym wrażeniem. Na uznanie zasługuje również dołączenie do zestawu dodatkowych magnesów, które możemy przyczepić, jeśli nam jakiś odpadnie.

Gra jest bardzo prosta i  przyjemnie się w nią gra. Przede wszystkim daje ogromną rozrywkę, odrywa nas od codziennego świata i pozwala zaopiekować się zwierzętami. Rywalizacja jest za każdym razem inna, możemy sprawdzać się na kolejnych kontynentach, rozwijać swoją wiedzę.

"Planeta" to jedna z najlepszych gier jakie dane było mi poznać. Jestem oczarowana nią i jestem pewna, że muszę pokazać ją wszystkim dzieciakom w swojej rodzinie, bo jestem przekonana, że będą zachwycone. Te, które poznały już grę, chciały ją zabrać, bo są tutaj słodkie zwierzaki i były rozradowane, gry rozgrywały jedną rundę po drugiej. Podoba mi się, że gra nie nudziła się szybko i jeszcze wielokrotnie do niej wrócę.

Ocena: 10/10

Za grę dziękuję wydawnictwu Rebel.


Natalia Zaczkiewicz
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz