"Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy" - Monika Utnik-Strugała, Małgosia Piątkowska

Zakładam, że skoro trafiliście na tę recenzję, to albo jesteście rodzicami, albo macie w swojej rodzinie, czy otoczeniu jakieś szkraby. Noc dla dzieci zazwyczaj oznacza niepewność i porę snu. Ja w dzieciństwie bardzo nie lubiłam, gdy zapadał zmrok, przede wszystkim oznaczało to, że koniec z bieganiem po podwórku, zabawą z młodszym bratem, czy czytaniem, a najwyższa pora na wieczorną toaletę i pójście spać. Kto z nas lubił chodzić spać? Chyba nikt. Nie lubiłam też, gdy w pokoju gasło światło, od zawsze byłam tchórzliwa i jak to mawia mój tata: "boję się własnego cienia". Gdy długo nie mogłam zasnąć albo czegoś się bałam, kilkanaście razy wołałam rodziców, uwierzcie mi, że miało to miejsce częściej, niż w przypadku mojego młodszego aż o 5 lat brata! Troszkę wstyd, ale co począć... Mój niepokój wzbudzały wszelkiego rodzaju odgłosy dochodzące zza okna, skrzypnięcia schodów, skrzypnięcia podłogi, a nawet tykanie zegara. Ta książka jest lekarstwem dla każdego urwisa, który po zmroku czuje się niepewnie, dla każdego dziecka, które tak samo, jak i ja kiedyś, pragnie, by noc w ogóle nie nadchodziła.

Książka przeznaczona jest dla dzieci w wieku 6-10 lat, więc nie nadaje się dla tych całkiem małych pociech. Przyznam szczerze, że sądziłam, że będzie ona idealna dla mojej ponad trzyletniej córeczki, ale niestety, zdecydowanie nie, w pełni popieram producenta, przedział wiekowy jest niewątpliwie trafny. Przede wszystkim wpływ na to ma sposób, w jaki książka została napisana. Czysta edukacja, zero fikcji, czy innych delikatnych i łagodnych opowiastek na dobry sen. Nie. Tutaj na kartach książki jest nauka, oczywiście ubrana w odpowiednie dla dzieci w tym wieku słowa. Przekaz jest bardzo dobry i muszę przyznać, że znalazłam tutaj mnóstwo ciekawostek, o których nie miałam pojęcia. Naprawdę nawet my - dorośli możemy się sporo z tej książki dowiedzieć, a jest bardzo obszerna i zahacza o wiele różnych pojęć.

Źródło
Zasypianie, jak to jest, że czasem wystarczy przyłożyć głowę do poduszki i od razu się odpływa, a innym razem można leżeć godzinami i sen nie nadchodzi? Co dzieje się z naszym ciałem podczas snu, czy rzeczywiście ono także odpoczywa? A co powiecie o ludziach - sowach? Są to osoby, które dopiero nocą mogą skupić się nad pracą, nauką, czy innymi czynnościami. Może znacie ich pod pojęciem - nocne marki, nawet nie spodziewacie się, jak intrygującą historię ma to pojęcie.
A co ze snem albo lunatykowaniem? Dlaczego najwięcej dzieci rodzi się właśnie nocą? Trudne słowa - REM i NREM, co oznaczają dla nas i naszego samopoczucia o poranku? Jak to się dzieje, że kiedy jedni ludzie już wstają, inni na drugim końcu świata dopiero kładą się do łóżka? Jakie zwierzęta żyją nocą? Kto w nocy musi pracować? Co spada z nieba? Na te i mnóstwo innych pytań znajdziecie odpowiedzi właśnie w tej książce.

Źródło

Każda odpowiedź, każde zagadnienie ma swoją własną stronę, ba! Nawet dwie! Każdy temat jest w pełni wyczerpany, nie pozostawia niedopowiedzeń i w pełni zaspokaja ciekawość i dociekliwość nawet najbardziej wymagających czytelników. Ilustracje są przepiękne, utrzymane w stonowanej kolorystyce, powiedziałabym nawet, że nieco tajemniczej. Świetnie uzupełniają lekturę i razem z piękną okładką i świetnym tekstem tworzą spójną całość. Nic tu nie razi w oczy, spokojnie można zabrać książkę ze sobą do łóżka, bo jej klimat jedynie uspokoi i wyciszy przed odpoczynkiem, kto wie, może zagwarantuje nawet bujne sny? Mimo że jak wspomniałam wyżej, publikacja ta nie jest odpowiednia dla dzieci poniżej 6 lat, to jeśli przeanalizujecie ją wcześniej, to spokojnie możecie usiąść z młodszym bąblem i swoimi słowami opowiedzieć mu różne ciekawostki, pokazując przy okazji wymowne i trafne obrazki. Format jest duży - ogromny, okładka twarda i bardzo solidna. To wszystko powinno być zdecydowanie plusem, ale jednocześnie też czyni książkę ciężką i nieporęczną. To taka trochę sytuacja bez wyjścia, bo mniejszy format i gorszej jakości oprawa zdecydowanie nie wpłynęłyby dobrze na postrzeganie produktu przez czytelnika.

Źródło

"Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy" to świetna pozycja, którą naprawdę warto podsunąć dziecku interesującemu się astrologią, światem, tajemnicami ludzkiego ciała i takiemu, które nie jest pewne nocy. Doskonały pomysł na prezent, prezent, który zachwyci już w pierwszej chwili i z pewnością będzie często "w ruchu".

Ocena: 10/10

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia


Julia Komorska
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz