"Tajemnica Sary H." - Paulina Wróbel

„Tajemnica Sary H.” to debiutancka powieść Pauliny Wróbel. Zaintrygował mnie pomysł na fabułę, czy możliwe jest, by dusza przejęła obce ciało, a na świecie wciąż przebywały duchy, które potrafią nieźle namieszać?

Małgorzata Lindberg to aktorka, która niestety lata świetności ma już za sobą. Po skandalu, który złamał jej karierę w świecie show-biznesu, nie ma już miejsca dla czterdziestojednoletniej kobiety. Rozgoryczona i rozkapryszona „wielka gwiazda kina” nie może się pogodzić, że jej czas mija i jest zastępowana przez coraz to młodsze koleżanki. Nawet botoks i szereg upiększających zabiegów nie są w stanie powstrzymać oznak upływającego czasu. Po upokarzającym castingu w zapyziałej wiosce pijana Małgorzata siada za kółkiem i powoduje wypadek. I wtedy staje się cud! Zapomniana gwiazda filmowa budzi się w ciele dwudziestoletniej, ślicznej Sary Hansson. Przebiegła Małgorzata postanawia wykorzystać szansę, którą dał jej los. Dąży do tego, by ponownie znaleźć się na pierwszych stronach gazet. Nie wie tylko, że ktoś zna jej sekret. Duch prawowitej właścicielki chce odzyskać swoje ciało! Przy pomocy nekromantki Justyny i dawnej konkurentki aktorki Idy chcą przegonić Małgorzatę z ciała Sary. Czy im się to uda? 

Paulina Wróbel tak wykreowała postać Małgorzaty, że ta zdecydowanie mogłaby się znaleźć w czołówce antybohaterek. Ta zmanierowana gwiazda jest przekonana o swojej świetności, wyrachowana i egoistyczna aktorka po trupach dąży do celu. Pierwsze spotkanie z tą postacią nie wywiera pozytywnego wrażenia. Ale za to ciekawi, co się stanie z tą bohaterką po przejęcia ciała Sary. W jaki sposób wykorzysta drugą szansę? Wydawać by się mogło, że będzie szła w zaparte, byleby tylko ponownie było o niej głośno. Czy jest jeszcze szansa, by Małgorzata się zmieniła i zdała sobie sprawę, co tak naprawdę jest w życiu ważne?

 Akcja nie skupia się tylko na knuciu Małgorzaty. Przyjrzymy się także poczynaniom ducha dawnej rywalki Małgorzaty – Idy, nekromantki Justyny oraz lekarza Karola. Postacie obmyślają plan, który ma na celu oddanie ciała prawowitej właścicielce. Duch Sary nigdzie się nie wybiera i będzie walczył o to, co do niego należy. Sara w porównaniu do Małgorzaty wypada jednak blado i cóż, wolałam, by odzyskanie przez nią ciała się nie powiodło. Czy tak się stało? Na uwagę zasługuje postać Idy, z niej to jest też niezła intrygantka. Niegdyś walczyła z Małgorzatą o najlepsze filmowe role, teraz zaś przebywa na świecie jako duch. Czy będzie chciała zemścić się na dawnej rywalce, czy może jej pomoże w zrobieniu kariery? 

Największym zaskoczeniem okazało się zakończenie książki. Miałam przypuszczenia, w jaki sposób zakończy się ta historia i autorka splatała mi psikusa. Choć nie tego się spodziewałam, to rozbudziło ono tylko mój apetyt i aż się prosi, by dopisać tu kontynuację. Może kiedyś się jej doczekam, kto wie.

 „Tajemnica Sary H.” to bardzo udany debiut Pauliny Wróbel. Napisana z poczuciem humoru, z lekkością, lektura wręcz relaksuje. Fabuła jest nietuzinkowa i zaskakująca, dialogi dowcipne a bohaterowie dobrze wykreowani. Nawet bohaterce, która początkowo nie należy do najfajniejszych postaci, zaczniemy kibicować. Fabuła skupia się na świecie show-biznesu, ukazuje jego obłudę i jego wpływ na nasze społeczeństwo. Udało się jej także przemycić wątki, które skłaniają do refleksji. Podczas lektury sami zaczniemy się zastanawiać, gdybyśmy dostali drugą szansę na życie. W jaki sposób byśmy ją wykorzystali? Na to pytanie odpowiedzcie sobie już sami, ale najpierw poznajcie tajemnicę Sary H.!

Ocena 8/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Lira dorotbook
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze:

  1. Od dawna mam na nią ochotę, ale jakoś jeszcze nie wpadła w moje ręce.

    OdpowiedzUsuń