‘’Wszystko albo nic” – Ken Gruhl


Z grami od Naszej Księgarni mam już spore doświadczenie, ponieważ dość często goszczą w moim domu. Polubiłam się z nimi i bez wątpienia czas spędzony w ich towarzystwie nie jest zmarnowany. Ostatnio ponownie rozbudziła się we mnie miłość do planszówek, które są zdecydowanie lepsze niż siedzenie na komputerze lub przed telewizorem.

Wiek graczy: 8-108 lat
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: 20 minut

Elementy gry:
- 56 kart akcji (po dwie karty o wartości 1-7 w każdym kolorze),
- 50 kart zadań.

Zanim przedstawię Wam kilka informacji o samej rozgrywce, jak zwykle muszę opowiedzieć o samym wykonaniu gry, bo jest to dla mnie istotne. Pudełko zostało wykonane z grubej tektury, więc z pewnością nie będzie zbyt szybko ulegać zniszczeniu i posłuży nam przez długi czas. W środku znajdują się przegródki oraz woreczki do pakowania wszystkich kart, więc będzie tam panował porządek, co również mi się podoba. Jeśli chodzi o same karty, to mogłyby być odrobinę lepszej jakości, ponieważ obawiam się, że będą dość szybko się niszczyć i brzydko zaginać.


Cel gry:
Gra ta jest oparta na współpracy, co również bardzo mi się podoba, bo można za jej pomocą budować więzi. Więc jeśli wygra jedna osoba – wygrywa cała grupa. Żeby wygrać trzeba wykonać wszystkie zadania, które wcale nie są tak łatwe.

Przygotowanie gry:
- karty akcji należy potasować i w stosie położyć  na środku stołu,
- cztery karty akcji należy położyć w rzędzie cyframi do góry,
- każdy gracz powinien otrzymać cztery karty ze stosu akcji i trzymać je w taki sposób, aby pozostali gracze nie widzieli ich zawartości,
- następnie należy potasować karty zadań i również ułożyć je w stosie na środku stołu. Ich ilość zależy od liczby graczy i poziomu trudności, a informacje te znajdziecie w tabeli w instrukcji. Dla przykładu: jeżeli chcecie zagrać w trzy osoby na średnim poziomie, stos zadań musi zawierać osiemnaście kart,
- cztery karty ze stosu zadań należy położyć w rzędzie obok stosu.


Przebieg rozgrywki:
Należy wyznaczyć osobę, która rozpocznie rozgrywkę, a w swojej rundzie gracz wykonuje następujące działania:
- wybiera jedną kartę akcji spośród tych, które trzyma,
- kładzie ją na jednej z kart akcji, które znajdują się na stole,
- wykładana karta musi mieć przynajmniej jedną wspólną cechę z tą, na którą ją nakładamy.

Jeśli poprawnie wykonaliśmy zadanie, kartę z treścią zadania należy odłożyć na bok stołu, a na jej miejsce wybrać nową ze stosu zadań. Gracz bierze nową kartę ze stosu akcji, aby ponownie miał ich cztery.

Jeśli zadanie nie zostało wykonane, gracz dobiera ze stosu akcji kartę, tak aby miał ich cztery.

Komunikowanie się graczy:
Gracze mają wspólny cel, a jest nim wykonanie wszystkich zadań znajdujących się w stosie zadań. Nie mogą jednak informować się na temat zawartości kart. Można tylko komunikować, że jesteśmy w stanie wykonać jakieś zadanie.

Koniec gry:
O wygranej można mówić tylko wtedy, gdy wszystkie zadania zostały wykonane. Rozgrywka jest przegrana jeśli zabraknie kart akcji wcześniej niż kart zadań.


Gra zawiera jeszcze kilka wariantów, które dopasowują się wieku graczy, ale nie różnią się zbyt wiele od tego standardowego. Po prostu mają kilka ułatwień, co jest fajnie, ponieważ zawsze można dopasować zasady do wieku graczy. Instrukcja jest bardzo przejrzysta, a wszystkie kroki opisane wyczerpująco, z przykładami i nawet zilustrowane.

W instrukcji znajdziemy również opis kart zadań, ale ja sobie tę kwestię podaruję, ponieważ bez zdjęć nie potrafiłabym tego wyjaśnić. Musicie jednak wiedzieć, że same opisy znajdujące się na tych kartach są dokładne i z pewnością nie przysporzą nam żadnych kłopotów. Myślę nawet, że obejdzie się bez instrukcji, ale jeśli będziecie potrzebować dodatkowego wyjaśnienia, z pewnością znajdziecie je w środku.

Sama rozgrywka jest ciekawa i mogą brać w niej udział osoby w różnym wieku. Jest więc świetną alternatywą na spędzenie wolnego czasu z bliskimi lub przyjaciółmi. Fajnie, że można dobierać różne stopnie trudności, bo dzięki temu gra ta nie znudzi nas zbyt szybko, a może rozwijać. Podoba mi się również to, że nie polega ona na rywalizacji, a graniu do jednej bramki. Myślę, że z tego typu grą nie miałam jeszcze do czynienia, więc to bardzo miła odmiana.

,,Wszystko albo nic” to gra, która idealnie nadaje się dla młodych osób, ale także tych trochę starszych. Dzięki różnorodności wariantów i stopni trudności, można ją dopasowywać do osób biorących udział w rozgrywce, więc z pewnością nie znudzi nas zbyt szybko. Polecam, ponieważ ja świetnie się bawiłam i nie wątpię, że znajdzie się sporo osób, które również będą z przyjemnością brać udział w zabawie.


Ocena: 10/10
Za możliwość zapoznania się z grą dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia

Patrycja Bomba

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz