‘’Ziemia ludzi zapomnianych” – Joanna Jax


Jakiś czas temu miałam okazję czytać powieść ,,Podróż do krainy umarłych”, na którą skusiłam się dzięki bardzo udanej przygodzie z ,,Synem zakonnicy”. Joanna Jax już dwukrotnie potrafiła mnie zaintrygować, a więc z czystą przyjemnością sięgnęłam po kolejną część z serii ,,Zanim nadejdzie jutro”. Uwielbiam książki o tematyce wojennej i jestem szczęśliwa, gdy autorzy wiedzą o czym piszą, a nie szukają sensacji w tematach, które powinny być przede wszystkim traktowane rzetelnie i starannie.

Bohaterowie tej książki pochodzą z różnych środowisk i klas społecznych, ale w bydlęcym wagonie wszyscy stają się równi. Wspólny los często zbliża do siebie ludzi, jednak często też wzbudza w nas instynkty wręcz zwierzęce. Gdy wszyscy trafiają na obce ziemie, muszą odnaleźć siebie, a także zadbać o bezpieczeństwo bliskich osób, co nie jest łatwym zadaniem. Czy sytuacja sprawi, że bohaterowie stracą resztki nadziei na lepsze jutro?
W tym momencie Kobrzyński poddał się i powiedział z lekkim niesmakiem:- To dziecko jest pozbawione uczuć wyższych…- A panu syry śmierdzą – bezceremonialnie rzuciła dziewczynka.
Najważniejszą kwestią w tej książce okazał się opis relacji, a przynajmniej ja zwracałam na to największą uwagę. Miałam już okazję poznać kilka powieści związanych z wywózkami Polaków, ale za taką najważniejszą uważam ,,Inny świat” napisany przez Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, który po prostu spisał swoje osobiste przeżycia. Myślę, że jest to jedna z bardziej wartościowych książek opisujących ten temat i warto po nią sięgnąć.


Joanna Jax doskonale przygotowała się do napisania swojej powieści i to mnie niezmiernie cieszy. Pokazanie emocji oraz skrajnych kontrastów, nie jest aż tak proste jak może się wydawać. Bohaterzy tej książki zostają postawieni w ciężkiej sytuacji i muszą sobie radzić, chociaż nie jest to proste. Jak sławna aktorka, której nigdy niczego nie brakowało, może poradzić sobie w warunkach praktycznie dzikich? Przy mrozie sięgającym nawet minus czterdzieści stopni? Nawet osoby zahartowane i przyzwyczajone do ciężkiej pracy nie miały łatwo.

Autorka dokładnie pokazała, co robi z człowiekiem brak jedzenia, pracy i dachu nad głową. Idealnie odwzorowała zmiany w zachowaniu ludzi. W pierwszej części tej serii poznajemy wszystkich bohaterów, gdy żyją jeszcze w swoich domach i doskonale widzimy, jacy są. Po wywózce całkowicie zmieniają się, co jest naturalne i nikogo nie powinno dziwić.
- Człowiek nigdy nie powinien tracić swojego człowieczeństwa, bo to jest w nim najcenniejsze. – Tobiasz pociągnął nosem.
- Nie można stracić samemu czegoś, co odebrano mu siłą – mruknął Kuba i dodał: - Spróbuj zasnąć, jutro czeka nas kolejny ciężki dzień.
Fabuła opiera się głównie na opisie codziennych czynności i problemów, ale nie jest nudna. Autorka opisuje życie naprawdę wielu osób, które są w różnych miejscach i każdy musi zmagać się z czymś innym. Dzięki temu całość pokazuje sporo punktów widzenia, co daje nam sporą dawkę wiedzy o życiu ludzi po wywózkach w nieznane.

Autorka poprowadziła wszystkie wątki tak, że czytało się je z przyjemnością, ale też z zaciekawieniem. Fabuła nie jest pełna akcji, ale raczej należy do powolnych, jednak nie nudzi. Dzięki wielowątkowości, całość intryguje, co jest dla mnie największą zaletą. Bohaterzy są różni, ale doskonale wykreowani i autorka konsekwentnie realizuje swój zamysł, co jest godne pochwały. Z pewnością od początku do końca miała pomysł na tę serię i nic w niej nie jest przypadkowe.

Książka ta naprawdę zadziałała mi na wyobraźnię i uważam, że Joanna Jax świetnie operuje słowem. Przyjemnie czyta mi się jej powieści, są bardzo obrazowo napisane i dzięki temu czytelnik ma pełen obraz na sytuacje. Myślę, że jest to zdecydowaną zaletą, a przynajmniej w moim mniemaniu, bo dobrze napisana książka to już połowa sukcesu.

,,Ziemia ludzi zapomnianych” to książka, która doskonale pokazuje, jak trudne było życie Polaków zesłanych w bydlęcych wagonach na drugi koniec świata. Walka o byt była czymś naturalnym, a autorka świetnie opisała zmiany zachodzące w ludziach, którzy nagle zostali pozostawieni samym sobie. Polecam!


Ocena: 10/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Videograf

Patrycja Bomba

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz