"Atlas przygód Dinozaurów" - Emily Hawkins

Wkrocz do prehistorycznej krainy, gdzie czeka cię wspaniała przygoda z najbardziej niesamowitymi dinozaurami i zadziwiającymi gadami!
Takim zaproszeniem zostałam skuszona do sięgnięcia po tę pozycję, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia. I bardzo cieszę się, że takich propozycji na polskim rynku jest coraz więcej. Dlaczego? Bogato ilustrowana, opatrzona przystępnie podanymi i ciekawymi informacjami, z nutką poczucia humoru, odwołująca się zarówno do ówczesnego życia na ziemi, jak i obecnych czasów (nie)encyklopedia o najbardziej niesamowitych i fascynujących zwierzętach, jakie żyły kiedykolwiek na planecie zwanej Ziemią- dinozaurach. Ale po kolei...

Tym razem zacznę od  okładki, na której mnóstwo dinozaurów krąży wokół tytułu. Nie porywa, ale i nie zniechęca. Jednak miłośnik stworzeń ery mezozoicznej z pewnością zwróci na nią swoją uwagę. Do tego twarda oprawa, ułatwiająca utrzymanie dużego formatu pozycji w ryzach ( format: 272 x 370 mm). Jednak ilość stron już nie powala na kolana: 88.
W czasie najszybszego wzrostu młody apatozaur przybierał na wadzę 14 kilogramów dziennie- tyle waży trzyletnie dziecko. 
Tylko osiemdziesiąt osiem stron, ale za to jakich! Stron z bajecznie kolorowymi ilustracjami, przedstawiającymi dinozaury w środowisku ówczesnego okresu geologicznego. Obrazki zarówno oddają wygląd zwierząt ( nie tylko dinozaurów, ale i owadów, ryb czy innych gadów), roślinności ( gdzie przeważają ogromne paprotniki i rośliny nagonasienne, a swój rozwój i ekspansje zaczynają rośliny okrytonasienne), jak i warunków wpływających na ówczesny klimat ( wybuchające wulkany, rozpacz superkontynentu- Pangei). Odnajdziemy na ilustracjach dozę humoru, np. tyranozaura z zawiązaną chustą na szyi- niczym śliniakiem czy innego drapieżnego gada polującego ze siatką na motyle. Autorką ilustracji jest Lucy Letherland.

Tekst nie jest stricte encyklopedyczny. Ilość informacji ujętych w typowy dla encyklopedii formie jest niewielka. Zdecydowana większość faktów podana jest w formie dopisku do ilustracji bądź w formie opisów scen z życia zwierząt. Ponadto każdą ilustrację uzupełniono o mapkę, na której zaznaczono miejsce odnalezienia śladów występowania danego stwora z zamierzchłych czasów, a także o dokładną wizytówkę zwierzęcia, w której wraz z "fotką" gada podano w prostej formie  najistotniejsze o nim informacje, takie jak: nazwa potoczna  zwierzęcia wraz z łacińskim odpowiednikiem,  znaczenie (tłumaczenie) nazwy gada, miejsce odkrycia szczątków dinozaura, okres jego występowania, grupa, do której przynależał, sposób, w jaki się odżywiał czy rozmiary, jakie gad osiągał.
Potężne odchody tyranozaura były długości ludzkiej ręki i ważyły tyle, co sześciomiesięczne dziecko!
Całość zaczyna się mapą świata, na której zaznaczono współczesne miejsca występowania poszczególnych gadów. Należy pamiętać, że w erze wielkich gadów świat wyglądał inaczej, o czym traktuje wprowadzenie. W nim krótko opisano warunki klimatyczne charakterystycznej dla danego okresu i zjawiska geologiczne wówczas zachodzące na kuli ziemskiej. Całość książki podzielono na rozdziały. Kluczem podziału stanowią współczesne kontynenty. Dinozaury podzielony według miejsc, na których szczątki gadów zostały odnalezione. Szukanie informacji o konkretnym dinozaurze jest o tyle ułatwione, że każdy dział zaczyna się mapą z wizerunkami prehistorycznych zwierząt.

Jeśli masz w domu małego miłośnika gadów z ery mezoziku. Jeśli sam pragniesz wiedzieć który z nich nazywany jest "ostrym nosem z okresu kredy", a który to "zwodniczy jaszczur"  i czym różni się od "królewskiego jaszczura tyrana". Jeśli szukasz prezentu dla młodego fascynata niesamowitym światem gadów... to koniecznie powinieneś zwrócić uwagę na tę pozycję.  


Ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania dziękuję bardzo Wydawnictwu Nasza Księgarnia
Sylwia Szczepańska              

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz