"Czując. Rozmowy o emocjach" - Agnieszka Jucewicz

Niesamowita książka! Nigdy bym się nie spodziewała, że typowo psychologiczna książka tak bardzo mnie wciągnie i mnie zainteresuje. Nigdy wcześniej nie sięgałam po takie książki, bałam się naukowego tonu i tego, że będzie mowa o takich sprawach, których po prostu nie zrozumiem. W przypadku książki Agnieszki Jucewicz - „Czując. Rozmowy o emocjach” - zaintrygował mnie już sam tytuł. Jak to jest z tymi emocjami, skąd się one w nas biorą, jak je prawidłowo rozpoznać i czy można nic nie odczuwać? Trochę się obawiałam, czy znajdę w niej odkrywcze dla mnie spostrzeżenia i okazało się, że tak było. Książka pomogła mi przede wszystkim zajrzeć w głąb siebie, co jeszcze dzięki niej osiągnęłam? O tym poniżej.

„Czując. Rozmowy o emocjach” to 17 rozdziałów, a zarazem 17 ważnych rozmów o uczuciach. Autorka bestsellerów „Żyj wystarczająco dobrze”, „Kochaj wystarczająco dobrze” i „Wybieraj wystarczająco dobrze” w mądry sposób przeprowadziła rozmowę z wybitnymi znawcami ludzkiej psychiki. W gronie jej rozmówców znaleźli się psycholodzy i psychoterapeuci – Bogdan de Barbo, Bartłomiej Dobroczyński, Danuta Golec, Ewa Chalimoniuk, Zofia Milska-Wrzosińska, Anna Król-Kruczkowska, Paul Bloom, Cezary Żechowski oraz seksuolog Andrzej Depko. Razem z nimi autorka wzięła na warsztat emocje i stany takie jak: wdzięczność, miłość, zazdrość oraz zawiść, poczucie winy i krzywdy, lęk i złość, radość, pokorę, stratę i współczucie, nudę oraz wstyd, euforię, namiętność, bliskość i smutek. Na uwagę zasługują tu także, oprócz bardzo ważnej treści, przepiękne ilustracje obrazujące każdą emocję. Książkę ilustrował Arobal.

Agnieszka Jucewicz wraz ze swymi rozmówcami bez pouczania rozmawiają o naszych uczuciach. Autorka wraz z ekspertami sugeruje, że człowiek ucieka od uczuć, bo często nie wie, w jak je utrzymać i w jakim kierunku powinien je rozwijać. Każdy z nas czuje, lecz nie każdy jest gotów porozmawiać o swoich uczuciach. Z książki dowiemy się, że nie ma złych emocji, są tylko te źle potraktowane. Rozmowy z ekspertami dotyczyć będą rozwoju, wtedy gdy emocje są konstruktywne, lecz także radzenia sobie z tymi emocjami, które nie dają się ujarzmić i dzięki nim nie możemy normalnie funkcjonować. Bardzo podobało mi się to, że autorka stara się zobrazować nasze emocje w odwołaniu do kontekstów społecznych. Niesamowite jest to, że o wielu czynnikach wywołujących emocje wcale byśmy nie pomyśleli. Rozmowy są prowadzone w bardzo przyjacielski sposób, nie znajdziemy tutaj naukowego żargonu, książkę może przeczytać każda osoba, nawet ta niemająca pojęcia o psychologii. W tej książce się nikogo nie poucza, lecz naucza.

Ogromnym plusem „Czując” jest to, że nie jest typowym poradnikiem. Jest to bardziej zbiór przemyśleń, które zachęcają do refleksji o własnych uczuciach. Dzięki temu, że nie jest napisana naukowym i często bełkotliwym żargonem, nie jest nudna, lecz wciągająca i zrozumiała. Nie wiem, czy da się ją przeczytać od deski do deski, ja potrzebowałam kilku dni na zapoznanie się z książką, ponieważ dostarczyła mi wielu tematów do rozmyślań. Wielokrotnie miałam wrażenie, że czytam właśnie o sobie, o moich problemach i zmaganiach. Bardzo pomogło mi to, że rozmówcy tłumaczą źródła naszych emocji oraz wskazują sposoby, na poradzenie sobie z nimi. Na pewno nie da się tej książki przeczytać bez żadnej refleksji.

„Czując. Rozmowy o emocjach” Agnieszki Jucewicz to bardzo wartościowa książka, która pozwoli nam przede wszystkim bez żadnego skrępowania zajrzeć w głąb siebie i zrozumieć własne uczucia. Zdecydowanie warto się z nią zapoznać.

Ocena: 10/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Agora


dorotbook
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz