‘’Król złodziei” – reż. James Marsh


Lubię oglądać filmy, które są oparte na faktach, ponieważ to zawsze jest sposób na poznanie historii lub jakiś ciekawych wydarzeń. Tym razem skusił mnie film ,,Król złodziei”, ponieważ jego opis wydał się bardzo intrygujący. Zawsze chętnie i bez większej analizy sięgam po kino akcji, bo przy takiej produkcji mogę się zrelaksować, ale także robić inne rzeczy, chociażby malować paznokcie. Cóż… Nie lubię marnowania czasu i robienia jednej rzeczy na raz, ale dzięki temu mam bardzo podzielną uwagę i to często mi się przydaje w życiu.

Sześciu gangsterów w podeszłym wieku, chce obrabować dom depozytowy, dzięki czemu będą mogli zdobyć kosztowności warte nawet dwieście milionów funtów. Rabunek planują wykonać w Wielkanoc, ponieważ wtedy wszystkie sklepy oraz instytucje są zamknięte, a to daje im szansę na pomyślne wykonanie planu. Jednak czy uda im się pokonać przeciwności losu oraz oszukać wymiar sprawiedliwości?

Muszę przyznać, że mam mały problem z tym filmem, ponieważ nie zachwycił mnie, nie poczułam przy nim nic wyjątkowego. Nie wiem, czym było to spowodowane. Może tematyka jednak nie trafiła w moje gusta? W końcu nie da się dogodzić wszystkim, więc warto samemu podjąć decyzję, co do tego, czy całość może Was zaciekawić.

Sama fabuła jest ciekawa i oczywiście oparta na faktach, co możecie przeczytać już na opakowaniu, pod opisem. Akcja jest urozmaicona, ale trochę brakowało mi dynamizmu. Najciekawszy moment to oczywiście ten, w którym mężczyźni dokonują rabunku i tam rzeczywiście sporo się dzieje, a widz jest zaabsorbowany i czeka na jakieś komplikacje. Jednak ta akcja tak skakała – raz było ciekawiej, a za chwilę nudno i tak na zmianę. Wolałabym, aby to wszystko było bardziej unormowane, bo dzięki temu przyjemniej by się oglądało i być może bardziej bym się wciągnęła.
Źródło
Na pewno dobrze zostali pokazani bohaterowie, którzy byli starszymi ludźmi – z jednym wyjątkiem. Jednak to właśnie ci panowie w podeszłym wieku byli specjalistami od włamań i rabunków, ale chyba każdy może zrozumieć, że w pewnym momencie po prostu trzeba odejść na emeryturę. Tutaj podczas przeróżnych wydarzeń pojawiały się fragmenty pokazujące problemy starszych ludzi – choroby czy trudności z poruszaniem się. Jednak zostały one ujęte w bardzo fajny, ale także humorystyczny sposób, dzięki czemu stanowiły przełamanie dość poważnej treści.

Dobrze zostały pokazane również emocje, które przeżywali bohaterowie podczas różnych etapów. Na początku oczywiście była ekscytacja, bo zdobycie dużej sumy pieniędzy ucieszyłoby każdego. W trakcie planowania oraz wykonywania skoku oczywiście dochodziło do wielu komplikacji, które wyciągały z ludzi ich najgorsze cechy. W późniejszych etapach filmu pokazano także inne emocje, nawet trochę nie związane z samym rabunkiem.

Jednak czegoś mi zabrakło. Sprawiedliwość w pewnym sensie zwyciężyła, ale brakowało mi wyrazistości. Zakończenie było trochę mylące i nie do końca potrafiłam się do niego przekonać, nadal nie potrafię. Nie jest to zły film i taki, którego nie da się oglądać, ale z pewnością widziałam lepsze. Ten dostarczył mi rozrywki, ale nawet nie szukając wad, udało mi się je dostrzec.
Źródło
Jedynym zaskoczeniem było dla mnie, to co stało się z najmłodszym członkiem ekipy, ale nic poza tym. Mimo wszystko, fajnie że jednak odważyłam się na oglądnięcie tego filmu, ponieważ nigdy nie słyszałam o tym skoku, a to naprawdę fascynująca sprawa. Podobały mi się też te czarno-białe migawki na początku oraz na końcu filmu. Nadały mu klimatu i jakoś tak przekonały mnie do siebie.

,,Król złodziei” to film, który okazał się ciekawy, ale nie wbił mnie w fotel. Oglądanie go było dobrą rozrywką, jednak czułam, że brakuje mi bardziej wyrazistej akcji, że panuje tam lekki chaos i że ciągle powstają nowe niedomówienia, a widz dostaje zdecydowanie za mało informacji. To wszystko sprawiło, że moja satysfakcja z seansu nie jest najwyższa, ale nie mogę powiedzieć, iż produkcja ta nie jest warta uwagi. Już sam fakt, że jest oparta na faktach podnosi jej ocenę, przynajmniej w moich oczach.


Ocena: 7/10
Za możliwość zapoznania się z filmem dziękuję Monolith

Patrycja Bomba

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz