‘’Niesamowity Wszechświat” – Karolina Bąkowska, ilustracje: Asia Gwis


Geografia interesowała mnie już od najmłodszych lat. Jako dziecko znalazłam w domu atlas, dość spory, ciężki i oczywiście dedykowany osobom dorosłym, ale to nie powstrzymało mnie przed jego oglądaniem. Początkowo zachwycałam się wszystkimi ilustracjami, a po jakimś czasie nawet zaczęłam czytać o wiele za trudne dla mnie rozdziały. Wtedy jeszcze z pewnością nie było pozycji o tej tematyce napisanych specjalnie dla dzieci, a szkoda, bo kto wie… Może w tej chwili robiłabym coś całkowicie innego? Może rozwinęłabym bardziej swoją pasję, a nie uśpiła ją i pozwoliła jej odejść?

Zawsze mówi się, że najważniejsze jest pierwsze wrażenie i zgadzam się z tym powiedzeniem. Gdy odebrałam z poczty paczkę w czarnej kopercie, to nie mogłam się doczekać, aby zajrzeć do jej wnętrza! Oczywiście po powrocie do domu, papier rozerwałam, a na ziemię poleciała cała masa małych gwiazdek (do dziś nadal je znajduję), co jeszcze bardziej mnie zaintrygowało. W środku znalazłam cudownie wydaną książkę o bliskiej mi tematyce. Cieszę się, że jest ona solidnie wykonana, że ma grubą oprawę, strony o dobrej gramaturze, dzięki czemu będzie odporna na szybkie zniszczenie spowodowane częstym użytkowaniem, bo na pewno nie jest to książka na jeden wieczór i czytelnik będzie do niej wracał wielokrotnie.
Pierwszym, który obserwował Saturna przez teleskop, był Galileusz. Jego luneta miała tylko trzydziestokrotne powiększenie, zatem nie mógł zobaczyć przepięknych pierścieni. Dostrzegł jedynie jakieś okrągłe struktury po bokach planety, które uznał za ogromne księżyce.

Na stronie wydawnictwa przeczytałam, że książka ta jest dedykowana osobom będącym w wieku od sześciu do dwunastu lat. Cóż, osobiście uważam, że jest ona raczej dla starszych niż młodszych, ponieważ w środku znajdziemy naprawdę wiele treści, których uczy się w szkole, głównie na geografii. Owszem, młodsza osoba może zacząć zdobywać wiedzę już wcześniej, ale niektóre kwestie trudno zrozumieć i nie wszystkie dzieci będą w stanie pojąć przekazywane wiadomości.

Książka jest spora, więc w środku znajdziemy informację na naprawdę przeróżne tematy. Autorka oczywiście zaczyna od wyjaśnienia podstawowych pojęć, opisania dziedzin naukowych badających niebo oraz gwiazdy i przechodzi do przedstawienia wszystkich planet oraz ich charakterystycznych cech. Są tam również informacje o przeróżnych zjawiskach, które zachodzą we Wszechświecie.

Myślę, że wiele młodych osób zaciekawi ta książka, ponieważ niebo i gwiazdy są dla nas czymś naturalnym, ale czy ktoś zastawiał się, co w sobie kryją? Pewnie tak, więc książka ta na pewno wyjaśni sporo kwestii i odnoszę wrażenie, że może doskonale sprawdzić się również jako pomoc naukowa, gdy w szkole zaczną pojawiać się tego typu tematy.

Podczas niektórych pogodnych nocy można zauważyć pojawiające się i znikające jasne pasy, które ludzie od wielu lat określają mianem spadających gwiazd. Obserwujący to zjawisko często myślą o życzeniu, licząc, że spadająca gwiazda je spełni.
Całość została napisana bardzo fajnie, lekko i odpowiednio do grupy docelowej. Autorka postarała się, aby z pozoru trudne kwestie zostały wyjaśnione obrazowo i prosto. Ogólnie tekstu jest sporo, ale nie przytłacza. Litery są dość duże, odstępy między wierszami odpowiednie, a dodatkowo najważniejsze słowa i terminy zostały dodatkowo pogrubione oraz wyróżnione, więc w tekście panuje różnorodność i je jest jedną wielką plamą na kartce.

Zaletą na pewno są ilustracje, których jest cała masa i przełamują one treść, stanowią fajny przerywnik, ale też urozmaicenie. Dzięki temu książka ta nie jest aż tak poważna i na pewno nie przytłacza. Właściwie to wiele kwestii zostało wyjaśnione na rysunkach, dzięki czemu całość jest bardziej przystępna i z pewnością przyciąga wzrok. Ogólnie oprawa graficzna jest przepiękna i godna pochwały, ponieważ idealnie integruje się z tekstem.

,,Niesamowity Wszechświat” to książka, która trochę przypomina mi atlas, ale jest znacznie ciekawsza i informacje w niej zamieszczone, zostały odpowiednio wyselekcjonowane. Autorka zawarła tam wszystko, co chciała i każdemu tematowi poświęciła odpowiednią ilość uwagi, dzięki czemu całość jest jasna, przyjemna i z pewnością przystępna dla dzieci oraz młodszej młodzieży. Oczywiście zaletą jest również opracowanie graficzne, które nadaje tej pozycji wyrazistości i sprawia, że chce się wracać do lektury!


Ocena: 10/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia


Patrycja Bomba

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

2 komentarze:

  1. Oo. Fajna, naukowa propozycja dla starszaków :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. 55 year-old Help Desk Operator Perry Goodoune, hailing from Langley enjoys watching movies like Where Danger Lives and Mountaineering. Took a trip to Belovezhskaya Pushcha / Bialowieza Forest and drives a Ferrari 250 SWB California Spider. moj blog

    OdpowiedzUsuń