"Niezłe ciacho" - Zachary Eagle, ilustracje: Claire Donaldson

Gra karciana nie tylko dla małoletnich łasuchów, ale także dla dorosłych wielbicieli różnego typu słodkości! Możecie być pewni, że podczas tej gry, nie przytyjecie nawet grama! No, chyba że postawicie na rozgrywkę urozmaiconą podjadaniem... Ta karcianka była dla mnie sporym zaskoczeniem, zwłaszcza że ostatnimi czasy nie mam w zwyczaju czytać dokładnego opisu produktu, który zamawiam. Kierowałam się głównie smakowitym opakowaniem i pięknymi, pozytywnymi, pastelowymi kolorami, które są dosłownie wszędzie. Pomyślałam, że taka gra uszczęśliwi kilkuletnie łasuchy z mojej najbliższej rodziny. Skoro Wielkanoc tuż tuż, najwyższa pora pomyśleć o tym, jaki drobiazg zostawi Waszym dzieciakom zając!
Dostałam naprawdę dobrą grę, co najważniejsze - bardzo przemyślaną. Wykonanie także mnie do siebie przekonało. Wszystko solidne i dopięte na ostatni guzik. Grafika na szóstkę z plusem moi mili! Kawał dobrej roboty, każda z kart, a przede wszystkim każdy z przysmaków prezentuje się niezwykle smakowicie. Poczytajcie, na czym dokładnie polega "Niezłe ciacho"!


Elementy gry

7 cukierni
42 karty cukierni
72 karty ciastek
Instrukcja
Pączkopedia

Cel gry

Fabryka ciastek produkuje przepyszne pączki, eklery i inne łakocie. Następnie dostarcza je do kilku cukierni. Jeśli macie ochotę na pyszne ciacho, wystarczy tylko udać się do cukierni, która posiada w ofercie wypatrzony przez Was smakołyk. Nie jest to jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać... Jeśli dwóch lub więcej graczy pójdzie do tej samej cukierni, to niestety żadne nie zdobędzie ciastka. Musicie więc planować, które cukiernie będziecie odwiedzać, powinniście negocjować z graczami, by zdobywać najlepsze łakocie.


Przygotowanie gry

1. Cukiernie ułóżcie w rzędzie od najniższej do najwyższej wartości. Zawsze wyłóżcie o jedną cukiernię więcej, niż wynosi liczba uczestników.

2. Weźcie karty cukierni o wartościach odpowiadających leżącym na stole cukierniom.
Pozostałe karty cukierni odłóżcie do pudełka.

3. W zależności od liczby graczy wybierzcie karty ciastek biorące udział w grze. Następnie dokładnie je potasujcie i stwórzcie z nich stos. Ten stos będzie Waszą fabryką ciastek!

Pozostałe karty ciastek odłóżcie do pudełka.

4. Obok fabryki ciastek zostawcie miejsce na karty ciastek wykorzystane podczas gry. Miejsce to nazywać będziemy chłodnią.

5. Przy każdej cukierni połóżcie 1 kartę z fabryki ciastek. Karty w cukierni leżą obrazkiem do góry.

Przebieg rozgrywki

Gra składa się z kilku rund. Podczas każdej rundy wszyscy gracze równocześnie wykonują poniższe działania:

a) wybierają cukiernie, do których chcą się udać,
b) idą do wybranych cukierni.

a) Wybór cukierni
- Każdy gracz wybiera jedną kartę cukierni spośród tych trzymanych w ręku.
- Wybieracie tę cukiernię, w której znajduje się interesujące Was ciastko.
- UWAGA! Możecie ze sobą rozmawiać, negocjować i blefować, ba! Nawet powinniście! Spróbujcie zniechęcić rywali do wyłożenia karty cukierni, do której chcecie się udać.
- Wybraną kartę cukierni kładziecie cyfrą do dołu na stole przed sobą.

b) Wizyta w cukierni

- Wszyscy gracze odkrywają wybrane przez siebie karty cukierni.
- Następnie sprawdzają sytuację w każdej cukierni - począwszy od cukierni numer 1.

Jeśli dwóch lub więcej graczy udało się do tej samej cukierni, żaden z nich nie zdobywa dostępnego w niej ciastka. W takiej sytuacji kartę ciastka należy odłożyć do chłodni.

Jeśli tylko jeden gracz udał się do danej cukierni, zdobywa dostępne tam ciastko, czyli bierze kartę ciastka i kładzie przed sobą.

Jeśli żaden gracz nie udał się do danej cukierni, dostępne w niej ciastko zostaje tam na następną rundę.

Działania specjalne

Karty ciastek posiadające działanie specjalne oznaczone są gwiazdkami.
Gracz wykonuje działanie specjalne tylko wtedy, gdy uda mu się zdobyć ciastko w cukierni. Jeśli zdobędzie je w inny sposób, nie może wykonać działania specjalnego.

Na koniec rundy wykonać musicie następujące działania:
- Jeśli w cukierni znajduje się karta ciastek, pozostaje ona tam na następną rundę.
- Jeśli w cukierni nie ma karty ciastek, weźcie kartę z góry fabryki ciastek i połóżcie ją w pustej cukierni.
- Zabierzcie swoje karty cukierni wykorzystane w tej rundzie. W nowej rundzie ponownie będziecie mieli do dyspozycji komplet kart cukierni.

Po tym wszystkim rozpoczyna się nowa runda. Gracze ponownie dokonują wyboru cukierni, a następnie udają się do nich, aby zdobyć ciastka.

Koniec gry

Gra kończy się, gdy przygotowując nową rundę, nie będzie można uzupełnić przynajmniej jednej pustej cukierni.

Gracze liczą punkty znajdujące się na zdobytych kartach ciastek. Wygrywa osoba, która zgromadziła najwięcej punktów. W przypadku remisu wygrywa gracz z największą liczbą zdobytych kart ciastek. Jeśli nadal jest remis, gracze dzielą się zwycięstwem.


Wyżej, kiedy wspominałam o zawartości pudełka, wymieniłam Pączkopedię. Zapewne zastanawia Was, co to w ogóle jest, już spieszę z odpowiedzią! Na wstępie powiem jeszcze tylko, że ten słodki opis kart ciastek wywołał uśmiech na mojej twarzy!
W pudełku mamy aż 72 karty ciastek a wśród nich naprawdę mnóstwo rodzajów słodkości! Żeby sympatyczniej i łatwiej nam się grało, producenci stworzyli właśnie Pączkopedię, w której poczytać możemy o KAŻDYM ciastku i nie tylko! Prócz dokładnych opisów mamy też informację, ile smakołyków danego rodzaju mieści się w talii, no i oczywiście ilustracje. Przy każdym produkcie znajdziecie też informację o jego wartości punktowej.

"Niezłe ciacho" to bardzo ciekawa gra, zaintryguje Wasze dzieciaki przede wszystkim kolorami i nie ukrywajmy bardzo sympatyczną tematyką. Wykonanie, jak już wyżej wspomniałam, zasługuje na ocenę celującą. Średnia długość rozgrywki to 20 minut, więc ani długo, ani krótko, wystarczający czas na to, by utwierdzić graczy w przekonaniu, że gra warta jest poświęcenia jej czasu. Liczba graczy to od dwóch do sześciu osób, więc grać można zarówno w duecie, jak i w niewielkim gronie przyjaciół. Jeśli o przedział wiekowy chodzi, producent przeznaczył grę dla osób w wieku od ośmiu lat wzwyż. Myślę, że to trafny przydział, młodsze dzieci niekoniecznie poradzą sobie z zasadami gry, aczkolwiek mogę się mylić.
Pamiętajcie, że gry karciane, czy planszowe rozwijają znacznie bardziej od tych komputerowych, więc odciągnijcie dzieciaki od komputerów, włóżcie im do rąk tę karciankę i polećcie wyjść na zewnątrz! Pogoda robi się już naprawdę piękna, co tym bardziej zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Koniecznie wypróbujcie i piękną pogodę i "Niezłe ciacho"!

Ocena: 10/10

Za możliwość zapoznania się z grą, dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia

Julia Komorska


    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz