"Nigdy w życiu" - Pavel Atamanchuk, Małgorzata Wójcicka

Odkąd jestem mamą, nieustannie myślę o puzzlach, grach, książeczkach, kolorowankach i innych urozmaicających dzień produktach, które bawiąc, rozwijają. Bardzo często rządzą na naszym blogu recenzje gier dla malców, natomiast dużo rzadziej już znaleźć można coś dla nas - rodziców/dorosłych. Zamawiałam tę grę kilka dobrych miesięcy temu i zdążyłam o niej zapomnieć, gdy przyszła, wcale nie wpadłam w euforię, kompletnie nie miałam na nią czasu. Ociągałam się nieco z zapoznaniem się z tym produktem, ale kiedy już rozpakowałam grę i przeczytałam zasady, byłam naprawdę pod wrażeniem!
Pierwszym plusem, który zauważyłam już na pudełku, jest fakt, że to gra TYLKO DLA DOROSŁYCH! Świetnie czuję się z tym, że przypadkiem udało mi się zamówić coś, co dla dzieci się nie nadaje. Mówiąc krótko, zapewniłam sobie kilkadziesiąt minut zabawy, niemającej nic wspólnego z lalkami barbie, pluszakami, czy`psim patrolem!

O co w ogóle chodzi w tej grze? To pytanie zapewne nasunęło Wam się od razu na myśl. Na 80 kartach zamieszczone są 4 różne pytania do wyboru, przykładowe z nich zobaczycie na zdjęciach niżej. Waszym zadaniem jest obstawienie, czy pozostali gracze byliby w stanie zrobić podane na kartach rzeczy. Oczywiście musicie też zastanowić się i zdecydować, czy Wy podjęlibyście się przykładowych wyzwań, czy może nie zrobilibyście tego nigdy w życiu!


Elementy gry

- 80 kart pytań
- 24 karty odpowiedzi
- 6 kart obstawiania wyniku
- 12 znaczników
- tor punktacji

Liczba graczy jest dość elastyczna - od 2 do 6 osób.
Wiek - jak wyżej wspomniałam od 18 wzwyż.
Średnia długość gry, to 25 minut, jednak czas zależny jest oczywiście choćby od liczby graczy.Cel gry, o którym napomknęłam już wyżej

Zadaniem graczy jest udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy chcielibyście zrobić rzeczy podane na kartach pytań. To jednak nie wszystko - musicie również obstawić, ilu z graczy chciałoby zrobić te rzeczy! Za swoje odpowiedzi zdobywacie punkty. Wygra osoba z największą liczbą punktów.

Przygotowanie gry

A Tor punktacji połóżcie na środku stołu.
B Potasujcie karty pytań, stwórzcie z nich stos i połóżcie obok toru punktacji.
C Weźcie po jednej karcie obstawiania wyniku w wybranym kolorze i połóżcie przed sobą.
D Obok swojej karty obstawiania połóżcie jeden znacznik w swoim kolorze.
E Drugi znacznik połóżcie na torze punktacji - na polu "0"
F Weźcie po cztery karty odpowiedzi w swoim kolorze i połóżcie przed sobą.


Przebieg rozgrywki

Grę rozpoczyna osoba mająca w domu najwięcej gier Wydawnictwa "Nasza Księgarnia", co oczywiście przyjmijcie z dystansem. Możecie po prostu kierować się ruchem wskazówek zegara, czy rozpocząć od najmłodszego gracza. Kiedy już ustalicie kolejność, musicie wykonać cztery poniższe działania.


1 Wybór pytania
2 Odpowiedzi
3 Obstawianie wyniku
4 Zdobywanie punktów

1 Wybór pytania
- Gracz rozpoczynający bierze kartę pytań z góry stosu, wybiera jedno z czterech pytań dostępnych na karcie i czyta je na głos.

2 Odpowiedzi
- Następnie każdy gracz decyduje, czy chciałby zrobić rzecz zawartą w pytaniu.
- Gracze wybierają odpowiednią kartę odpowiedzi i kładą ją przed sobą, oczywiście wartością do dołu! Pamiętajcie o tym!

3 Obstawianie wyniku
- Każdy gracz zakrywa ręką swoją kartę obstawiania wyników i stara się odgadnąć, jak odpowiedzieli pozostali gracze.
- Następnie za pomocą znaczników każdy na swojej karcie obstawia wynik, który jego zdaniem jest sumą odpowiedzi wszystkich graczy. Gdy wszyscy to zrobią, ujawniane są obstawione wyniki.


Podam Wam dla ułatwienia przykład:
- Zuzia obstawiła wynik 2( wyłożyła kartę 1, przypuszcza, że Krzysiek wyłożył kartę 0, a Bartek kartę 1, czyli 1+0+1=2)
- Krzysiek obstawił wynik 1.
- Bartek obstawił wynik 6.

4 Zdobywanie punktów

Po obstawieniu wyników gracze ujawniają wyłożone karty odpowiedzi, a następnie sumują ich wartości - w ten sposób otrzymują poprawny wynik.
- Gracze, którzy obstawili poprawny wynik, zdobywają jeden punkt.
Przesuwają swoje znaczniki o jedno pole na torze punktacji.
- Jeśli nikt nie obstawił poprawnego wyniku, gracz, który obstawił najbliższą jemu wartość, zdobywa jeden punkt. Przesuwa więc swój znacznik o jedno pole na torze punktacji.

Uwaga! Podczas ustalania najbliższej wartości, nie ma znaczenia, czy jest to wartość wyższa, czy też niższa od poprawnego wyniku.

- Jeśli kilka osób obstawiło poprawny wynik, wówczas wszystkie te osoby zdobywają po jednym punkcie. Przesuwają one swoje znaczniki o jedno pole na torze punktacji.


Koniec rundy

- Gracze odkładają do pudełka wykorzystaną kartę pytań.
- Wyłożone karty odpowiedzi wracają do graczy.
- Znaczniki zdejmowane są z kart obstawiania wyników i umieszczane obok nich.
- Następną rundę rozpocznie osoba siedząca po lewej stronie gracza rozpoczynającego poprzednią rundę.

Koniec gry

Gra się kończy, gdy któryś z graczy zdobędzie dwanaście punktów, czyli jego znacznik na torze punktacji dotrze na ostatnie pole. Gracz, do którego należy ten znacznik, zostaje zwycięzcą. W przypadku remisu gracze dzielą się zwycięstwem.

Małym bonusem dla nas jest kilka pustych kart, które widzicie wyżej. Możecie wpisać tam pytania, jakie tylko przychodzą Wam do głowy. Możecie też wykorzystać je na przykład w taki sposób, by lepiej poznać swoich przeciwników, czy dowiedzieć się czegoś nowego, o co niezręcznie było Wam pytać. To gra dla dorosłych i pytania zdecydowanie są wyłącznie dla dorosłych. Ta zabawa jest przeznaczona dla ludzi, których cechuje dystans i poczucie humoru, sztywniakom zdecydowanie nie polecamy! Na razie grałam tylko z mężem, co już w nadchodzący, świąteczny weekend zamierzam zmienić, dążę jednak do tego, że nawet w dwójkę bawiliśmy się doskonale, a to oznacza, że kiedy tych osób jest więcej, gra jest prawdziwym hitem!
Z całego serca polecam! Kupujcie i się bawcie!

Ocena: 10!/10

Za możliwość zapoznania się z produktem, bardzo dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia


Julia Komorska


    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz