‘’Ratujmy Ziemię. Wielka księga zabaw” - Gaëlle Bouttier-Guérive, ilustracje: Gwé


Ostatnio zaobserwowałam, że ludzie starają się być coraz bardziej ekologiczni, ale też przeróżne instytucje narzucają nam konkretne wytyczne, chociażby dotyczące segregacji śmieci. Z pewnością jest to pozytywne zjawisko, bo życie w brudzie nie jest na pewno komfortowe i sama jestem zdenerwowana, gdy widzę całe skupiska śmieci w miejscach, gdzie ich nie powinno być. Dlatego cieszę się, że pojawiają się również materiały, które pomagają w przyjemny sposób uczyć dzieci pozytywnych i ekologicznych nawyków.

Książka ta jest idealnym narzędziem dla rodziców, którzy w ciekawy sposób chcą przekazać swoim dzieciom wartości związane z dbaniem o naszą planetę. W środku nie znajdziemy żadnych skomplikowanych treści, ale takie bardziej podstawowe. Autorka mówi o segregowaniu śmieci czy oszczędzaniu wody. Są to rzeczy, które każdy z nas może robić, bez wysiłku i nie mając dużej wiedzy związanej z ekologią. Jest to pozycja przeznaczona dla stosunkowo młodych dzieci, co nawet sugeruje wydawca na swojej stronie, ale też zgadzam się z tym, ponieważ forma sprzyja przekazywaniu informacji najmłodszym.


Zaletą tej książeczki z pewnością jest wykonanie oraz jej spory format. Nie należy ona do najbardziej poręcznych i lekkich, ale też dzięki temu jej wnętrze zostało wykonane z dobrej jakości materiałów. Oprawa jest kartonowa, strony grube, czasami nawet podwójne. Jest to dobre, ponieważ w środku są ruchome elementy i dzięki temu, wszystko jest solidne, a już na pewno posłuży na długo. Z pewnością jest to książeczka odporna na szybkie niszczenie się i bez problemu będzie można ją często i intensywnie użytkować.

W środku możemy znaleźć informacje na różne tematy, ale są one przekazywane w sposób interesujący i ciekawy. W książeczce znajdziemy różnorodne rozrywki – grę, do której pionki należy wyciąć z pierwszej strony, zadania typu prawda-fałsz czy quizy. Dzięki temu, młody czytelnik może zaangażować się w zabawę, a jednocześnie uczyć się poprawnych nawyków.


Książka ta jest raczej nastawiona na przekazywanie informacji za pomocą zabawy, więc nie znajdziemy tam zbyt dużo tekstu. Jest to dużą zaletą, ponieważ obrazy lepiej oddziałują na zmysły młodych osób, skłaniają do zadawania pytań, a z tego może już wyniknąć bardzo fajna dyskusja na tematy ekologiczne. Z pewnością jest to lepsze niż bezemocjonalne czytanie gotowych tekstów, które do jednych trafią, a do innych nie. Każdy rodzic lepiej wie, jak jego dziecko przyjmuje informacje i w tym wypadku sam może je przekazywać w odpowiedni sposób.

Podobały mi się również ruchome elementy, które na pewno robiły największą furorę i interesowały dzieci. Cieszę się, że każda strona była wypełniona przeróżnymi materiałami zapewniającymi rozrywkę, bo zobaczyłam, że ktoś włożył naprawdę wiele pracy w tę książkę. Nie jest ona zrobiona na zasadzie, że gdzieś tam pojawi się kilka okienek do otwierania, ale tutaj całość naprawdę jest świetna, przemyślana i warta uwagi.


Cała książeczka jest oczywiście kolorowa i świetnie zilustrowana, dzięki czemu przyciąga wzrok. Wszystkie niezbędne szczegóły znajdują się na rysunkach, kolory są nasycone, a całość dostarcza nam niezbędnych informacji. Naprawdę bardzo cieszę się, że ktoś tak fajnie wszystko wymyślił i zawarł w kilku stronach, wypełnionych grami oraz pięknymi ilustracjami.

,,Ratujmy Ziemię. Wielka księga zabaw” to książka, która z pewnością będzie stanowiła świetną formę rozrywki, ale też materiał do nauki o ekologii. Całość jest kolorowa, edukacyjna, zawiera przeróżne formy nauki poprzez rozrywkę i na pewno zaciekawi nie jedno dziecko. Uważam, że jest to pozycja warta uwagi, ucząca prawidłowych nawyków oraz niezwykle absorbująca. Polecam!


Ocena: 10/10
Za możliwość zapoznania się z książeczką dziękuję Wydawnictwu Egmont


Patrycja Bomba

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz