"Smocza perła" - Yoon Ha Lee

Ostatnio coraz częściej sięgam po fantastykę i zdecydowanie stęskniłam się za dobrymi powieściami z tego gatunku. Tym razem postanowiłam poznać "Smoczą perłę", która zapowiadała się zdecydowanie ciekawie. I szczerze muszę przyznać, że zostałam miło zaskoczona i w sumie to nie wiem czy zaliczyć książkę do fantastyki czy sci-fi. Jest to powieść gdzieś pomiędzy tymi dwoma gatunkami i dzięki temu jest tak ciekawa i oryginalna.

Bardzo podoba mi się motyw mitologii, który wplątany jest w całość i przeplata się z fantastyką i sci-fi. Lubię powieści, które opierają się na mitach. Osobiście uważam, że nadają one smaczku do historii. Tym razem mamy tutaj styczność z koreańską mitologią. Nie znam jej zbyt dobrze, nigdy nie skupiałam się na jej poznaniu, jednak nie miałam problemu w zrozumieniu fabuły, bowiem mity są  tylko dodatkiem, a nie głównym wątkiem.

Książka jest przyjemną opowieścią o przygodach Min, trzynastoletniej dziewczynki, która jest odważna i lubi brawurę, która często wpędza ją w kłopoty. Dzięki takiemu charakterowi głównej bohaterki nie możemy się nudzić. Polubiłam jej postać i w sumie obdarzyłam sympatią. Pomijając fantastyczne elementy, Min jest typową nastolatką i uważam, że jej postać została dobrze wykreowana.

Przyznać muszę, że powieść jest idealna dla każdego, bez względu na wiek. Uważam, że każdy kto lubi mitologię, fantastykę i sci-fi, odnajdzie się w lekturze i będzie czerpał ogromną przyjemność z jej poznawania.

Styl autora przypadł mi do gustu i jest przyjemny w odbiorze. Osobiście płynęłam z historią i wydarzeniami, i płynnie poznawałam powieść. Nie było tutaj elementów, przy których bym się nudziła, a warto pamiętać, że jestem uczulona na zbędne biadolenie. Cieszę się, że Yoon Ha Lee jest konkretny i skupia się na tym, co jest ważne.

"Smocza perła" jest powieścią magiczną, która zabiera czytelnika w świat sci'fi z elementami fantastyki i mitologii. Zdecydowanie należy do grona pozycji, które wciągają odbiorcę i intrygują już od pierwszy stron. Ja pochłonęłam ją w rekordowym czasie i czytałam z ogromną przyjemnością.
Nie brakuje tutaj zwrotów akcji i elementów zaskakujących, dzięki którym z jeszcze większym zapałem poznajemy książkę.

Ocena: 9/10

Wydawnictwo Galeria Książki
Za możliwość przeczytania dziękuję bardzo Wydawnictwo Galeria Książki.

Natalia Zaczkiewicz
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz