"Dungeons & Dragons" Zestaw startowy - REBEL

Źródło

Dungeons & Dragons jest tytułem znanym od połowy lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku. Uważa się ją za pierwszą fabularną grę fantasy, stworzoną przez Gary’ego Gygaxa i Dav’a Arnesona. Dzięki wydawnictwu REBEL w moje ręce trafił zestaw startowy, zawierający podręcznik Mistrza Podziemi do rozgrywki „Zaginiona kopalnia Phandelvera”, ogólne zasady gry, zestaw kostek i karty bohaterów. Oczy mi się świeciły, jakbym otrzymała najwspanialszy prezent na świecie.
Mechanika gry polega na tym, że gracze wcielają się w bohaterów krainy Wybrzeża Mieczy w świecie Zapomnianych Krain (Forgotten Realms). To od nas zależy, czy zdecydujemy się być odważnym wojownikiem, cwanym łotrem czy potężnym magiem. Otrzymamy kartę postaci, która informuje nas o wszystkich cechach, atutach i słabościach. Spisane umiejętności powalają lepiej podejmować decyzje w trakcie rozgrywki.
Jeden z graczy pełni funkcję Mistrza Gry. Jest to narrator i sędzia. To on decyduje o tym, jakie przygody spotkają pozostałych. Oferuje możliwe ścieżki i pomaga nimi podążać. Kiedy przyjdzie się nam zmierzyć z jakąś przeciwnością lub potworem stojącym nam na drodze, to właśnie Mistrz Podziemi spełni rolę przeznaczenia i rzuci kośćmi. Jego zadaniem jest także snucie opowieści, opowiadanie historii i zaznajamianie z… opisami przyrody. Co więcej, rola ta wymaga pewnej elastyczności, gdyż nie sposób przewidzieć decyzji graczy. Nie wszystko jest opisane w podręcznikach i Mistrz powinien móc na bieżąco wymyślić rozwiązania na daną chwilę. Cechy te nie dyskwalifikują nikogo, ponieważ rolę tę może pełnić dosłownie każdy.
Struktura rozgrywki jest niezwykle prosta. Na początku Mistrz opisuje otoczenia. Daje wskazówki, gdzie mogą się znajdować ukryte przejścia, zdradza podstawowe wachlarze możliwości. Następnie gracze opisują, co chcą zrobić. Może się też zdarzyć tak, że jeden z członków drużyny zadecyduje za wszystkich, innym razem każdy podejmie własne działania. Na końcu Mistrz dokonuje podsumowania działań poszukiwaczy. Służą do tego cechy wskazane na kartach graczy, a także wyżej wspomniane kości. Dochodzą do tego modyfikatory, testy, premie i rzuty obronne. Brzmi skomplikowanie? Nie denerwujmy się! Wydawnictwo REBEL zadbało o to, by wszystkie wymagane elementy rozgrywki zostały dokładnie opisane i odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziemy w zeszycie „Zasady gry”.

Część przeznaczona dla prowadzącego nosi tytuł rozgrywki, w zestawie startowym jest to właśnie „Zaginiona kopalnia Phandelvera”. Poza samą przygodą jest również zbiorem zasad, jakimi należy się kierować pełniąc tę niezwykle ważną funkcję. Naszym celem jest poprowadzenie bohaterów do tajemniczej Kuźni Zaklęć, miejsca, które poza bogatymi złożami miało w sobie ogromne pokłady magii i pozwalało na wytwarzanie cudownych, magicznych przedmiotów. Jaskinia, w której mieściła się kuźnia, została jednak w przeszłości zaatakowana przez wrogie orcze siły. Bitwa zniszczyła to miejsce i na pięć wieków pogrążyła w mrokach legend i niepamięci. Pogłoski o położeniu jaskini wabiły poszukiwaczy przygód, lecz ich wysiłki były nadaremne. Los jednak uśmiechnął się do naszych bohaterów i dał im szansę na odnalezienie Kuźni Zaklęć. Lecz aby mieć pewność, że misja skończy się sukcesem, zagracie sami!

Całe swoje życie uwielbiałam klimaty Dungeons & Dragons i gdy obecnie posiadam swój własny zestaw wiem, że na tym się nie skończy. Na pewno rozszerzę zasoby i będę grała ze znajomymi. Polecam grę wszystkim fanom gier typu LARP (live action role-playing) czy RPG (role-playing game). Miecze w dłoń, kołczany na plecy i pamietajmy, że przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę!


Ocena 10/10

Za możliwość przeczytania dziękuję bardzo wydawnictwu REBEL.


Anna Bąk
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz