‘‘Niezwyczajne zawody” – Julia Kołomojec, Ałła Gutniczenko


Pewnie każdy kiedyś doświadczył rozmowy na temat zawodów wykonywanych przez rodziców. Najczęściej takie tematy przewijają się podczas lekcji w szkole podstawowej i są dzieci, które mają problem, aby dokładnie określić, czym zajmuje się mama lub tata. Są różne powody takiej niewiedzy, ale zdarza się także, że rodzic wykonuje jakiś dziwny, nietypowy zawód, który jest trudno od razu zapamiętać.

Książeczka ta na pewno jest solidnie wykonana, ma grubą oprawę oraz strony, dzięki czemu nie będą powstawać nieestetyczne zagięcia od wielokrotnego użytkowania. Całość jest tak fajna, iż nie wątpię, że będzie często przeglądana oraz eksploatowana na różne sposoby. Dodatkową zaletą jest jej format, czyli A4, ponieważ dzięki temu można było zawrzeć tam więcej rzeczy, a uniknąć ścisku i nieczytelności.

Głównym elementem tej pozycji są ilustracje, a więc zacznę od powiedzenia kilka słów na ich temat. Bez wątpienia przyciągają wzrok, ale też pokazują nam wiele na temat wymienionych zawodów. Całość jest świetnie stworzona oraz przemyślana, więc z pewnością młody i ciekawy świata czytelnik doceni to, że ktoś postarał się jak najwięcej opowiedzieć za pomocą obrazków, a nie słów. Książeczka ta jest kolorowa, każda strona różni się od poprzedniej, a jednocześnie został zachowany pewien schemat i równowaga, dzięki czemu widać spójność między poszczególnymi rozdziałami.

Podoba mi się również to, że książka ta nie jest po prostu spisem dziwnych zawodów. Tutaj została stworzona historia, prosta, ale ciekawa i jednocześnie sprawiająca, że książeczka ta staje się odrobinę inna i bardziej wyjątkowa. Chodzi mi głównie o to, że środku znajdziemy bohatera, który opowiada o swojej rodzinie marzycieli i indywidualistów, którzy wyróżniają się z tłumu i wykonują przeróżne zawody, często dość abstrakcyjne. Forma ta okazała się ciekawa i z pewnością bardziej przystępna dla młodych ludzi. Zawsze lepiej czytać opowiadanie niż suche fakty.


Kolejną zaletą jest z pewnością niewielka ilość tekstu. Każdy zawód jest oczywiście opisany, ale krótko, prosto i rzeczowo. Pojawia się charakterystyka, jednak w kilku zdaniach i ograniczona do całkowicie najważniejszych cech. Zdecydowana większość jest wyjaśniona właśnie na ilustracjach, które pokazują chociażby narzędzia używane przez daną osobę podczas wykonywania pracy. To z pewnością mocno działa na wyobraźnię i ułatwia zapamiętywanie poprzez skojarzenia.

Zawody zostały dobrane bardzo różnorodnie, więc nie w środku nie panuje nuda. Cieszę się, że nie ma tam takich typowych profesji, a jednak trochę bardziej abstrakcyjne, ponieważ przez to całość jest ciekawsza, ale też daje możliwość poznania czegoś całkiem innego. A może okaże się, iż komuś spodoba się jakiś zawód i w przyszłości będzie go wykonywać?


Ostatnią rzeczą, o której chcę wspomnieć, to kilka gier, które pojawiają się w środku, chociażby labirynt czy szukanie pand. Z pewnością jest to urozmaicenie i jakaś inna forma uczenia się. Na pewno młody czytelnik ucieszy się z takiego dodatku i chętnie skorzysta z okazji do zabawy.

,,Niezwyczajne zawody" to książka, która w ciekawy sposób prezentuje zawody nietypowe, ale jednocześnie bardzo ciekawe i intrygujące. Książeczka ta jest kolorowa, przyjazna dla oka i różnorodna, a także z umiarkowaną ilością tekstu, który w dużej mierze został zastąpiony świetnymi ilustracjami. Polecam dla dzieci ciekawych świata.Ocena: 10/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia

Patrycja Bomba

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz