"Peleryna z piór" - Nigel Quinlan

Co sto lat w tajemniczym irlandzkim miasteczku Knockmealldown odbywa się Wielki Festiwal, w którym biorą udział magiczne istoty, zwane Dobrym Ludem. Jeśli chcesz wziąć udział w tym niesamowitym wydarzeniu dołącz do Briana i jego przyjaciół. Ostrzegam jednak, że nie wszystko potoczy się tak, jak zaplanują to sobie organizatorzy.

Od kilku lat festiwal organizowany w miasteczku jest połączeniem nudy i katastrofy. Nawet na liście ministerstwa widnieje obok niego niekorzystny wpis. Tegoroczny miał być inny, wszak w tym roku mijało 100 lat od ostatniego Wielkiego Festiwalu, w którym udział biorą istoty z magicznego świata irlandzkich baśni i mitów: wróżki, zwane Dobrym ludem, trolle, ogry, szyszymory, kościotrupy, gadająca krowa oraz pies, który mówi, jak i inne magiczne stworzenia. Brian wraz z rodzicami i przyjaciółmi szykują się na wielkie przyjęcie niezwykłych przyjaciół. Niestety, już początek festiwalu okazuje się katastrofą. Chłopiec przypadkowo obrażą Królową i Króla wróżek. Za karę rodzice młodzieńca zostają zamienieni w czaple. Brian, by odzyskać mamę i tatę, podejmuje poszukiwania zaginionej córki władców Dobrego Ludu. Aby tego dokonać musi podjąć się czterech wyzwań, które stawia przed nim Cluaracan. Co jeszcze odkryje chłopiec? I co tak naprawdę sprawia, że festiwal od paru lat jest jedną wielką katastrofą? Czy Brian Nolan będzie tym, który odwróci zły urok od festiwalu i zorganizuje najlepszy w historii? 

Letni Festiwal Knockmealldown. Najgorszy festiwal w kraju, jeśli nie na świecie albo we wszechświecie. Jedyny na liście letnich festiwali na stronie ministerstwa turystyki opatrzony wielkim czerwonym komentarzem "UNIKAĆ". 
Przyjaźń, rodzina, pokój, szacunek, uczciwość, odwaga, odpowiedzialność, miłość do natury - to tylko część wartości, które porusza Nigel Quinlan w historii Braina. Mały bohater mężnie stawia czoło przeciwnościom, bo w jego sercu powyższe wartości są na właściwym miejscu. Tak dużo poruszonych motywów na tak niewielu stronach. Ogrom magicznych stworzeń i zmieniający się krajobraz, ze strony na stronę zaskakują czytelnika. Nie sposób nudzić się z Brianem, a to tylko cztery dni z jego życia. I według klucza dni została podzielona książka na rozdziały. Każdy dzień to kolejny dzień, z tego pierwszy dzień jest niczym prolog do całej akcji ( dzieje Briana dzień przed Wielkim Festiwalem), natomiast czwarty dzień to swoich epilog. Taki zabieg pozwolił autorowi zrezygnować z nazw niezrozumiałych dla młodego czytelnika. Należy zauważyć, że historia ta skierowana jest do dzieci zaczynających swoją samodzielną przygodę z czytelnictwem.

Ta powieść może stanowić wstęp do dyskusji, rozmowy z dzieckiem o tak zwanym pierwszym wrażeniu. Czym jest? Na czym polega i jakie konsekwencje może za sobą pociągać? Bo czy Brian nie stał się ofiarą pierwszego wrażenia, jakie zrobił na władcach Dobrego Ludu? Jego wszelkie czyny, które dokonał później były ocenianie i rozpatrywane przez pryzmat wydarzeń z pierwszego spotkania. Musiał nieźle namęczyć się, by zmienić tą niekorzystną o sobie opinie.

Warto także zwrócić uwagę na negatywnego bohatera ( tego, który moim zdaniem okazał sie najbardziej ludzki, bo bardzo człowiecze uczucia nim kierowały), który wywodził się właśnie z Dobrego Ludu. Ten, który miał być dobry, okazał się największym złoczyńcą. Pozory? Jak bardzo mogą być mylące, szczególnie kiedy ulegamy schematom, uproszczeniom? I na to warto zwrócić uwagę młodego człowieka.

"Peleryna z Piór" to książka, która jest nie tylko niezwykłą przygodą i wspaniałą zabawą dla chłopców i dziewcząt w różnym wieku. To także nauka o rzeczach bardzo ważnych i istotnych w kontakcie z drugim człowiekiem, w budowaniu relacji, itp. Ja po tę książkę sięgnę ponownie, ale tym razem wspólnie z moim dzieckiem. Do tego namawiam także Was.


ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania dziękuję bardzo Wydawnictwu Wilga


Sylwia Szczepańska

  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

2 komentarze:

 1. dobrze znać też takie tytuły dla dzieci, które skłonią do refleksji i dyskusji :) i widzę, że to jest jednak z takich książek :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna okładka i mam nadzieję, że w środku też będzie piękna :D

  MÓJ BLOG
  MÓJ FACEBOOK
  MÓJ INSTAGRAM

  OdpowiedzUsuń