"Tańcz, córko księżyca" - Kouam Tawa


To, co urzekło mnie najbardziej w książce "Tańcz, córko księżyca" (autor: Kouam Tawa) to niewątpliwie walory kulturowe. Kameruński pisarz stworzył książkę dla dzieci, której główna bohaterka pochodzi z afrykańskiej małej wioski. Mało tego - bohaterka nie jest dzieckiem, jak to zwykle bywa, lecz wiekową już staruszką. Czy kreacja sunącej powoli zgarbionej babinki podpierającej się laską może zaciekawić dziecko?

Oczywiście że tak, biorąc pod uwagę fakt, że przecież ta staruszka też była kiedyś dzieckiem. Nikogo to nie dziwi, jednak pamiętajmy - dzieci mają nieco inny ogląd na świat. Czasem trudno im sobie wyobrazić, że ich dziadkowie, że ci starsi, schorowani staruszkowie z naprzeciwka też wiele lat temu byli dziećmi, tak jak one teraz!

Kim jest Córka Księżyca i jaka jest jej historia? 

Nazwijmy ją
Córką Słońca,
powiedziała jakaś kobieta.

Jej twarz ożywia nas
jak poranne słońce.

Nazwijmy ją
Córką Kwiatu,
powiedziała inna kobieta.

Jej uśmiech rozsiewa radość,
jak kwiat roztacza swój zapach.

Tytułowa Córka Księżyca urodziła się dawno, dawno temu, jako córka zwyczajnych ludzi - wioskowego bębniarza i wioskowej pieśniarki. Myślę, że autor celowo nadał jej takie, a nie inne pochodzenie: mała wioska. zwyczajni rodzice, zwyczajne życie. Wszystko po to, by pokazać naszym dzieciom, że każdy jest wyjątkowy, niezależnie od pochodzenia, statusu społecznego, wyznawanej wiary - dlatego też ukazał ją jako radosne, żywiołowe dziecko, które swoją obecnością rozświetlało wioskę.

 
Córka Księżyca posiadała jeszcze inny, niezwykły talent - potrafiła pięknie tańczyć, co zresztą w książce zostało wyeksponowane. Jej taniec został porównany do ryby skaczącej po falach, do śmiechu, który ofiaruje się choremu, do harcowania myszy...


Taniec stał się dla Córki Księżyca czymś naturalnym, sensem jej istnienia. Wydawać by się mogło, że wszystko zmierza ku szczęśliwemu zakończeniu: Córka Księżyca zyskała uznanie wszystkich mieszkańców wioski, spełniła marzenia o tańcu. O dziwo jednak, okazuje się, że jednego marzenia nie udało jej się spełnić, co tkwi w jej sercu po dziś dzień... Obecnie, choć Córka Księżyca wciąż kocha taniec, ogranicza ją wiek i... możliwości.


"Tańcz, Córko Księżyca" to opowiedziana w atrakcyjny sposób bardzo atrakcyjna historia z jeszcze bardziej atrakcyjną kulturą w tle. Nasze dzieci na tak wczesnym etapie raczej nie są w stanie wyobrazić sobie, gdzie leży Afryka i że żyją tam ludzie, którym komputery i tablety pozostają obce. Z tej mądrej książki dzieci dowiedzą się, jakie panują zwyczaje w afrykańskiej wiosce, jak wygląda przeciętny dzień takiego mieszkańca, czym się zajmuje, co jada. To prawdziwa skarbnica wiedzy na temat odmienności kulturowej, przedstawiona zresztą nie tylko za pomocą tekstu, ale również ilustracji.


No właśnie: ilustracje. Już sam format książki nieco mnie zaskoczył, bo choć jest ona dość cienka, trzeba przyznać, że nie sposób jej "przeoczyć". Jest nie tylko pokaźnych rozmiarów, ale i swoje waży. Autorem ilustracji jest Fred Sochard, który zaproponował tak żywe, bogate ilustracje, że czasem mam wrażenie, że nie potrzeba już zbyt wiele tekstu. Ilustracje są nie tylko barwne, ale i doskonale oddają "ducha" odległej Afryki, bowiem wiernie odwzorowują tamtejsze realia życiowe. Czarnoskórzy bohaterowie, wzorzyste stroje, afrykańskie zwierzęta, domy, drzewa, a wszystko podkreślone mocnymi barwami - taka szata graficzna z pewnością zaintryguje dziecko i zmusi do refleksji na temat "inności" tamtejszej krainy.


"Tańcz, Córko Księżyca" to prosta historia o marzeniach, o przemijaniu, ale jednocześnie pokazująca, że można czerpać z życia radość i zadowolenie, nawet jeśli za czymś bardzo tęsknimy. Tak jak Córka Księżyca, której taniec wciąż zajmuje szczególne miejsce w sercu. Historia ta to niewątpliwa strawa intelektualna dla młodego Czytelnika, który dzięki tej niepozornej staruszce dowie się, że istnieją jeszcze inne kultury, tak różne od naszej, ale równie piękne i warte zainteresowania.

Ocena: 10/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Zakamarki
Izabela Jurkiewicz    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze: