‘’Wyższa lojalność. Prawda, kłamstwa i przywództwo” – James Comey


Już od dawna interesuję się literaturą faktu oraz biografiami, bo takie książki najbardziej do mnie przemawiają. Pozycja, o której będę Wam dziś opowiadać, jest poniekąd mieszanką tych gatunków, ponieważ jej autor mówi o przeróżnych rzeczach. Zainteresowałam się tym, ponieważ mam szczególny sentyment do historii związanych ze Stanami Zjednoczonymi, a zwłaszcza tamtejszymi służbami. Po prostu wiele się na ten temat naoglądałam i chciałam chociaż trochę zweryfikować i usystematyzować swoją wiedzę.

James Comey w 2017 roku został usunięty ze stanowiska dyrektora FBI, a decyzję taką podjął sam Donald Trump. Autor w tej książce opowiada o kulisach wielu ważnych wydarzeń – wyborach z 2016 roku, kulisach interesujących spraw, ale także wspomina o swoim życiu prywatnym. Comey wielokrotnie był poddawany próbom, które nauczyły go, jak postępować, co mówić i co robić. Dzięki temu przez wiele lat był doceniany i wspinał się po szczeblach kariery.

Książka ta na pewno będzie łatwiejsza dla osób, które w pewnym stopniu interesują się sytuacją polityczną USA i są stosunkowo na bieżąco z nowinkami. Nie mówię, że trzeba wiedzieć wszystko i posiadać dokładną wiedzę, bo jednak autor dość fajnie rozwija wątki i stara się zaznajamiać czytelników z sytuacją, a później ją komentuje i przedstawia swój punkt widzenia.

Jest to interesująca pozycja, ale niektórych może przerosnąć. Nie jest to prosta książka i trzeba jej poświęcić trochę uwagi oraz chwilę na analizę treści. Może się zdarzyć, że czegoś nie zrozumiecie, co mi również się przytrafiło. Polityka to nie jest moja mocna strona. Amerykańska to już zwłaszcza i nazwy tych wszystkich instytucji to dla mnie mały dramat. Mimo wszystko, uważam, że całkiem dobrze poradziłam sobie z tą powieścią. Dzięki temu jestem bardziej doinformowana i zaspokoiłam swoją ciekawość.

Nie ukrywam, że nie zainteresowałabym się tą powieścią, gdyby nie to, iż jej autor szeroko wspomina w niej o Donaldzie Trumpie. Jest to polityk, który szczególnie mnie intryguje i zawsze żywo obserwuję wszelkie informacje na jego temat. Nie jestem jego fanką ani też nie jestem jego przeciwniczką. Właściwie to mój stosunek jest neutralny, jednak ciekawi mnie jego postępowanie i nic na to nie poradzę. Dzięki tej książce mogłam poznać jego kolejną twarz. Uważam, iż jest to człowiek, który potrafi przybierać różne maski, a wszystko zależy od tego w jakiej sytuacji się znalazł. To mnie odrobinę fascynuje.


Sama książka jest napisana ciekawym językiem i z pewnością przystępnym dla czytelnika. Autor opisuje różne wydarzenia, jedne są luźniejsze, a drugie mniej. Jednak wątki przeplatają się, więc po czymś trudniejszym, zawsze następowało coś lżejszego i często nawet zabawnego. Takie przełamanie z pewnością było dobre dla czytelnika.

Nie chcę zagłębiać się tutaj zbytnio w treść, bo bez sensu zdradzać szczegóły. Zapewne każdy samodzielnie chciałby odkrywać kolejne karty, więc powstrzymam się od spoilerowania. Po prostu powiem, że książka ta nie jest monotematyczna, jak mogłoby się początkowo wydawać. Jest pod każdym względem atrakcyjna i z pewnością spodoba się pewnej grupie czytelników, bo oczywiście nie jest dedykowana wszystkim.

,,Wyższa lojalność. Prawda, kłamstwa i przywództwo” to książka, która w miły sposób mnie zaskoczyła. Z pewnością okazała się bardziej pełna niż myślałam, porusza przeróżne tematy, w tym prywatne. Poznajemy jej autora pod względem zawodowym, ale także rodzinnym. Polecam osobom, które interesują się takimi tematami albo chcą poszerzyć swoją wiedzę lub poznać kilka interesujących kwestii.


Ocena: 9/10

Patrycja Bomba

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz